Cyberpunk 2077 - złożona mechanika i zaskakująca przystępność: z wizytą w CD Projekt Red

RPG dla wszystkich?

Wczoraj odwiedziliśmy studio CD Projekt Red, aby raz jeszcze przyjrzeć się rozgrywce nadciągającego Cyberpunk 2077. Oglądaliśmy etap, który zdążyliśmy obejrzeć już podczas targów E3, a relację z wybranej misji znajdziecie tutaj - Cyberpunk 2077 - 50 minut z grą. Widzieliśmy gameplay.

Zastanawialiśmy się jednak nad pewną rzeczą - czy coś nam nie umknęło? Najnowsza gra CD Projekt Red oczywiście wciąż skrywa wiele tajemnic, które są stopniowo ujawniane przez twórców i nawet niemal godzinny gameplay nie odpowiada na wszystkie pytania. Na pierwszy plan wybija się jednak coś zupełnie innego.

Cyberpunk 2077 to RPG w pełnym znaczeniu. Od samego początku twórcy podkreślają, że wszystko zależy od gracza. Każda gra wideo niesie za sobą oczywiste ograniczenia, jednak w tym przypadku po prostu tego nie czujemy. Wszystko dzięki naprawdę przemyślanej i świetnie zaprojektowanej rozgrywce.

Zobacz także: Cyberpunk 2077 - Poradnik, Solucja - kompletny przewodnik po grze, wskazówki do rozgrywki, opis przejścia i wiele więcej

geralt
Przyjechaliśmy na Cyberpunka 2077, ale przywitał nas Geralt

Rodzima produkcja właściwie przejmuje rolę mistrza gry, który jest kluczowy w przypadku klasycznych, papierowych RPG. Dobry prowadzący gry potrafi bezproblemowo wprowadzić w rozgrywkę nawet tych, którzy przesadnie obawiają się poziomu rozbudowania zabawy.

cyber

I taki jest właśnie Cyberpunk 2077. Na pierwszy rzut oka nieco skomplikowany i trudny do rozgryzienia - jak to każde, zaawansowane RPG. Mamy tu przecież drzewko rozwoju umiejętności, a także możliwość rozdysponowania punktów na cechy postaci. Prawda jest jednak taka, że nie przyćmiewa to w żaden sposób tego, co najważniejsze, czyli samej rozgrywki.

Twórcy z CD Projekt Red postawili przede wszystkim - tak jak zresztą w przypadku Wiedźmina 3 - na przystępność. Pozwolę sobie na może dość odważne stwierdzenie, ale w Cyberpunk 2077 powinni odnaleźć się nawet początkujący gracze lub tacy, którzy z elektronicznym RPG nie mieli nawet wcześniej do czynienia.

Nie jesteśmy bowiem zasypani mnóstwem niepotrzebnych i nie wnoszących wiele statystyk czy umiejętnościami, które tylko pozornie wpływają na rozgrywkę. Złożoność objawia się tu raczej w samej konstrukcji zadań, projekcie misji oraz lokacji. Dużo zależy od naszej wyobraźni - czy zdołamy odkryć wszystkie możliwości rozwiązania danego problemu w grze?

cyber2
Przed nami wiele tajemnic

I to właśnie ta „przystępna złożoność” jawi się obecnie jako najmocniejszy atut gry. Cyberpunka możemy obecnie wizualizować jako drzewo z solidnym pniem, z którego zaraz potem wyrastają kolejne konary, a z nich pojedyncze gałęzie i jeszcze mniejsze odrosty. Projekt jest złożony i dobrze przemyślany, a przy tym bardzo szczegółowy.

Cyberpunk 2077 świetnie porusza wyobraźnię, poniekąd wymuszając na graczu poszukiwanie kreatywnych rozwiązań. Jeśli z kolei zamiast przekradania się i hakowania preferujemy rozwiązania siłowe, nic nie stoi na przeszkodzie, aby głównego bohatera (lub bohaterkę) skierować w inne rejony rozwoju. Wciąż jednak nie wiemy, czy przez grę da się po prostu przebiec z palcem na języku spustowym.

Przemyślany projekt, ogrom włożonej w grę pracy oraz styl całości pozwala sądzić, że do produkcji mogą przekonać się nawet ci, którzy z cyberpunkowym klimatem nie mają do końca po drodze. Warto czekać.

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (11)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami