Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

GTA San Andreas - najlepsze mody, jak instalować modyfikacje

Wszystkie informacje dla początkujących.

GTA: San Andreas to tytuł, która mimo upływu lat wciąż bawi miliony graczy. Trudno się dziwić, że produkcja jest również bardzo chętnie modowana - głównie pod względem oprawy graficznej, ale nie tylko.

Dla osoby wkraczającej w świat modów San Andreas problemem może być nie tylko pokaźna liczba modyfikacji, ale też sposób ich instalacji. W niniejszym poradniku wybieramy najlepsze projekty, a także tłumaczymy, jak wgrywać je do jednej z najpopularniejszych odsłon Grand Theft Auto.

Zaczynamy od podstaw, które otworzą nam drogę do modyfikacji gry. Należy tutaj zaznaczyć, że wszystkie narzędzia testujemy na wersji gry dostępnej na platformie Steam.

Podstawowe mody - naprawa gry i przystosowanie do nowych systemów operacyjnych

Pierwsze, co musisz zrobić, to zainstalowanie tzw. Downgradera, który nie tylko uzupełnia grę o elementy usunięte w najnowszych aktualizacjach, ale też naprawia San Andreas i instaluje podstawowe narzędzia, znacznie poprawiające przyjemność z gry.

Wersja gry na Steam pozbawiona jest bowiem wielu usprawnień, części ścieżki dźwiękowej i standardowych opcji w ustawieniach.

Aby pobrać Downgrader, skorzystaj z tego odnośnika. Zjedź nieco na dół i kliknij „RockstarNexus” pod pierwszą opcją, czyli „Download Stub Version (Updates Itself With Patches)”. Rozpocznie się ściąganie pliku.

Po zakończeniu pobierania uruchom narzędzie - latest.exe. W oknie, które się pojawi, wybierz Tak. Program zapyta, czy chcesz pobrać brakujące pliki z RockstarNexus. Ponownie kliknij Tak. Poczekaj na zakończenie pobierania - program ma do ściągnięcia ok. 500 mb.

Po zakończeniu pobierania i skanowania, w oknie pojawi się więcej szczegółów. Narzędzie samo powinno znaleźć folder z grą. Jeżeli tak się nie stało - np. w wyniku tego, że zmieniłeś domyślną nazwę folderu - wyszukaj go ręcznie, korzystając z opcji Browse.

Teraz pora na prostą instalację podstawowych modów do San Andreas. Jak widzisz, w segmencie Essential Modifications jest wiele pozycji możliwych do zaznaczenia.

Nie musisz instalować wszystkich modów, ale radzimy zaznaczyć te, które wypisaliśmy poniżej:

  • SilentPatch - podstawowe narzędzie, dobrze znane wszystkim miłośnikom modów. Eliminuje ogromną liczbę błędów, wadliwe działanie myszy, artefakty graficzne i wiele więcej
  • ModLoader - w parze z ASI Loader (instalowanym automatycznie z ModLoaderem) pozwala używać najpopularniejszych modów
  • Remastered GUI - podwyższona rozdzielczość elementów interfejsu
  • Project 2DFX - zwiększa obszar, w którym gra ładuje elementy otoczenia i naprawia kilka problemów graficznych
  • 13AG+Wesser Widescreen Fixes - dostosowuje grę dla rozdzielczości typowych dla nowoczesnych monitorów
  • GInput - jeżeli chcesz grać kontrolerem, instalacja tego moda jest konieczna

Twoje okno powinno więc wyglądać w taki sposób:

Czas na Downgrade i instalację zaznaczonych modów. Kliknij przycisk Downgrade na dole okna:

Narzędzie zapyta, czy chcesz wykonać kopię gry i zastosować zmiany właśnie do tej kopii, a nie oryginalnych plików gry. Zalecamy kliknąć Tak.

Otworzy się okno z eksploratorem plików. Najlepiej zainstalować kopię do modów w tym samym folderze, co reszta gier Steam. Powinno to wyglądać tak jak na poniższym obrazku:

Kliknij Wybierz folder, a w następnym oknie - zatytułowanym Are you sure? - wybierz Tak. Rozpocznie się instalacja, a potem pojawi się kolejne okno - Add registry entires? - tutaj także kliknij Tak.

Po chwili zobaczysz komunikat o pomyślnym zakończeniu instalacji. Kliknij Ok.

Została nam jeszcze jedna rzecz do zrobienia. W głównym oknie programu kliknij Tools (1), a potem Delete Settings File (2). Dzięki temu gra nie zepsuje się, kiedy będziesz ją włączał pierwszy raz.

To koniec, możesz już wyjść z programu i uruchomić grę!

Ważna uwaga! Jeżeli, zgodnie z naszą radą, zrobiłeś kopię gry, to uruchamiając San Andreas na Steamie włączysz starą wersję, bez modów. Aby uruchomić nową wersję z modami, musisz wejść do folderu, który ustaliłeś wcześniej (domyślnie C/Program Files/Steam/SteamApps/common/Grand Theft Auto San Andreas Downgrade) i kliknąć dwa razy na plik „gta-sa”. Jeżeli chcesz uruchamiać grę ze Steama, musisz w programie skorzystać opcji „Dodaj grę spoza Steam” i tam odszukać wspomnianą ścieżkę.


SA DirectX 2.0 - grafika zmieniona nie do poznania

Opis: mod unowocześnia San Andreas do tego stopnia, że trudno uwierzyć, że to gra z 2005 roku. Autor poprawił nie tylko tekstury, ale usprawnił też oświetlenie i inne efekty. Do wyboru „ustawienia” bardzo niskie, niskie, średnie i wysokie.

Zobacz na YouTube

Instalacja: aby zainstalować SA DirectX 2.0, potrzebujesz najpierw dwóch paczek plików, które pozwolą ci uruchomić narzędzie. Najpierw pobierz pakiet Required Files. Wypakuj zawartość i przenieś wszystko do głównego folderu z grą, zastępując wszystkie pliki, o które zapyta system.

Dokładnie to samo zrób z paczką Add on. Rozpakuj, przenieś do folderu z grą, podmień.

Teraz dopiero przejdź na stronę z modem SA DirectX 2.0 i pobierz paczkę. Wypakowane pliki powinny wyglądać w ten sposób:

Wejdź do folderu o nazwie „SA_DirectX 2.0 - Single Player”. Jak widzisz, znajdują się tutaj cztery „ustawienia”: bardzo niskie, niskie, średnie i wysokie. Wejdź do folderu z opcją, która cię interesuje (nowsze komputery bez problemów uruchomią high), skopiuj zawartość i jeszcze raz wklej ją do głównego folderu z grą.

Folder z San Andreas powinien teraz wyglądać w następujący sposób:

Zanim uruchomisz moda, musisz zrobić jeszcze jedną rzecz. Kliknij prawym przyciskiem myszy na plik o nazwie startup_SP (znajdujący się w głównym folderze z grą), a potem wybierz z menu kontekstowego Edytuj.

Zjedź na sam dół i upewnij się, że nazwa w zaznaczonym na poniższym obrazku miejscu zgadza się z nazwą pliku z rozszerzeniem exe, który uruchamia San Andreas. Jeśli nie, zmień ten fragment tekstu na poprawną wersję nazwy i zapisz plik z notatnika.

Możesz już uruchomić San Andreas z nowym modem. Musisz to jednak zrobić z wspomnianego pliku o nazwie „startup_SP” - inaczej mod nie zadziała!

Będąc w grze, skorzystaj z kombinacji Shift + Enter, by wejść do menu i w łatwy sposób dostosować opcje graficzne do swoich preferencji. Do wyboru jest mnóstwo funkcji.


MMGE 3 - McFly's Magnum Opus - kolejny świetny mod graficzny

Opis: Na pierwszy rzut oka MMGE 3 nie różni się zbytnio od SA DirectX 2.0. Mod również znacząco ingeruje w warstwę graficzną San Andreas, więc wybór jest kwestią preferencji. To jedne z najpopularniejszych narzędzi do do tej odsłony GTA.

Zobacz na YouTube

Instalacja: pobierz MMGE 3 - McFly's Magnum Opus i wypakuj pliki. Następnie wejdź w folder o nazwie „To GTASA folder”. Jego zawartość wygląda tak:

Skopiuj wszystkie pliki i wklej je go głównego folderu z San Andreas, zastępując wszystko, o co zapyta system.

To wszystko. Możesz już uruchomić grę - standardowo, z pliku exe.

Będąc w grze, skorzystaj z kombinacji Shift + Enter, by wejść do menu i w łatwy sposób dostosować opcje graficzne do swoich preferencji. Do wyboru jest mnóstwo funkcji.


First Person V3 - kamera FPP niczym w GTA 5

Opis: ucieczka przed policją czy strzelaniny z włączonym widokiem FPP to zupełnie nowe przeżycie w San Andreas. Tryb nie jest oczywiście tak dopracowany jak w GTA 5, ale i tak robi wrażenie.

Zobacz na YouTube

Instalacja: pobierz First Person V3 i wypakuj pliki. Wjedź w folder o nazwie „Paste in san root folder”, skopiuj jego zawartość i wklej do głównego folderu z grą. San Andreas uruchom standardowo, z pliku exe.

Aby włączyć tryb FPP, kilkukrotnie naciśnij V (domyślny przycisk zmiany widoku), a potem ponownie, by wyłączyć. Kombinacją Alt + B otworzysz z kolei menu opcji.

Uwaga: mod First Person V3 nie współpracuje z narzędziami opisanymi w pierwszej sekcji poradnika (Podstawy, naprawa gry).


GTA V HUD - interfejs z GTA 5

Opis: tytuł mówi już właściwie wszystko. Mapa, menu wyboru broni, pasek życia i pancerza, stacje radiowe - wszystko uzyskuje wygląd znany z najnowszej części Grand Theft Auto. Warto zwrócić uwagę, że minimapa obraca się dzięki temu razem z bohaterem. To dziś standardowe rozwiązanie, którego brakowało w San Andreas.

Do tego inne wygodne funkcje, np. usunięcie znacznika GPS po dotarciu do celu czy widoczne jednostki policji na radarze. Bohater może też zgubić pościg, jeżeli na 6 sekund zniknie z oczu funkcjonariuszy.

Zobacz na YouTube

Instalacja: pobierz GTA V HUD i wypakuj pliki. Wjedź w folder „ENG”, a potem „put to SA folder”. Skopiuj całą jego zawartość i wklej do głównego folderu z grą.

Uruchom San Andreas standardowo, z pliku exe.

Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Grand Theft Auto: San Andreas

Android, iOS, Xbox 360, PS2, Xbox, PC, Windows Phone

Powiązane tematy
O autorze
Awatar Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Deputy Editor

Przemek jest z-cą redaktora naczelnego, nadzoruje dział informacyjny oraz wspomaga kierowanie działem poradników.
Komentarze