Stacja BBC opublikowała na Twitterze materiał, który oryginalnie wyemitowano w maju 1996 roku. Nagranie jest reportażem przedstawiającym kulisy prac nad nowym wówczas projektem Rockstara - Grand Theft Auto.

Dziennikarz Rory Cellan-Jones udał się do siedziby studia, które wtedy posługiwało się nazwą DMA Design. Deweloperzy znani dzięki Lemmings przygotowywali grę, która miała dać początek jednej z najsłynniejszych serii w historii wirtualnej rozrywki.

Redaktor BBC przechadza się po biurze, a kamera kierowana jest między innymi na ekrany monitorów z uruchomioną wczesną wersją GTA. W pewnym momencie dostrzec można wydrukowaną mapę świata, obejmującego trzy miasta - Vice City, Liberty City i San Andreas.

W materiale dziennikarz prowadzi również rozmowy z wybranymi deweloperami. Programista David Kivlin opowiada o ogólnych założeniach projektu, a Craig Conner o warstwie muzycznej. Głos zabrali też testerzy Fiona Robertson i Gordon Ross.

Pierwsze Grand Theft Auto zadebiutowało w październiku 1997 roku, choć według pierwotnych założeń miało ukazać się znacznie wcześniej - w czerwcu 1996 roku. Obecnie produkcja nie jest jednak dostępna w żadnych legalnych źródłach.

gta
GTA wyglądało kiedyś zupełnie inaczej

Zobacz: GTA 5 - Poradnik, Solucja

Tytuł podłożył podwaliny pod przyszłe odsłony serii. Obserwując wydarzenia z perspektywy tak zwanego „lotu ptaka” kradliśmy samochody, eksplorowaliśmy fikcyjne miasta i wykonywaliśmy zadania dla mafii.

GTA to obecnie jedna z najpopularniejszych serii gier. Niedawno poinformowano, że piąta odsłona cyklu od premiery w 2013 roku sprzedała się łącznie w 100 milionach egzemplarzy.

Reklama

O autorze

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Redakcja Eurogamer.pl

Piotrek zajmuje się w naszym serwisie głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.