Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

PixARK pod lupą - magia, dinozaury i woksele

Oryginalna przygoda.

Oryginalna przygoda.

Już dzisiaj możesz spróbować przetrwać w świecie pełnym dinozaurów, ssaków i fantastycznych stworzeń. Wystarczy, że zagrasz w PixARK, który dostępny jest w wersji pudełkowej i cyfrowej na PS4, Xbox One, PC i Nintendo Switch.

Walkę z drapieżnikami i innymi graczami ułatwią zdobycze technologiczne, a nawet magia. W trakcie gry stworzymy swoją bazę - prosty dom, rozbudowaną farmę z oswojonymi zwierzętami czy ufortyfikowaną posiadłość.

Wszystko to w wokselowej, bloczkowej oprawie, która nasuwa na myśl skojarzenie ze światem Minecrafta. Dziś dowiecie się, czym tak naprawdę jest PixARK.

Pełna wersja gry debiutuje właśnie dzisiaj. Warto podkreślić, że twórcom zależy na jak najwyższej jakości produkcji - z tego powodu deweloperzy cały czas angażują się w dyskusje na forach i zachęcają fanów do przedstawiania swoich sugestii.

Najważniejsze cechy PixARK

  • wokselowa oprawa graficzna oraz blokowy model świata
  • korzystanie z magii w walce
  • obecność systemu dziennych misji
  • generowane proceduralnie mapy
  • łatwe oswajanie zwierząt (dinozaurów)
  • intuicyjne stawianie konstrukcji
  • szybkie zdobywanie kolejnych poziomów
  • serwery nastawione na PvP (Chaos), czasowe PvP (Fury) oraz wspólne PvE (Pioneering)

Przetrwanie i rozwój bohatera w PixARK

Grę rozpoczynamy jako bezbronna postać, której przetrwanie zależy od wielu czynników, także zewnętrznych. Przede wszystkim należy dbać o punkty życia bohatera. Nasza postać nie może być odwodniona i wygłodzona, dlatego regularnie musi spożywać pożywienie i pić wodę.

W PixARK od początku gry na każdym kroku spotkamy zwierzęta

Z kolei kondycja (stamina) umożliwia dokonywanie akcji w grze. Dzięki niej bohater biega i odskakuje przed drapieżnikiem, atakuje roślinożerców z myślą o mięsie czy jest w stanie stworzyć ognisko, nad którym przygotuje pieczeń z indyka.

Klimat mapy również wpływa na szanse przetrwania bohatera. Wysoka temperatura sprawi, że postać musi więcej pić wody, a niska szybciej pobudzi głód. Noszenie metalowego rynsztunku zwiększy szanse na trafienie piorunem w trakcie burzy. Zbudowanie schronienia jest niezbędne, aby przetrwać niekorzystną aurę i przy okazji zmniejszyć szansę na pożarcie przez drapieżniki.

W PixARK z każdym kolejnym poziomem zdobywamy engramy, czyli specjalne schematy, które są źródłem wiedzy na temat wytwarzania przedmiotów w grze. Poziom postaci zwiększamy dokonując akcji w grze - odławiając zwierzynę, pozyskując surowce czy wytwarzając przedmioty na podstawie poznanych już schematów.

Dzięki dinozaurom możemy szybciej eksplorować świat

Aby wykupić engramy, potrzebujemy specjalnych punktów, które otrzymujemy z każdym nowym poziomem. W ten sposób nauczymy się wytwarzać broń, odzież, opancerzenie, narzędzia rzemieślnicze czy elementy budowlane. Część przedmiotów wykonamy w widoku ekwipunku, a inne będą wymagać stołu warsztatowego, którego schemat musimy najpierw poznać.

Świat gry jest źródłem pożywienia oraz budulca przedmiotów i elementów budowlanych. Wodę pobierzemy z rzeki lub jeziora lub uzupełnimy w trakcie deszczu. Przy pomocy siekierek zetniemy drzewa, ręcznie zbierzemy nasiona, a w niektórych przypadkach wykorzystamy oswojone dinozaury. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy stworzyli własną uprawę siejąc rośliny, a co za tym idzie, w pewnym stopniu uniezależnić się od otoczenia.


Tryby w grze oraz aktywności poboczne

PixARK oferuje dwa tryby rozgrywki: dla pojedynczego gracza oraz wieloosobowy. W przypadku tego drugiego zagramy na serwerach społeczności i oficjalnych. Możemy także zostać hostem gry i zaprosić znajomych do wspólnej zabawy lub konkurować z nimi o zasoby. Serwery dzielą się na trzy typy: Pioneering, Chaos oraz Fury.

Na serwerach pionierskich gracze nie mogą zarówno atakować innych użytkowników, jak i niszczyć obcych budowli. Stan wojny trwa permanentnie na serwerach Chaos, na których najlepiej tworzyć podziemne budowle. Z kolei na serwerach typu Fury mamy do czynienia z następującymi po sobie cyklami pokoju i konfliktu zbrojnego.

W zależności od serwera, możemy konkurować z graczami lub współpracować z nimi

Choć PixARK skupia się na przetrwaniu w fantastycznym świecie, nasz bohater wykona w grze również inne aktywności. Pomogą w tym codzienne zlecenia, które wiążą się eliminacją dinozaurów, oswajaniem zwierząt, wytwarzaniem przedmiotów czy eksploracją mapy. Misje mają różne poziomy trudności, ale za bardziej wymagające otrzymamy lepsze nagrody: materiały, bronie oraz elementy ekwipunku.

Z kolei w toku gry możemy posiąść wiedzę, jak stworzyć zestaw nurka, który umożliwi podwodną eksplorację świata. Spadochron to nie tylko dobry sposób na podniebne podróże, ale także mniejsze prawdopodobieństwo śmiertelnego upadku. Jeżeli nie odpowiada nam mapa, w trybie kreatywności stworzymy własny świat.


Blokowe budownictwo

Blokowość świata w PixARK umożliwia szybkie wznoszenie budynków, które utrudnią drapieżnikom (i graczom) zaatakowanie naszego bohatera. Aby stworzyć konstrukcję, wystarczy przypiąć do paska dostępu przedmiot-budulec, a następnie wywołać go przez wciśnięcie odpowiedniego klawisza. Przed bohaterem pojawi się bloczek, który umieszczamy w wybranym miejscu. W ten sposób stworzymy dom ze słomy czy drewna.

Bloki budowlane pozwalają na szybkie stworzenie schronienia

Każda budowla składa się z fundamentu, ścian, sufitu i dachu. Warto zadbać także o umieszczenie drzwi, okien, schodów czy drabinek. Budowę rozpoczynamy od ułożenia na gruncie bloków fundamentowych. Na nie kładziemy sześciany odpowiadające ścianom, stawiając je jeden na drugim. W ten sam sposób możemy tworzyć wały ziemne.

Do zbudowania piętra potrzebujemy sufitu. Bloki sufitowe stawiamy na ścianach oraz „w powietrzu”, aby połączyć je ze sobą bez wsparcia. Nasz przyszły dom wieńczy dach, a do środka wskoczymy, wejdziemy po schodach lub wespniemy się po drabinie. Warto pamiętać, że nasza budowla nie jest niezniszczalna. Dom mogą uszkodzić zwierzęta, warunki atmosferyczne oraz inni gracze, jeżeli gramy w trybie wieloosobowym.


Oswajanie zwierząt

W PixARK, podobnie jak w ARK: Survival Evolved, oswoimy stworzenia. Wśród nich znajdziemy ssaki, ptaki czy dinozaury, a także istoty fantastyczne. Na początku spróbujemy przekonać do siebie wielkouche króliki, ptaki dodo czy śluzowate stworzenie Slime.

W grze istnieją dwa sposoby adaptacji zwierząt. Osobniki agresywne, takie jak kojoty czy raptory, musimy ogłuszyć lub uśpić przy pomocy strzałek usypiających. Następnie należy karmić poskromione zwierzę odpowiednim pożywieniem i utrzymywać stan nieprzytomności przez jakiś czas. Nie możemy dopuścić do obudzenia osobnika, ponieważ wtedy proces oswajania należy powtórzyć.

Oswojone dinozaury przydadzą się na farmie

W przypadku większości roślinożerców takich jak ptaki dodo czy króliki, wystarczy nakarmić wybrane zwierzę. Czasem wystarczy jedna dawka pokarmu, aby oswoić zwierzęcego kompana. W pozostałych przypadkach musimy zaopatrzyć się w zapas pokarmu, który będziemy kilka razy podawać z zachowaniem odstępu czasowego.

W PixARK spotkamy także stworzenia, których nie oswoimy. Są to między innymi pandy czy ryby Coelacanth. Wśród nich znajdziemy także agresywne, fantastyczne istoty takie jak zombie, gobliny czy cyklopy. Należy wystrzegać się spotkań z bossami, czyli groźnym Death Lordem, smokiem i King Kongiem.


Uzbrojenie oraz walka w grze

Niekiedy starcie z graczem lub zwierzęciem będzie nieuniknione. Z tego powodu nasz bohater musi mieć zawsze broń w pogotowiu. W grze wytworzymy broń do walki wręcz (pałki, miecze, włócznie), dystansową (proce, łuki, kusze), palną (karabiny automatyczne, snajperskie) oraz materiały wybuchowe (granaty). W PixARK skorzystamy także z magicznych różdżek i czarów.

Odpowiedni oręż to ważny element w PixARK

Odpowiednie narzędzie walki to połowa sukcesu. Odporność na obrażenia zwiększa noszenie zbroi: metalowych napierśników, rękawic czy hełmów. Jeżeli korzystamy z broni jednoręcznej, warto pamiętać o tarczy, która przyjmie część ciosów przeciwnika.

W trakcie starć staramy się wyeliminować jak najszybciej przeciwnika, zadając mu jak najwięcej obrażeń. Oprócz ikony zdrowia, warto obserwować wskaźnik kondycji bohatera - brak staminy uniemożliwi wyprowadzanie ataków i obronę. Co ważne, do walki mogą stanąć nasze zwierzęta. Choć trudno sobie wyobrazić, żeby armia indyków rozniosła watahę wilków, ale na pewno odciągnie uwagę przeciwników.

Read this next