Cyberpunk 2077 - premiera i najważniejsze informacje

Wszystko, co wiemy.

Cyberpunk 2077 to następna, duża gra warszawskiego studia CD Projekt RED. To produkcja zupełnie inna od Wiedźmina 3, choć równie - a może nawet bardziej - ambitna.

Twórcy przygotowują ogromne RPG, którego akcja osadzona jest w futurystycznej metropolii. Dla deweloperów wciąż najważniejsze pozostaje wykreowanie fascynującego świata i zaoferowanie angażujących wątków fabularnych.

 • Premiera: 16 kwietnia 2020
 • Platforma: PC, PlayStation 4, Xbox One
 • Wersja językowa: polska (dubbing)
 • Producent: CD Projekt RED
 • Wydawca: CD Projekt RED / CDP

Data premiery

Przez dłuższy czas nie znaliśmy daty premiery Cyberpunk 2077, ale podczas konferencji Microsoftu przed E3 2019 potwierdzono, że gra zadebiutuje 16 kwietnia 2020.

Niewykluczone jednak, że CD Projekt Red przesunie premierę, aby dopracować grę - o takiej decyzji spekulowano jeszcze na długo przed ujawnieniem daty debiutu produkcji.

cyberpunkscreen2

Pierwszy gameplay, zwiastun fabularny i Keanu Reeves

Deweloperzy opublikowali pierwsze fragmenty rozgrywki z Cyberpunka 2077 w dniu 27 sierpnia - niedługo po targach Gamescom. Zaprezentowano obszerny gameplay, bo trwający niemal 50 minut.

Materiał pozwala przyjrzeć się tworzeniu postaci, mieszkaniu bohatera, walce, różnym rodzajom broni, gangsterom, systemowi dialogów i imponującemu miastu Night City.

Z kolei w trakcie konferencji Microsoftu przed E3 2019 zaprezentowano fabularny zwiastun produkcji. Materiał ujawnił również, że w grze zobaczymy Keanu Reevesa. Znany aktor użyczył wyglądu i głosu postaci Johnny'ego Silverhanda, kultowego muzyka rockowego z papierowego RPG Cyberpunk 2020.

Uniwersum Cyberpunk

Akcja gry osadzona jest w fikcyjnym świecie stworzonym na potrzeby „papierowego” RPG, nazwanego po prostu: Cyberpunk. Twórca tego systemu to Mike Pondsmith, który do tej pory wykreował trzy edycje, czyli kolejno: Cyberpunk 2013, Cyberpunk 2020 i Cyberpunk V3.

CD Projekt RED nawiązało współpracę z Pondsmithem. W efekcie, warszawskie studio ma prawa do tworzenia gier w tym uniwersum na wyłączność - akcja tych gier może rozgrywać się w latach 2077 i późniejszych (wcześniejszy okres pozostaje do dyspozycji twórcy).

Główne miejsce akcji w tym systemie RPG to miasto Night City - metropolia sięgające od Los Angeles do San Francisco. To właśnie ta aglomeracja zostanie też oddana do dyspozycji graczy w Cyberpunk 2077. Do dyspozycji otrzymamy sześć dzielnic.

W świecie gry prawdziwą władzę sprawują megakorporacje. Na porządku dziennym są też zróżnicowane cyber-implanty, przy pomocy których ludzie modyfikują swoje ciała. Głównym wątkiem fabuły mają być napięcia między najbiedniejszymi mieszkańcami miasta, a tymi najbogatszymi.

Twórcy potwierdzili, że doczekamy się zmiennego cyklu dobowego i pogodowego, a więc nie będziemy mieć do czynienia tylko z mrocznym i nocnym cyberpunkiem. Świat gry jest wielki, aczkolwiek nie będzie równie rozległy, co w Wiedźminie 3 - ponieważ w Cyberpunk 2077 otrzymamy o wiele więcej eksploracji horyzontalnej, dzięki mega-wieżowcom i innym budynkom.

cyberpunkscreen4

Rozgrywka - co wiemy?

Podczas targów E3 deweloperzy z CD Projekt RED zaprezentowali przedstawicielom mediów gameplay z Cyberpunk 2077 oraz ujawnili sporo szczegółów na temat gry. Wymieniamy wszystkie najbardziej istotne detale.

 • Cyberpunk 2077 to gra RPG z perspektywą FPP.
 • Będziemy mieć wiele okazji, by przyjrzeć się naszemu bohaterowi z różnych ujęć.
 • Bohater ma na imię V. Wybierzemy płeć i wygląd postaci.
 • Bohater lub bohaterka mają własny głos.
 • System klas jest płynny, nie decydujemy się na jedną, konkretną, a łączymy zdolności różnych.
 • Potwierdzone pojazdy to samochody i motocykle.
 • Broń palna i biała podzielona na 3 kategorie: Power, Tech i Smart.
 • Otrzymamy system rozbudowy i ulepszania broni.
 • Cztery rodzaje obrażeń: fizyczne, termiczne, EMP i chemiczne.
 • Odwiedzimy różne budynki, między innymi Megastruktury - składające się z wielu lokacji.
 • Night City składa się z 6 dzielnic.
 • Do niektórych miejsc nie wejdziemy bez odpowiedniej reputacji (Street Creed) czy też „ulicznego respektu”, który można modyfikować między innymi poprzez różne elementy ubioru.
 • Brak level-scalingu. Poziom wrogów nie dostosowuje się do naszego.
 • Widzimy paski życia wrogów i liczby punktów obrażeń, gdy ich atakujemy.
 • Pojawi się rozbudowany system skradania.
 • Jedną ze zdolności jest bieganie po ścianach.
 • Ulepszanie implantów cybernetycznych zmieni wygląd interfejsu i wpłynie na gameplay.
 • Duży nacisk na wybory i dialogi, niektóre sytuacje załagodzimy poprzez rozmowę - lub wręcz przeciwnie, sprowokujemy kogoś.

Ponadto, twórcy stawiają na podobne połączenie głównego wątku i najważniejszych questów pobocznych, jak w grze Wiedźmin 3: Dziki Gon. Dialogi mają być też bardziej płynne niż we wspomnianej produkcji.

Podstawowa i kolekcjonerska edycja gry

Cyberpunk 2077 można już kupić w przedsprzedaży. Twórcy przygotowali dwie wersje gry - podstawową i kolekcjonerską, której głównym prezentem jest statuetka z bohaterem gry, V.

W skład pierwszej wchodzą gra (na komputerach w formie cyfrowej), dwustronna okładka, kompendium wiedzy o świecie przedstawionym, mapa Night City, pocztówki z futurystycznego miasta, naklejki oraz cyfrowe dodatki: ścieżka dźwiękowa, miniartbook, podręcznik papierowego Cyberpunk 2020 i zestaw tapet. Cena na PC to 199 zł, a na konsolach 269 zł.

cp_2077_standardowa

Kolekcjonerka zawiera zaś elementy z wydania standardowego, a także 25-centymetrową figurkę głównego bohatera, artbook w twardej oprawie, metalowe przypinki, metalowy brelok w kształcie auta Quadra Vtech i metalowe opakowanie (steelbook).

Do tego materiał dowodowy policji z przewodnikiem po metropolii i haftowane naszywki. Całość zapakowano w specjalne pudełko. Edycję kupić można za 749 zł na wszystkich platformach docelowych.

cp2077_edycja_kolekcjonerska

Najważniejsze informacje o Cyberpunk 2077:

Wszystkie informacje o Cyberpunk 2077.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

O autorze

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami