Ubisoft krytykowane za wykorzystywanie muzyki fanów w Watch Dogs Legion

Dyskusyjna inicjatywa HitRecord.

Ubisoft oraz firma HitRecord - założona przez aktora Josepha Gordon-Levitta - ogłosiły inicjatywę, w ramach której twórcy mogą zyskać szansę na wykorzystanie ich utworów muzycznych w Watch Dogs Legion. Pomysł spotkał się z głosami krytyki.

Akcja skierowana jest przede wszystkim do kreatywnych fanów, podobnie jak w przypadku produkcji grafik czy modeli do Beyond Good and Evil 2 - za ten ruch firmy też były krytykowane w ubiegłym roku.

Profesjonalni kompozytorzy zwrócili uwagę, że takie podejście to „wykorzystywanie twórców”, którzy „zmarnują tylko czas i energię” bez żadnej gwarancji, że otrzymają wynagrodzenie.

HitRecord zachęca do przesyłania muzyki wszystkich chętnych, ale ostatecznie w grze zostanie wykorzystanych około 10 utworów spośród wszystkich nadesłanych - dopiero wtedy autorzy tych wybranych otrzymają wynagrodzenie.

Ubisoft chce zapłacić 2 tysiące dolarów za jeden utwór (do podziału dla każdej osoby, która miała jakikolwiek wkład w jego stworzenie).

Inicjatywę skrytykowali między innymi kompozytorzy Danny Baranowski (Super Meat Boy, Binding of Isaac, Crypt of the Necrodancer), Mike Bithell (Thomas Was Alone), Ryan Ike (Reigns: Game of Thrones) oraz organizacja Game Workers Unite.

Odpowiadając na zarzuty, przedstawiciele Ubisoftu zaznaczyli, że nad Watch Dogs Legion pracuje już wielu profesjonalnych twórców muzyki, którzy stworzą tradycyjną ścieżkę dźwiękową, a uczestnictwo w akcji HitRecord jest „kompletnie dobrowolne”.

Źródło: Games Industry

Reklama

Skocz do komentarzy (2)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

The Last of Us 2 - Poradnik, Solucja

Kompletny przewodnik: opis przejścia, misje, sekrety i mechanika gry.

RekomendacjaThe Last of Us 2 - Recenzja

Świat się zmienia, ludzie nigdy.

Komentarze (2)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami