W ubiegłym tygodniu użytkownicy Steama odkryli błąd, który pozwalał na przypisanie do biblioteki płatnych gier - za darmo. Glitch dotyczył dziesiątków produkcji niewielkich zespołów deweloperskich.

Aby zdobyć grę typu visual novel o nazwie Glare1more oraz stworzone w RPG Maker Fantasya Final Definitiva Remake, wystarczyło wejść na kartę wspomnianych produkcji na stronie SteamDB i kliknąć jeden przycisk.

glare2
Glare1more kosztuje obecnie na Steamie nieco ponad 30 zł

W szczytowym momencie w Glare1more bawiło się ponad 34 tysiące osób, przy czym średnia osiągana przez grę przed glitchem wynosiła jednego użytkownika jednocześnie. Natomiast deweloper odpowiedzialny za Fantasya Final Definitiva Remake zauważył, że 175 tysięcy egzemplarzy gry aktywowano nielegalnie w krótkim okresie.

Pozostałe gry dotknięte błędem również nie cieszą się dużą rozpoznawalnością, ale użytkownicy platformy Valve wykorzystali glitch do zdobycia kart na Steamie. W większości przypadków nielegalnie zdobyte tytuły zniknęły z biblioteki, lecz wirtualne kartoniki pozostały - można je więc sprzedać.

glare3
Gry powstałe w RPG Maker wyglądają bardzo podobnie, przykładem wspomniane Fantasya Final Definitiva

Problem wynikał prawdopodobnie z nieprawidłowej zamiany darmowych pakietów z grami na płatne wersje. Odnośniki, zamiast przekierowywać do bezpłatnych edycji, przypisywały do biblioteki pełne produkcje.

Źródło: PCgamesN

Reklama

O autorze

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Redakcja Eurogamer.pl

Przemek na początku przygotowywał u nas materiały wideo, a obecnie jest autorem w dziale informacyjnym. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.