Jak nagrywać filmy z gier na PC? Najlepsze programy i sposoby

Poradnik dla początkujących.

Sposobów nagrywania ekranu podczas gry jest bardzo dużo. Lata mijają i powstaje więcej programów, wśród których łatwo można się pogubić. Z tego względu postanowiliśmy stworzyć poradnik, z którym znajdziesz odpowiednie do twoich potrzeb narzędzie.

Niezależnie od tego, czy chcesz zapisać nagranie dla siebie, pokazać śmieszne sytuacje koledze czy może planujesz założyć kanał na YouTube i publikować gameplay'e - to krótkie zestawienie na pewno ci się przyda.

Najważniejszymi cechami programów, które zdecydowały o umieszczeniu ich na stronie, była darmowość i wysoka jakość. W sieci nietrudno znaleźć wiele zestawień, które polecają płatne programy, dlatego skupiamy się na trzech rozwiązaniach, z których łatwo może skorzystać każdy.

GeForce Experience (Shadowplay) - dla posiadaczy kart graficznych Nvidii

Jeżeli masz w komputerze kartę graficzną z popularnej serii Nvidia GeForce, najlepszym sposobem na nagrywanie gier będzie dla ciebie skorzystanie z darmowego programu producenta, czyli GeForce Experience, a dokładniej funkcji Shadowplay. To doskonale sprawdzający się i niezwykle prosty w obsłudze program.

Skąd pobrać?

GeForce Experience instaluje się zazwyczaj razem ze sterownikami, więc niewykluczone, że masz już narzędzie na dysku. Jeżeli tak nie jest, wystarczy udać się na oficjalną stronę.

Ustawienia programu

Uruchom program GeForce Experience i kliknij zieloną ikonę „Otwórz nakładkę w grze”:

g1

W otwartej nakładce użyj ikony z zębatką, aby przejść do ustawień. To tutaj możesz edytować chociażby elementy interfejsu, preferencje nagrywania i skróty klawiszowe.

g2

W zakładce „Układ HUD” wybierzesz, czy podczas rozgrywki ma być widoczny wskaźnik liczby FPS i w którym miejscu ekranu ma się znajdować.

Kolejna zakładka - „Skróty klawiaturowe” - jest bardzo ważna. To tutaj wybierzesz, w jaki sposób chcesz zrobić zrzut ekranu i nagrywać rozgrywkę. Najbardziej interesuje cię pozycja „Zapisz zrzut ekranu w galerii” oraz „Włącz/wyłącz nagrywanie ręczne i zapisz”.

g3

Wybierz przyciski, które najbardziej ci odpowiadają. Teraz możesz przejść do kolejnych ustawień.

Kliknij na panel „Nagrania”, a w nowym oknie, w zakładce „Wideo” wybierz, w którym miejscu mają zapisywać się pliki z nagraniami i zdjęcia. Ważna informacja: zrzuty ekranu i nagrania nie wykonane podczas gry też trafią do tej ścieżki, do automatycznie utworzonego podfolderu „Desktop”.

g4

Czas na ustawienia nagrywania. Do ustalenia preferencji służy zakładka "Przechwyć wideo" - z symbolem kamery.

Ustal, w jakiej rozdzielczości chcesz nagrywać wideo i ile FPS-ów (czyli klatek na sekundę) ma mieć gotowy film. Na koniec wystarczy tylko wybrać suwakiem szybkość transmisji bitów. Im wyższa, tym lepsza jakość, ale doskonały obraz uzyskasz już w przypadku 25 Mbps.

g5

To wszystkie podstawowe i najważniejsze ustawienia w GeForce Experience. Możesz już przejść do nagrywania i robienia zrzutów ekranu!

Jak nagrywać i robić zrzut ekranu

Jeśli jesteś już po etapie ustawień, czas na właściwą czynność. Pewnie już się domyślasz, że nie ma w tym nic trudnego.

Kiedy włączysz grę, zobaczysz w prawym górnym rogu informację o aktywnej nakładce GeForce Experience - to znaczy, że program wykrył, że zaczynasz zabawę i jest gotowy do przechwycenia obrazu.

Aby nagrać grę lub wykonać zrzut ekranu, po prostu użyj klawiszy, które wcześniej przypisałeś do tych funkcji w ustawieniach. Program zapisze materiały w tworzonych automatycznie podfolderach z nazwą gry.

Aby w czasie gry otworzyć nakładkę GeForce Experience, skorzystaj z z kombinacji Ctrl + Alt + U. Tutaj możesz „ręcznie” zrobić zrzut ekranu, rozpocząć i zakończyć nagrywanie, a także przejść do galerii.

OBS (Open Broadcaster Software) - jedno z najczęściej wybieranych rozwiązań

OBS to znany i lubiany program typu open source. Aplikacja zaczynała jako narzędzie służące wyłącznie do streamowania rozgrywki, ale teraz doskonale nadaje się również do nagrywania. Jest tylko jeden minus: w OBS nie ma funkcji robienia zrzutów ekranu.

Skąd pobrać?

Open Broadcaster Software pobierzesz z oficjalnej strony. Dostępna wersja na Windows, Mac i Linux.

Ustawienia programu

OBS jest nieco bardziej skomplikowanym programem od GeForce Experience. Ma mnóstwo różnych opcji, a wiele z nich może być niejasna dla początkującego użytkownika.

Na szczęście twórcy programu przygotowali funkcję znacznie ułatwiającą start z OBS. Podczas pierwszego uruchomienia aplikacji, program zapyta, czy chcesz skorzystać z kreatora konfiguracji automatycznej. Jeżeli chcesz pójść na skróty, kliknij „Tak”. Pamiętaj, że wszystkie opcje możesz potem zmienić i edytować sam.

Jeżeli wybrałeś „Tak”, na następnym ekranie zaznacz opcję „Optymalizuj pod nagrywanie lokalne...” i kliknij „Dalej”. Na kolejnym ekranie ponownie „Dalej”, a na końcu „Zastosuj ustawienia”. Podstawowa, automatyczna konfiguracja jest już za tobą.

o1

Jeżeli nie chcesz polegać na automatycznych ustawieniach, przejdźmy do konfiguracji ręcznej. W głównym oknie programu kliknij „Plik”, a następnie „Ustawienia”.

Przejdź do zakładki „Wyjście” - jednej z najważniejszych. Rozwiń „Tryb wyjścia” i wybierz opcję „Zaawansowane” (1) - w ten sposób uzyskasz więcej możliwości.

o2

Teraz kliknij zakładkę „Nagrywanie” (2), i ustal „Ścieżkę pliku” (3), czyli miejsce, do którego trafią wszystkie gotowe filmy. Najlepiej wybrać dysk lub partycję bez systemu operacyjnego.

Jeżeli chodzi o „Format nagrywania”, najpopularniejsze rozszerzenie to mp4. Należy jednak pamiętać, że w przypadku nagłego zakończenia nagrywania (błąd systemu, utrata zasilania komputera), pliku nie będzie można odzyskać.

Kolejną ważną zakładką jest „Enkoder”. Jeżeli masz mocny procesor, wybierz x264 (4), natomiast jeśli masz zaawansowaną kartę graficzną, użyj opcji związanej z GPU - np. NVIDIA NVENC H.264 dla podzespołów Nvidii (5).

o3

Przejdź nieco niżej i ustaw „Typ przepływności” na „CBR”. Z kolei „przepływność bitową” (czyli tzw. bitrate) powinieneś ustawić na co najmniej 12 tysięcy, a najlepiej ok. 25 tysięcy. Im wyższa liczba, tym lepsza jakość, ale też większy rozmiar pliku.

Pozostałe pozycje ustaw tak, jak na poniższym obrazku:

o4

Przejdźmy teraz do zakładki „Obraz” z lewej strony głównego okna programu:

o5
  • „Rozdzielczość bazowa” powinna zgadzać się z rozdzielczością monitora
  • „Rozdzielczość wynikowa” to rozdzielczość gotowego nagrania. Standard to 1920 na 1080, ale jeśli zauważysz problemy, zmniejsz wartość
  • „Filtr skalujący” - wybierz „Lanczos”
  • „Typowa wartości FPS” - jeżeli twój komputer poradzi sobie z nagrywaniem w 60 klatkach, wybierz tę opcję. Alternatywą jest 30 klatek, które również gwarantuje płynny obraz

Czas na ostatnią ważną zakładkę: „Skróty klawiszowe”.

o6

Tutaj interesują nas właściwie tylko dwie linijki: „Rozpocznij nagrywanie” i „Zatrzymaj nagrywanie”. Przypisz odpowiednie klawisze i zastosuj zmiany.

Jak nagrywać

Nagrywanie za pomocą OBS nie jest tak proste jak w przypadku GeForce Experience. Jako że pogram służy też streamerom, jest o wiele bardziej szczegółowy i skomplikowany.

Przejdź do głównego okna programu - tego z dużym, czarnym prostokątem. To twój ekran. Na razie jest czarny, dlatego że program nie wie, co chcemy nagrywać, więc nie pokazuje podglądu:

o7

Twoim zadaniem jest teraz dodać źródło obrazu. W odpowiednim oknie (6) kliknij prawym przyciskiem myszy, a potem wybierz „Dodaj” -> „Przechwytywanie gry” (7). Na końcu kliknij „Ok”.

o8

Otworzy się nowe okno. W pasku „Tryb” wybierz opcję „Przechwytuj konkretne okno”, a poniżej wybierz nazwę okna z grą (gra musi być uruchomiona i działać w tle).

o9

Całość powinna wyglądać tak, jak na powyższym obrazku. W naszym przypadku chcemy nagrywać grę Two Point Hospital, więc wybraliśmy okno właśnie z taką nazwą. Jeżeli program pokazał ci pogląd obrazu, zrobiłeś wszystko dobrze.

Wróć teraz do okna głównego, kliknij na podgląd obrazu i wyrównaj czerwone linie z krawędziami podglądu. Unikaj czarnego obszaru (za mały obraz) i szarych pasków (za duży obraz):

o10

Teraz jesteś już gotowy do nagrywania! Użyj klawiszy, które wybrałeś w ustawieniach, aby rozpocząć i zatrzymać przechwytywanie.

Pasek gry w Windows 10 - maksymalnie uproszczone ustawienia przy zadowalającej jakości

Użytkownicy PC zazwyczaj nie polegają na domyślnie dostępnych narzędziach, jeśli chodzi o nagrywanie rozgrywki. Panuje bowiem przekonanie, że to, co wgrane do systemu, nie sprawdzi się w tak specjalistycznym zadaniu. Obawy są jednak niepotrzebne, bo Pasek gry w Windows 10 jest bardzo dobrym rozwiązaniem - co najważniejsze niezwykle prostym w obsłudze, przy zachowaniu odpowiedniej jakości materiałów. Narzędzie szczególnie polecamy początkującym.

Skąd pobrać?

Pasek gry - razem z Trybem gry, optymalizującym komputer podczas zabawy - został wprowadzony do Windows 10 w 2018 roku, w kwietniowej aktualizacji systemu, nazwanej Creators Update. Oznacza to, że narzędzie masz już w komputerze, o ile twoja wersja Windows jest aktualna.

Ustawienia programu

Jak już wspominaliśmy, Pasek gry jest zdecydowanie najprostszym rozwiązaniem na tej liście i każdy bez problemu poradzi sobie z ustawieniami narzędzia.

Aby przejść do ustawień, włącz pasek gry kombinacją klawiszy Windows + G. Jeżeli zrobisz to bez włączonej gry, system wyświetli po prawej stronie okno z zapytaniem, czy masz włączoną grę. Możesz chwilowo „oszukać” program, zaznaczając opcję, ale pamiętaj potem o odznaczeniu jej w ustawieniach.

p1

Otworzy się teraz właściwe okno programu. Kliknij na ikonę zębatki, by przejść do ustawień.

p2

Otworzy się małe okno, ale zejdź od razu na dół i wybierz „Edytuj więcej preferencji w ustawieniach systemu Windows”.

To, co nas interesuje, znajduje się właśnie tutaj, a dokładniej w zakładce „DVR z gry” - po lewej stronie.

p3

Niemal na samej górze zobaczysz informację o domyślnym folderze, w którym zapisują się zrzuty ekranu i nagrania. Jeżeli chcesz, by materiały trafiały do innej lokalizacji, po prostu przenieś folder o nazwie „Ujęcia” (ew. „Captures”) w pożądane miejsce.

p4

Przejdź niżej. Jeśli chodzi o „Jakość dźwięku” (8), najlepiej wybrać najwyższą, choć domyślna również sprawdzi się doskonale. Odnośnie ustawień wideo, interesują cię tylko dwie wartości - liczba klatek na sekundę (9) i jakość (10). Jeżeli masz mocniejszy komputer, postaw na 60 FPS i Wysoką jakość. Jeżeli wystąpią problemy, obniż wartości.

p5

Została już tylko ewentualna edycja skrótów klawiszowych. Domyślne są dość skomplikowane, więc możesz wybrać alternatywne.

Aby to zrobić, wybierz zakładkę „Pasek gry” i edytuj odpowiednie pole.

p6

Jak nagrywać i robić zrzut ekranu

Domyślne skróty klawiszowe w Pasku gry to:

  • Start/Zatrzymanie nagrywania - Windows + Alt + R
  • Zrzut ekranu - Windows + Alt + PrtScrn

Możesz też oczywiście użyć skrótów alternatywnych - o ile wybrałeś je w ustawieniach.

W trakcie nagrywania w prawym górnym rogu ekranu gry powinien pojawić się niewielki pasek. Jeżeli go widzisz, wszystko działa poprawnie.

p7

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

O autorze

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News Editor

Przemek na początku przygotowywał u nas materiały wideo, a obecnie jest autorem w dziale informacyjnym. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Blizzard całkowicie się zmienił - uważają twórcy Diablo

Przeobrażenie w korporację mocno wpłynęło na firmę.

Red Dead Redemption 2 - najlepsze mody, jak instalować

Cheaty, modyfikacje graficzne, zmiana modeli postaci i inne.

Microsoft chce przejąć więcej studiów

By tworzyły „świetne gry”.

Koch Media nie porzuciło Dead Island 2

„Niezwykle ważna marka”.

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami