Dyrektor generalny Sony Interactive Entertainment - Jim Ryan - zasugerował, że powstające PlayStation 5, czyli konsola następnej generacji, pozwoli na rozgrywkę w 120 klatkach na sekundę.

W rozmowie z CNET szef firmy poinformował, że urządzenie umożliwi rozgrywkę w rozdzielczości 4K na ekranach z częstotliwością odświeżania wynoszącą 120 Hz. Większość wyświetlaczy dostępnych na rynku oferuje odświeżanie 60 Hz.

Warto zaznaczyć, że liczba klatek na sekundę i Hz to osobne, ale ściśle powiązane ze sobą parametry. Pierwszy zależy od mocy danego sprzętu, a drugi narzuca górny limit FPS, jakie określony telewizor lub monitor potrafi wyświetlić.

god_of_war_fps
Niewykluczone, że 120 FPS osiągną jedynie starsze tytuły

Oczywiście nie jest to do końca pewne, ale fakt, że PS5 obsłuży wyświetlacze 120 Hz, może oznaczać, że wybrane tytuły uruchomią się właśnie w 120 FPS - nie wydaje się, by konsola nie wykorzystywała pełnych możliwości odbiorników. Istnieje też opcja, że wspomnianą wartość osiągną jedynie wybrane gry - starsze lub o niezbyt zaawansowanej grafice.

Menedżer przy okazji wyjaśnił, dlaczego japoński producent postanowił tak wcześnie ujawnić szczegóły na temat PlayStation 5. Podkreślił, że koncern nie chciał, by zainteresowani gracze musieli polegać na niesprawdzonych detalach.

ps42
Następca PS4 zadebiutuje najpewniej w 2020 roku

- Chcieliśmy mieć pewność, że fani otrzymają jasne i jednoznaczne informacje od nas, a nie opierali się na bezsensownych doniesieniach z trzeciej lub czwartej ręki - tłumaczy. Dodał, że to dopiero początek prezentowania wieści o urządzeniu.

Istotnym elementem PS5 będzie wsteczna kompatybilność, która pozwoli płynnie przejść do następnej generacji - sprzęt umożliwi nie tylko uruchamianie gier ze starszej platformy, ale i grać wspólnie z posiadaczami PlayStation 4. Do tego obsługa 8K i ray tracingu oraz szybki dysk SSD.

Źródło: CNET

Reklama

O autorze

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Redakcja Eurogamer.pl

Piotrek zajmuje się w naszym serwisie głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.