Graliśmy w Crossroads Inn - polski symulator zarządzania karczmą

Obiecujący projekt.

Deweloperzy z warszawskiego studia Kraken Unleashed oddali do dyspozycji graczy wczesny dostęp do Crossroads Inn. Gra prezentuje niespodziewanie rozbudowaną i złożoną rozgrywkę, skutecznie przyciągając do ekranu i dając nadzieję na naprawdę udaną grę.

Crossroads Inn to - jak mówią sami twórcy - symulator zarządzania karczmą. Nie jest to jednak typowy przedstawiciel gatunku. Tytułowi warszawskiego studia zdecydowanie bliżej do produkcji ekonomicznych lub - dawniej bardzo popularnym - serii Tycoon.

Zarządzanie średniowieczną karczmą zaczynamy od absolutnych podstaw. Najpierw należy postawić mury, wstawić okna i drzwi oraz zagospodarować miejsce na spiżarnie i kuchnię. Następnie wyposażamy wszystkie pomieszczenia w niezbędne meble. Podstawą jest lada, stoły wraz z krzesłami, prowizoryczna kuchenka i wychodek. Na koniec warto dodać kilka ozdobników, aby pomieszczenie było bardziej przytulne.

crossroads_inn_01
Początkowo nasza karczma nie jest imponująca

Po urządzeniu karczmy wybieramy pracowników z dostępnej listy. Ci określani są wysokością pensji oraz cechami osobowości. Łatwo w ten sposób zaakceptować lub odrzucić kandydaturę petenta. Należy unikać leni, którzy za często robią przerwy, a wybierać osoby pracowite i mądre.

Niektórzy pracownicy są już wyszkoleni w konkretnym zawodzie. Warto o tym pamiętać przy rozdzielaniu zadań. Przykładowo, kucharza najlepiej oddelegować do kuchni i wykorzystać pełny potencjał, zamiast nakazać sprzątać, gdzie będzie mniej efektywny.

Przy tak rozbudowanym procesie rekrutacji brakuje możliwości negocjacji. Pensja pracownika jest ustalona z góry i nie mamy na nią wpływu. W późniejszym etapie gry możemy docenić wysiłek, nagradzając małą premią, ale to wciąż za mało.

Kolejnym obowiązkiem jest zapewnienie wszystkich produktów i materiałów niezbędnych do nieprzerwanej pracy karczmy. Prócz wody, którą pozyskujemy z pobliskiej studni, możemy - a nawet powinniśmy - czerpać surowce poprzez handel. W ten sposób za złoto kupimy nie tylko mięso, owoce i warzywa, ale również kufle i naczynia.

crossroads_inn_02
Z poziomu mapy zarządzamy łańcuchem dostaw

Aby zapewnić nieprzerwany dostęp do potrzebnych dóbr, należy zawiązywać stałe kontrakty i dbać, aby wszystkie materiały docierały na czas. Wraz z postępem gry obszar handlu poszerza się, dlatego musimy zagwarantować terminowość i bezpieczeństwo towarów. Dotyczy to w szczególności drogich surowców, których utrata byłaby kosztowa. Przy takich wymianach warto dopłacić do transakcji na poczet dodatkowej ochrony na czas transportu.

Prowadzenie negocjacji handlowych to nie tylko okazja do utworzenia łańcucha dostaw, ale również poznania innych kultur. Wiąże się to z pozyskaniem nowych przepisów kulinarnych, które pozwalają wzbogacić i urozmaicić menu naszej karczmy, a to doskonały sposób na pozyskanie kolejnych klientów.

Goście bywają wybredni, a my spełniamy ich zachcianki. Pilnujemy, aby wszyscy byli sprawnie obsłużeni, gdyż szybko się niecierpliwią, co często skutkuje opuszczeniem lokalu, zanim jeszcze kelnerka zdąży przyjąć zamówienie.

Szczególną uwagą trzeba obdarzyć honorowych gości, których opinia może mieć duży wpływ na dalszy rozwój karczmy. Takich klientów oznaczamy jako priorytetowych, aby byli obsługiwani w pierwszej kolejności przez pracowników. Gwarantuje to zdobywanie rozgłosu poza granicami miasta.

crossroads_inn_03
Karczma gotowa na przyjęcie gości

Ciekawym dodatkiem są okazjonalne incydenty, które wymagają bezpośredniej interwencji. Przykładowo, negocjujemy z bandytami o przechowanie ich łupu w zamian za sowite wynagrodzenie. Ryzykujemy w ten sposób reputację, jednak możemy się nieźle wzbogacić. Niestety nie ma to wymiernego wpływu na rozwój karczmy, przez co nie czujemy ciężaru konsekwencji.

Jak do tej pory, największą bolączką Crossroads Inn jest brak jasno wytłumaczonych reguł. Symulator karczmy oferuje wiele złożonych mechanik, które bez skrupulatnego wyjaśnienia są trudne w opanowaniu.

Gracz łatwo może się zgubić, błądząc po nieczytelnym interfejsie, który dodatkowo utrudnia zrozumienie panujących zasad. Brak stosownych samouczków związane jest prawdopodobnie z wczesną wersją gry.

Jak na razie dostępny jest wyłącznie tryb Sandbox. Oferuje czystą rozgrywkę bez wątku fabularnego. W finalnym produkcie pojawi się natomiast hucznie zapowiadana, pełnoprawna kampania oraz scenariusze, które postawią przed graczem zdefiniowane cele.

Koncept Crossroads Inn sprawdza się zaskakująco dobrze. To zasługa rozbudowanej rozgrywki, która potrafi skutecznie przyciągnąć. I choć przed warszawskim studiem wciąż jednak wiele wyzwań, dzięki oryginalnej tematyce Crossroads Inn może przyciągnąć wielu fanów niezależnych produkcji.

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami