Wydana w 2014 roku czwarta odsłona popularnych Simsów doczekała się już sporej ilości rozszerzeń. Niektóre z nich do pełnoprawne dodatki, zawierające wiele nowych elementów, a często poszerzających mechanikę gry. Inne dodają z kolei różnego rodzaju drobne elementy, na przykład nowe meble czy dekoracje.

W poniższym zestawieniu w jednym miejscu zbieramy najważniejsze informacje na temat wszystkich oficjalnych rozszerzeń, które do tej pory ukazały się na rynku. Ponadto w większych dodatkach przygotowaliśmy bardziej rozbudowane opisy i porady związane z najważniejszymi nowościami, które wprowadzają. W przypadku problemów lub niejasności związanych z podstawową wersję Sims 4 zachęcamy także do korzystania z naszego poradnika.

Warto w tym miejscu zaznaczyć, że autorzy podzielili rozszerzenia na trzy główne grupy. Największe z nich, wprowadzające sporo nowości w mechanice oraz zawartości, to dodatki. Drugie są tak zwane pakiety rozgrywki - również wprowadzają nowe elementy i mechaniki, ale na mniejszą skalę niż pełnoprawne dodatki. Ostatnią grupę stanowią akcesoria, czyli zbiory różnego rodzaju przedmiotów, już bez zmian w samej mechanice gry.

Spis treści: Sims 4 - poradnik i najlepsze porady

Jak kupić i zainstalować dodatki oraz rozszerzenia?

Pamiętaj, że wszystkie rozszerzenia wymagają do działania zainstalowanej podstawowej wersji gry Sims 4.

Wszystkie oficjalne dodatki i rozszerzenia najłatwiej zakupić bezpośrednio na platformie Origin. Wystarczy wtedy wybierać po kolei następujące zakładki: Sklep (#1 na obrazku poniżej), Przeglądaj gry (#2), The Sims (#3), Rozszerzenia lub Pakiety gry i akcesoriów (#4). Następnie wybierasz konkretny tytuł (#5), klikasz na niego i wybierasz opcję Zakup. Po uiszczeniu opłaty rozszerzenie trafi do biblioteki gier na koncie Origin.

instalacyja

Jeśli zakupiłeś rozszerzenie w innym miejscu, to przed korzystaniem będziesz musiał zarejestrować go na swoim koncie. Wejdź w zakładkę Origin (lewy górny narożnik - #6 na obrazku powyżej), po czym wybierz opcję Wykorzystaj kod produktu, a następnie postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie.

Teraz wystarczy poczekać, aż dodatek zostanie ściągnięty i dołączony do naszego konta Origina. Następnie uruchom grę, a nowa zawartość pojawi się w grze automatycznie. Jeśli chcesz się upewnić, że dane rozszerzenie zostało dodane, to kliknij ikonę gry prawym przyciskiem myszy i wybierz z rozwiniętego menu opcję Pokaż dane gry. Z prawej strony na dole pojawi się zakładka Zawartość dodatkowa. Kliknij ją, a zobaczysz wszystkie rozszerzenia - zarówno te zainstalowane (status Gra zainstalowana), jak i te, których nie posiadasz na swoim koncie (opcja Kup).

Duże dodatki

Tego typu rozszerzenia wprowadzają do gry nowości zarówno w kontekście rozgrywki, jak i zawartości. Do tej pory pojawiły się trzy duże dodatki do Simsów 4.

Sims 4: Witaj w pracy

Pierwszy z dodatków wydany w kwietniu 2015 roku. Rozszerzenie wprowadza nowe ścieżki kariery zawodowej, umożliwiając wcielenie się w: lekarza, detektywa, naukowca lub przedsiębiorcę otwierającego własną firmę. Każdy z zawodów posiada rozbudowane drzewko awansu, a także nowe miejsca pracy, czyli szpital, posterunek policji i laboratorium. Dodatek oferuje też nowe światy. Magnoliową Promenadę ze sklepami i ukrytą lokację Sixam będącą miejscem zamieszkania kosmitów. Ci ostatni mogą przybierać ludzki wygląd i żyć wśród simów, a nawet ich porywać i zapładniać. Z ważniejszych nowości warto też wspomnieć o dwóch nowych umiejętnościach, czyli fotografowaniu i pieczeniu.

- Sims 4: Witaj w pracy - zawody: doktor, detektyw, naukowiec

- Sims 4: Witaj w pracy - prowadzenie biznesu

- Sims 4: Witaj w pracy - kosmici i planeta Sixam

Sims 4: Spotkajmy się

Drugi duży dodatek do Sims 4 pojawił się w grudniu 2015 roku i umożliwiał odwiedzenie Windenburga, nowej lokacji przypominającej wyglądem dawne europejskie miasta. Znajduje się w nim wiele atrakcji. Simy mogą odwiedzić między innymi ruiny, klify, wieś, rynek miejski, a nawet ekskluzywną wyspę czy nawiedzone muzeum. Oprócz lokacji autorzy wprowadzili wiele nowych postaci o różnych charakterach. Nie zapomniano przy tym o dwóch nowych zdolnościach związanych z imprezami - od teraz simy mogą rozwijać się tanecznie oraz jako DJ-e.

- Sims 4: Spotkajmy się - kluby: zakładanie i dołączanie

- Sims 4: Spotkajmy się - miasteczko Windenburg

Sims 4: Miejskie życie

Trzeci dodatek został wydany w listopadzie 2016 roku. Największą nowością jest wprowadzenie nowego, rozbudowanego miasta o nazwie San Myshuno. Simy mogą w nim odwiedzić między innymi dzielnice mody i sztuki, sprawdzić się w sporcie lub wziąć udział w licznych atrakcjach na różnego rodzaju festiwalach, a nawet wprowadzić się do luksusowego apartamentu. Tętniąca życiem lokacja jest wypełniona nowymi osobami, z którymi możesz nawiązać kontakty. Dodatek oferuje też trzy nowe ścieżki zawodowe: polityka, krytyka albo pracownika mediów społecznościowych. Nic też nie stoi na przeszkodzie, żeby po godzinach rozwinąć nową zdolność - śpiewanie.

Pakiety rozgrywki

Pakiety wprowadzają nowości na mniejszą skalę niż pełnoprawne dodatki, ale często i tak oferują dużo świeżej zawartości.

Sims 4: Ucieczka w plener

Pierwszy pakiet rozgrywki, który pojawił się na rynku w styczniu 2015 roku. Rozszerzenie umożliwia ucieczkę od miastowego zgiełku i codziennych obowiązków na łono natury. Główną nowością jest nowa lokacja o nazwie Granitowe Kaskady, w której znajdziemy nowe parcele z domkami oraz miejscem na rozstawienie namiotu. W trakcie pobytu w plenerze simy spotkają sporo nowych gatunków zwierząt i roślin. Autorzy dodali również kolejną umiejętność - zielarstwo, a także aspirację o nazwie Miłośnik natury.

- Sims 4: Ucieczka w plener - jak zacząć, umiejętności, aspiracje, nagrody

Sims 4: Dzień w spa

Drugi oficjalny pakiet rozgrywki został wydany w lipcu 2015 roku. Umożliwia simom wypoczynek w czterech nowych lokacjach: studiu masażu, spa, studiu jogi oraz w klubie zdrowia. W każdym z miejsc znajdziemy sporo różnych atrakcji pokroju masażu, zajęć jogi czy możliwości skorzystania z sauny. Rozszerzenie wprowadza też dużą bazę nowych elementów związanych z tworzeniem sima oraz w trybie budowania.

Sims 4: Zjedzmy na mieście

Trzeci pakiet rozgrywki ukazał się w czerwcu 2016 roku, oferując możliwość odwiedzenia restauracji oraz założenia własnej. Szczególnie rozbudowana jest druga opcja. Otwierając nowy lokal sami określamy jego charakter oraz styl. Możemy na przykład oprzeć się na daniach kuchni molekularnej. Jako szefowie jesteśmy także odpowiedzialni za zatrudnienie personelu i doglądanie własnego biznesu. Nic też nie stoi na przeszkodzie, aby z czasem otworzyć kolejne lokale, tworząc gastronomiczne imperium.

Sims 4: Wampiry

Koleiny pakiet rozgrywki trafił na rynek w styczniu 2017 roku. Jak sama nazwa wskazuje skupia się przede wszystkim na wampirach. Jest to specjalna odmiana simów posiadająca unikalne, nadnaturalne moce i zdolności, ale niepozbawiona przy tym pewnych wad. Chociaż wampiry są plazmopijcami, to nie znaczy, że są z gruntu złe. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wykreować dobrą postać z tego gatunku, a nawet założyć wampirzą rodzinę. Pakiet oferuje nowe możliwości kreowania wampirzych postaci oraz rozbudowane drzewko nadnaturalnych mocy, a także różnego rodzaju akcesoria i elementy wyposażenia domu.

- Sims 4: Wampiry - pobieranie, instalacja i zawartość

- Sims 4: Wampiry - nowa mapa i początek gry

- Sims 4: Wampiry - tworzenie wampira

- Sims 4: Wampiry - potrzeby oraz jak grać wampirem

- Sims 4: Wampiry - nowe sprzęty i pokoje

Akcesoria

Tutaj mamy do czynienia z typowymi, małymi DLC - czyli prostymi rozszerzeniami, dodającymi nowe elementy do zabawy.

Sims 4: Wytworne przyjęcie (data wydania: maj 2015)

 • Wprowadza nowe dodatki związane z przyjęciem.
 • Ponad 40 nowych elementów w twoerzeniu sima.
 • 12 nowych obiektów w trybie budowania.

Sims 4: Perfekcyjne patio (data wydania: czerwiec 2015)

 • Rozszerzenie skupiające się głównie na luksusowych wannach z hydromasażem.
 • Zbiór nowych strojów, w tym kąpielowych.
 • Ponad 30 nowych obiektów, w tym jacuzzi.
 • Specjalny sprzęt do słuchania muzyki w trakcie kąpieli.

Sims 4: Kuchnia na wypasie (data wydania: sierpień 2015)

 • Zbiór akcesoriów przeznaczonych głównie do kuchni.
 • Kilkadziesiąt nowych elementów w trybie tworzenia sima.
 • Ponad 20 elementów kuchennych, w tym maszyna do robienia lodów w 30 smakach.

Sims 4: Upiorności (data wydania: wrzesień 2015)

 • Dodatki skupiające się na imprezach w stylu Halloween.
 • Blisko 40 nowych elementów związanych z wyglądem sima (w tym specjalne, hallooweenowe przebrania i kapelusze).
 • Ponad 30 obiektów w trybie budowania, w tym miejsce do wycinania dyń i straszne obrazy.

Sims 4: Kino domowe (data wydania: styczeń 2016)

 • Rozszerzenie znacznie zwiększające elementy związane z simowymi filmami i możliwością ich wyświetlania.
 • Blisko 30 nowych elementów umożliwiających kreację simów.
 • Kilkadziesiąt obiektów związanych z kinem domowym - od specjalnych wyświetlaczy, poprzez 10 filmów o różnej tematyce, kończąc na maszynce do robienia popcornu.

Sims 4: Romantyczny ogród (data wydania: luty 2016)

 • Dodatek zwiększający bazę obiektów związanych z ogrodnictwem.
 • Kilkanaście nowych elementów w trybie tworzenia sima.
 • Wiele obiektów związanych z ogrodem, w tym fontanny i studnia życzeń, gdzie simy mogą prosić o spełnienie najskrytszych marzeń.

Sims 4: Pokój dzieciaków (data wydania: czerwiec 2016)

 • Rozszerzenie poświęcone przede wszystkim najmłodszym simom.
 • Wiele nowych elementów wyglądu małych simów.
 • Ponad 40 nowych obiektów związanych głównie z wyposażeniem pokoi dzieciaków, a także kanały telewizyjne i muzyczne dla najmłodszych.

Sims 4: Zabawa na podwórku (data wydania: lipiec 2016)

 • Dodatek wprowadzający nowe elementy służące głównie polepszania humoru poza domem.
 • Spora liczba nowych elementów związanych z wizerunkiem zewnętrznym simów.
 • Blisko 40 obiektów upiększających ogród oraz pozwalających simom się wyszumieć (m.in. ślizgawki wodne).

Sims 4: Styl dawnych lat (data wydania: grudzień 2016)

 • Rozszerzenie dodające wiele komponentów związanych z przeszłością.
 • Prawie 30 nowych elementów zmieniających wizerunek simów w postacie z dawnych lat. Jest też nowa usługa - lokaj.
 • Ponad 40 obiektów w trybie budowania, dzięki którym wprowadzisz do domu ducha przeszłości.

Reklama

O autorze

Michał Basta

Michał Basta

Redakcja Eurogamer.pl

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.