Lista życzeń PS5 - gry, na które czekamy: GTA 6, Wiedźmin 4 i inne

Najbardziej oczekiwane tytuły.

Premiera PS5 zbliża się wielkimi krokami. Wiemy już całkiem sporo o nowym sprzęcie Sony, ale gry planowane na konsolę wciąż są tajemnicą. Warto jednak pomarzyć i zastanowić się, jakie tytuły stanowiłyby doskonały zestaw pozycji dostępnych na następcy PS4.

Wejście nowej generacji sprzętowej na rynek zawsze pociąga za sobą wyraźny skok technologiczny. Zarówno gry konsolowe, jak i kierowane na PC prezentują lepszą jakość wizualną - imponująca grafika to cecha, której na pewno doświadczymy.

Być może czekają nas też niespodzianki w kwestii rozgrywki. Tego dowiemy się dopiero za kilka lat, gdy zadebiutuje odpowiednio dużo gier na nowym sprzęcie. Teraz jednak przejdźmy do listy życzeń, dotyczącej konkretnych gier na PS5.

Cyberpunk 2077

Oczekiwana gra CD Projekt Red nie ma jeszcze określonej daty premiery, ale debiut w 2020 roku jest bardzo prawdopodobny. Oznaczałoby to, że Cyberpunk 2077 ukazałby się na rynku w okresie przejściowym, między PlayStation 4 a PlayStation 5.

Choć oficjalnie gra zmierza na PS4 i Xbox One, trudno wyobrazić sobie, aby twórcy nie wykorzystali okazji, by wydać produkcję na dwie generacje konsol - jak robił to w przeszłości chociażby Rockstar przy okazji GTA 5. Gracze byliby zadowoleni, ponieważ otrzymaliby produkt udoskonalony graficznie, a może nawet działający w milszej dla oka płynności.

Przypomnijmy, że Adam Kiciński - szef firmy CD Projekt - przyznał, że są szanse na przeniesienie Cyberpunk 2077 na nowe konsole, a „wręcz jest taki plan”. Zwłaszcza że silnik Red Engine został zbudowany od podstaw tak, aby mógł być rozwijany z generacji na generację.

Demo, które deweloperzy pokazali podczas E3 2018, sprawiało bardzo dobre wrażenie - między innymi ze względu na imponującą warstwę wizualną. Szczegółowe otoczenie, duże tłumy na ulicach - niewykluczone, że dopiero PS5 prawdziwie pokaże, jak powinien wyglądać Cyberpunk 2077.

cp
Grę zobaczymy podczas E3 2019

The Elder Scrolls 6

Zanim Bethesda na dobre zajmie się kolejną częścią serii RPG, musi najpierw wydać kosmiczne Starfield. O wspomnianej grze sci-fi nie wiemy właściwie nic, nie mówiąc już o The Elder Scrolls 6.

Trudno sobie jednak wyobrazić, by gra nie zadebiutowała na PlayStation 5 - choćby pod koniec generacji. W końcu Skyrim ukazał się na rynku w 2011 roku.

Potężne pasma górskie zaprezentowane w krótkim zwiastunie sugerują, że odwiedzimy region Hammerfell lub High Rock - o ile oczywiście akcja osadzona jest wciąż na kontynencie Tamriel.

Podtytuł szóstej części The Elder Scrolls to najprawdopodobniej „Redfall” - Firma ZeniMax, właściciel Bethesdy, zarejestrował znak towarowy w ubiegłym roku. Miłośnicy serii podejrzewają, że to połączenie dwóch wyrazów: Redguard i Daggerfall.

GTA 6

Jeśli chodzi o kolejną odsłonę legendarnej gangsterskiej serii, debiut jeszcze na obecnej generacji sprzętowej jest niemal wykluczony. Nie poznaliśmy jeszcze żadnych oficjalnych informacji o projekcie, nie licząc wieści, że produkcja jest w toku.

Choć wiele znanych serii na stałe zasymilowało już gatunek sandbox - jak choćby Assassin's Creed - to właśnie deweloperzy z Rockstar zawsze wyznaczali standardy otwartych światów, do których dążyli pozostali twórcy. Czy podobnie będzie tym razem?

Nowa generacja konsol to zawsze spory skok technologiczny, więc możemy liczyć na prawdziwie przyjemne doznania wizualne na PS5. GTA 6 może też wprowadzić inne rewolucje, między innymi w ramach interakcji z postaciami niezależnymi - co uskuteczniło już w pewnym stopniu Red Dead Redemption 2.

Spekuluje się też, że w kolejnej odsłonie GTA zwiedzimy kilka dużych miast - nawet 3 metropolie. Przyda się zatem znacznie zwiększona względem PS4 moc obliczeniowa czy szybki dysk SSD, aby błyskawicznie załadować wszystkie obiekty.

gta
Czy Rockstar ponownie zdecyduje się na kilku bohaterów?

God of War 2

Według nieoficjalnych (ale wiarygodnych) informacji, kolejna odsłona hitu z PS4 właśnie powstaje. Trudno sobie zresztą wyobrazić, by studio Santa Monica miało nie kontynuować dobrej passy i nie przygotować sequela produkcji ogłoszonej na gali The Game Awards grą roku 2018.

Nie tracąc czasu na projektowanie silnika czy podstawowych systemów, twórcy mogą się skupić na udoskonaleniu modelu walki i powtórzeniu niesamowitego wyczynu, jakim było połączenie marki God of War z przejmującą i wzruszającą, osobistą historią ojca i syna.

Już odsłona z 2018 roku wyglądała doskonale na PS4, a na nowej konsoli Sony możemy spodziewać się jeszcze bardziej imponującej oprawy wizualnej.

Nowy Mass Effect

Zwiększona względem poprzedniczki moc konsoli PS5 przydałaby się do zwiedzania rozległych układów planetarnych. Co prawda Electronic Arts musi dać marce odpocząć po chłodno przyjętej Andromedzie, ale miłośnicy uniwersum zdecydowanie czekają na powrót serii od BioWare.

Kolejna generacja sprzętowa to dobry moment, by dać serii kolejną szansę. Być może całkowicie odświeżając cykl lub kontynuując przerwaną przez Andromedę numerację, wydając Mass Effect 4.

me
Andromeda podpadła graczom między innymi licznymi błędami

Diablo 4

Diablo 4 najprawdopodobniej powstaje, więc możemy się zastanowić, w jaki sposób gra mogłaby wykorzystać moc nowej konsoli Sony. Całkowita zmiana koncepcji gry nie jest wykluczona - choć projekt przypominający gry z serii Dark Souls porzucono, być może Blizzard szykuje rewolucję.

Kamera zawieszona nad ramieniem postaci lub nad głową oznaczałaby, że deweloperzy znacznie bardziej niż dotychczas przyłożyliby się do zaprojektowania szczegółowego środowiska, przyciągającego wzrok.

W przypadku pozostania przy klasycznych rozwiązaniach, sprzęt PS5 nie miałby co prawda tak dużej możliwości wykazania się, ale w grę wchodzą tu chociażby efekty cząsteczkowe przy rzucaniu czarów czy korzystaniu z magicznych broni.

diablo
Po zapowiedzi mobilnego Diablo Immortal czekamy na pełnoprawną kontynuację serii

Wiedźmin 4

Skoro to lista życzeń na PS5, to na pewno na nowej konsoli Sony chcielibyśmy zobaczyć kolejną odsłonę serii, która u wielu polskich graczy ma specjalne miejsce w sercu.

Aktualnie w studiu CD Projekt Red trwają intensywne prace nad Cyberpunk 2077, ale wiemy przecież, że zespół szykuje też sekretny projekt, który ma się ukazać do 2021 roku.

Co prawda Geralt nie mógłby być głównym bohaterem nowej gry, ponieważ trylogia o Białym Wilku jest już zakończoną opowieścią, ale pozostają inne opcje: Ciri lub własna postać.

Wiedźmin 3 to obecnie jeden z najbardziej imponujących wirtualnych światów, dostępnych do zwiedzenia na PS4. Miejmy nadzieję, że sytuacja powtórzy się przy okazji PlayStation 5 i nowej odsłony serii.

Nowe Gran Turismo

Wielbiciele gier wyścigowych nie są ostatnimi laty rozpieszczani przez Sony - niektórzy twierdzą nawet, że na konsolę nie ukazały się żadne porządne wyścigi, bo Gran Turismo Sport uzyskało mieszane oceny.

Według nieoficjalnych informacji, nowa odsłona serii będzie jednym z tytułów startowych PS5. To możliwe, ponieważ miłośników szybkich prędkości nie brakuje, a poza tym gry wyścigowe są doskonałym materiałem promocyjnym dla konsoli, bo samochody nie są skomplikowanymi pod względem geometrii modelami, dlatego łatwiej o oszałamiający efekt wizualny.

Liczymy też na pełne wsparcie VR - Sony ma bowiem w następnej generacji znacznie bardziej postawić na wirtualną rzeczywistość.

gt
Oby gra w pełni wykorzystała „silnik” PS5

Horizon Zero Dawn 2

Twórcy serii Killzone podjęli się nietypowego dla studia projektu, ale efekt finalny zaskoczył wszystkich niedowiarków. Nietuzinkowa, ciekawa historia, doskonała mechanika walki i interesujący świat sprawił, że Horizon Zero Dawn stał się czarnym koniem wśród tytułów na wyłączność PS4.

Według wypowiedzi dobrze poinformowanego dziennikarza, gra już powstaje. Możemy więc oczekiwać ewolucji elementów znanych z pierwszej części - być może otrzymamy nowe bronie i gadżety, a ogromne, agresywne maszyny będą niszczyć się jeszcze bardziej widowiskowo.

A na jakie gry wy czekacie w nadchodzącej generacji? Zachęcamy do pozostawienia komentarza!

Reklama

Skocz do komentarzy (12)

Autor

Redakcja

Redakcja

Eurogamer.pl

Bardzo lubimy pracę zespołową.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (12)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami