Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Xiaomi Mi Mix 3 - Test: era slidera?

Świetna wydajność i elegancki design za uczciwą cenę.

Chiński gigant, firma Xiaomi, wciąż rozwija swoją udaną serię bezramkowych smartfonów. Choć premiera Mi Mix 3 miała miejsce już jakiś czas temu, postanowiliśmy sprawdzić, czy konstrukcja ze sliderem jest wciąż warta zakupu, także dla zwolenników mobilnego grania.

Xiaomi Mi Mix 3 zdobył ponadprzeciętną uwagę głównie za sprawą wspomnianego slidera - tak, jest to konstrukcja rozsuwana, chociaż spełnia inną funkcję niż jakiś czas temu. Nie chowa bowiem fizycznej klawiatury, ale przedni aparat, zwiększając tym samym obszar roboczy ekranu.

Xiaomi Mi Mix 3 - szybkie fakty o smartfonie:
  • kolejna generacja bezramkowej serii Xiaomi
  • rozsuwana konstrukcja ukrywająca przedni aparat
  • 6,4-calowy wyświetlacz wysokiej jakości
  • świetna wydajność w grach i zwykłym użytkowaniu
  • nagrywa filmy w 4K i 60 klatkach na sekundę
  • przystępna cena

Zawartość pudełka, akcesoria i pierwsze wrażenia

Xiaomi słynie z tego, że swoje urządzenia sprzedaje w dość minimalistycznej formie. W gustownym pudełku, oprócz samego smartfona, znajdziemy więc przewód USB wraz z szybką ładowarką, przejściówkę z USB typu C na mini-jacka (smartfon nie posiada oddzielnego wyjścia audio), instrukcję obsługi oraz ładowarkę do bezprzewodowego ładowania i etui.

Pierwsze wrażenia są bardzo pozytywne, głównie ze względu na prosty, ale elegancki design urządzenia

Mi Mix 3 po wyjęciu z pudełka robi naprawdę pozytywne wrażenie. Jest elegancki i prosty, a jego obudowa to mieszanka szkła i ceramiki (na tylnej obudowie), a także metalowej ramki. 6,4-calowy ekrany pokryty jest z kolei szkłem Gorilla Glass 5 i niestety jest dość średnio odporny na zarysowania, także obudowa z tyłu. Korzystanie z etui i szkła ochronnego jest wręcz wskazane.

Ładowarka do bezprzewodowego ładowania znajduje się w zestawie

Wyróżniającym elementem Mi Mix 3 jest również jego masa. Smartfon waży aż 218 gramów i to naprawdę czuć - tak w dłoni, jak i w kieszeni.

Pomimo jednak swoich rozmiarów (74,7 x 157,9 x 8,5 mm) dobrze leży w dłoni, choć aby sięgnąć lewego górnego rogu ekranu często trzeba się wspomóc drugą ręką.

Z tyłu urządzenia znajduje się czytnik linii papilarnych, podwójny aparat (jeden typu tele, pozwalający na 2-krotne przybliżenie) wraz z diodami doświetlającymi.

Z prawej strony znajduje się włącznik oraz przycisk regulujący głośność, z lewej przycisk do Asystenta Google (można zmienić jego funkcję).


Slider - rozsuwana obudowa

Zastosowanie rozsuwanej obudowy bardzo przyciąga. Mechanizm ukrywa podwójny aparat z przodu - jego rozsunięcie powoduje automatyczne włącznie aplikacji fotograficznej, chociaż można w ten sposób również odbierać połączenia czy wywoływać belkę ze skrótami.

Producent zapewnia, że Mi Mix 3 wytrzyma około 300 tysięcy cykli rozsuwania sprzętu - można więc być spokojnym o trwałość rozwiązania. W związku z takim rozwiązaniem pojawiają się jednak uzasadnione obawy - z mechanizmu lepiej nie korzystać na plaży czy w innym zapylonym miejscu.

Rozsunięcie smartfona domyślnie uruchamia aparat z przodu - zabawa tym mechanizmem potrafi uzależnić

Testowany przez nas egzemplarz posiadał już dwie małe ryski przy przednich aparatach, a więc konstrukcja nie jest wystarczająco szczelna, aby uchronić przed zapiaszczeniem wnętrza - nawet jeśli mówimy o naprawdę niewielkich drobinkach.

Rozwiązanie jednak się nam podoba - eliminuje z ekranu niezbyt estetyczne wcięcia typu notch, a jeśli ktoś w ogóle nie korzysta z przedniego aparatu, może się cieszyć bezramkową konstrukcją. Chętnie kupiłbym smartfona bez przedniego aparatu, z którego po prostu nigdy nie korzystam.

To właśnie obecność slidera wymusiła poniekąd dość dużą grubość urządzenia i wspomnianą wcześniej sporą wagę. Tym samym ucierpiała również bateria - mniej miejsca na większe ogniwo spowodowało, że główny atut urządzeń Xiaomi, długi czas pracy na jednym ładowaniu, niestety nie ma miejsca w tym przypadku. O baterii jednak nieco później.


Specyfikacja, wydajność i system

Mi Mix 3 to topowe urządzenie, które zapewnia najwyższą wydajność nawet w najbardziej wymagających grach. Tak przedstawia się pełna specyfikacja smartfona od Xiaomi:

  • Procesor - Snapdragon 845 (4 x 2,8 GHz Kryo 385 + 4 x 1,8 GHz Kryo 385)
  • RAM - 6 GB
  • Pamięć wewnętrzna - 128 GB (użytkowa ok. 120 GB)
  • Grafika - Adreno 630 710 MHz
  • Wyświetlacz - AMOLED 6,39'', 1080 x 2340 pikseli (gęstość 403 pikseli, jasność 600 cd/m²)
  • Bateria - 3200 mAh, szybkie ładowanie 18W QC 3.0, ładowanie bezprzewodowe 10W
  • Aparat z tyłu - 12 Mpx (Sony IMX363), f/1.8 oraz tele - 12 Mpx (Samsung S5K3M3), f/2.4
  • Aparat z przodu -
  • System - Android 9 Pie, nakładka MIUI Global 10.3
  • Pozostałe - dioda powiadomień, czytnik linii papilarnych z tyłu urządzenia, NFC

To bardzo mocna konfiguracja, która w popularnym benchmarku Antutu gwarantuje rezultat na poziomie 285-295 tysięcy punktów. Na ten moment stawia to Mi Mix 3 w pierwszej dwudziestce najmocniejszych smartfonów na rynku. I daje się to odczuć podczas grania w nawet najbardziej wymagające produkcje. Żaden z popularnych tytułów o wysokich wymaganiach nie robił problemów podczas rozgrywki.

Na uwagę zasługuje też fakt, że konstrukcja nie nagrzewa się zbyt mocno, co nie zawsze jest takie oczywiste. Pewne wątpliwości pojawiają się jednak (podczas gry, bo problem nie jest odczuwalny w codziennym użytkowaniu), jeśli chodzi o czułość ekranu. Czasami odnosiliśmy wrażenie, że jest zdecydowanie mniej precyzyjny od konkurencyjnych marek.

Nakładka MIUI jest bardzo praktyczna, a jej design docenią zwłaszcza zwolennicy prostoty

Smartfon jest kontrolowany przez system Android 9 Pie z autorską nakładką systemową MIUI. Jeśli ktoś miał więc wcześniej do czynienia ze smartfonami firmy Xiaomi, nie powinien czuć się zaskoczony. To bardzo przemyślana, wygodna i niesamowicie przejrzysta nakładka, choć nie każdemu musi się podobać.


Ekran - wyświetlacz AMOLED

Wyświetlacz to 6,4-calowa konstrukcja AMOLED o rozdzielczości 1080 x 2340 (proporcje ekranu 19,5:9). Zagęszczenie pikseli jest więc wystarczające, chociaż niektórym użytkownikom być może zabraknie tutaj rozszerzenia do QHD+. Pojedynczych pikseli nie zauważymy, dopóki nie przyjrzymy się ekranowi z bliska. Urządzenie nie nada się jednak do gogli VR.

Wyświetlacz jest wystarczająco jasny, aby był czytelny nawet w pełnym słońcu

Ekran typu AMOLED zapewnia bardzo ładne kolory, ale też przede wszystkim wystarczającą widoczność w ostrym słońcu. Mi Mix 3 posiada również użyteczną funkcję Always on Display, dzięki której na wygaszonym ekranie widzimy najpotrzebniejsze elementy, jak data, godzina i powiadomienia. Jej włączenie nie ma dużego wpływu na zużycie baterii.

Dzięki rozsuwanej konstrukcji uniknięto obecności notcha, czyli charakterystycznego wcięcia u góry ekranu. Wyświetlacz zajmuje jednak ok. 85-86 procent frontu - jak na bezramkowca mogło być lepiej. Ekran urządzenia to jednak wciąż bardzo mocny atut testowanego urządzenia.

Warto też wspomnieć, że jeśli zależy nam na oszczędzaniu baterii, to oprócz standardowego ustawienia możemy także skorzystać z obniżenia rozdzielczości do 720p. Wówczas jednak pojedyncze piksele są już dość dobrze widoczne, nawet z większej odległości.


Aparat - zdjęcia i filmy

Urządzenia firmy Xiaomi nigdy nie plasowały się w czołówce foto-smartfonów. Zastosowane sensory i obiektywy potrafią jednak zaskoczyć, choć nie w każdych warunkach. Główny aparat radzi sobie naprawdę świetnie w słoneczne dni, czyli jak większość smartfonów. Problemy można jednak zauważyć w miejscach, w których występuje zbyt dużo szczegółów, a pogoda nie rozpieszcza. Spójrzmy na poniższy przykład.

Szczegóły uchwycone w pochmurne dni przypominają czasami pastelowy obraz

Nie jest to jednak raczej wina samego aparatu, a raczej algorytmu zapisującego pliki do formatu JPG. Użyty sensor oraz rozmiar piksela na poziomie 1,4 µm powinien bowiem przynosić nieco lepsze rezultaty. Sumarycznie jednak smartfon radzi sobie naprawdę nieźle, zwłaszcza jak na Xiaomi.

Nie najgorzej wypada również tryb nocny, a więc dłuższe naświetlanie kadru, efektem czego jest wyodrębnienie większej ilości szczegółów z ciemniejszych miejsc kadru. Poniżej przedstawiamy porównanie jednego kadru na trybie Auto oraz z trybem Noc.

Tryb nocny daje najlepsze efekty, gdy w kadrze znajduje się mimo wszystko źródło światła

Jeśli ktoś nie czuje się wystarczająco na siłach, aby edytować swoje fotografie, na pewno doceni ten właśnie tryb. Trzeba jednak przyznać, że podobne efekty można osiągnąć rozjaśniając cienie i ograniczając światła podczas edycji, choćby w darmowych aplikacjach.

W trybie nocnym zauważalne jest też agresywniejsze wyostrzanie

Aparat posiada także pełny tryb profesjonalny, w którym mamy wpływ na balans bieli, punkt ostrości, długość naświetlania (do 32 sekund), i czułość ISO (do 3200). Efekty w tym trybie są znacznie lepsze, choć po zmroku nie obędzie się bez choćby małego statywu.

HDR nie jest agresywny i spełnia swoją rolę bardzo dobrze

Tył urządzenia to także teleobiektyw, który pozwala na optyczne i dwukrotne przybliżenie kadru. Przyda się tylko przy dobrym oświetleniu - nawet w pochmurne dni efekty z tego aparatu są co najwyżej dostateczne. Z kolei aparat do selfie jest po prostu przyzwoity. Nie charakteryzuje go nic szczególnego, co mogłoby się wybić ponad standardy rynkowe.

O ile jakość fotografii w przypadku Mi Mix 3 bywa różna, to na wielką pochwałę zasługują efekty wideo. Smarton Xiaomi nagrywa w rozdzielczości 4K i przy 60 klatkach na sekundę, co przy naprawdę świetnej optycznej stabilizacji generuje znakomite nagrania.

Mi Mix 3 pozwala też na nagrania w super zwolnionym tempie, na poziomie 960 klatek przy teoretycznej rozdzielczości Full HD. Teoretycznej, bo w praktyce nagranie tego typu nie prezentują wybitnej jakości, są po prostu przyzwoite.


Bateria

Zastosowany akumulator to niestety najsłabszy element Xiaomi Mi Mix 3. Zastosowana konstrukcja, czyli slider, wymusiła wykonanie smartfona z dwóch części, gdzie tylko w jednej z nich znalazło się miejsce dla baterii.

Jej pojemność wynosi 3200 mAh, co przy intensywnym działaniu pozwala na bezproblemowe użytkowanie smartfona przez jeden dzień.

Osiągaliśmy SOT (ang. screen on time), czyli uruchomiony ekran na jednym ładowaniu, na poziomie od czterech do niecałych sześciu godzin.

To całkiem niezły wynik, jednak Xiaomi przyzwyczaiło nas do znacznie lepszych rezultatów. Na szczęście dzięki możliwości szybkiego ładowania smartfona, ogniwo zasilimy już w około godzinę i dwadzieścia minut. Zawsze to jakieś pocieszenie.


Multimedia

Oglądanie filmów na ekranie Mi Mix 3 to czysta radość. Jasny wyświetlacz Amoled i wystarczająca rozdzielczość sprawia, że seanse na smartfonie bywają naprawdę przyjemne. Nie każdy jednak spędza w ten sposób czas - znacznie więcej wykorzystuje telefon jako odtwarzacz muzyczny.

Posiadając przyzwoite słuchawki (w zestawie nie są dołączone żadne) Mi Mix 3 potrafi zagrać naprawdę dobrze. Dla wielbicieli słuchania muzyki z wbudowanych głośników smartfona mamy jednak złe wieści. Urządzenie od Xiaomi gra po prostu przeciętnie. Dźwiękom brakuje głębi, basy są płytkie, a wysokie tony drażniące.


Jakość rozmów, komunikacja, GPS

Chociaż Mi Mix 3 nie aspiruje do miana muzycznego smartfona, to przynajmniej nie możemy w jego przypadku narzekać na jakość rozmów. Nie zauważyliśmy także żadnych kłopotów z utrzymywaniem stałej jakości połączeń - jest podręcznikowo dobrze.

Wielbicieli szybkich płatności powinien ucieszyć fakt, że Mi Mix 3 posiada moduł NFC. Z kolei jeśli wykorzystujemy smartfona jako nawigację samochodową, to GPS jest wystarczająco dokładny. Podczas niemal 2000 przejechanych kilometrów tylko raz nasza lokalizacja została przesunięta o kilka metrów, w niewielką, położoną równolegle uliczkę. Fix GPS jest z kolei łapany niemal automatycznie.

Nie można również narzekać na jakość odbioru sygnału Wi-Fi - smartfon korzysta ze standardu v802.11 a/b/g/n/ac i częstotliwości 2,4 GHz oraz 5 GHz. Połączenie w sieci domowej zawsze było stabilne, a przepustowość bardzo wysoka.


Podsumowanie

Xiaomi Mi Mix 3 to wyjątkowo udany smartfon. Urzeka już przy pierwszym kontakcie, głównie za sprawą wyjątkowego designu. Slider może się podobać lub nie, ale biorąc pod uwagę fakt, że przez to urządzenie nie jest pyło- i wodoodporne, raczej uznajemy to za chybiony pomysł. Rozwiązanie to jednak wciąż wyróżnia urządzenie Xiaomi na tle konkurencji.

Jeśli jednak od smartfona potrzebujemy bardzo wysokiej wydajności za przystępną cenę (Mi Mix 3 nabędziesz za mniej niż 2000 zł w oficjalnej, polskiej dystrybucji), to jest to świetny wybór. W zamian otrzymujemy dodatkowo niezłe możliwości fotograficzne i naprawdę bardzo dobre efekty w nagrywaniu filmów.

Jeśli jednak użytkujemy smartfona bardzo intensywnie, pamiętajmy o średniej, choć nie najgorszej baterii. Gdy częstsze ładowanie nie jest problemem, wówczas Mi Mix 3 to naprawdę bardzo dobry wybór.

Plusy: Minusy:
  • znakomita wydajność
  • świetny ekran
  • nagrania wideo wysokiej jakości
  • design i pomysł ze sliderem
  • stosunek ceny do jakości
  • jakość fotografii w niektórych warunkach
  • brak złącza mini jack
  • ryzyko zapiaszczenia slidera
  • średni czas pracy na baterii

Read this next