AMD wypowiedziało się o współpracy z Sony, któremu dostarczy podzespoły przeznaczone dla PS5, czyli przygotowywanej przez japoński koncern konsoli następnej generacji.

Na antenie amerykańskiej stacji telewizyjnej CNBC dyrektor generalna producenta procesorów i kart graficznych - Lisa Su - stwierdziła, że firma jest „zaszczycona” mogąc uczestniczyć w tworzeniu nowej platformy PlayStation.

- To efekt długoterminowej współpracy z Sony. Uwielbiamy gry i uważamy, że są dobrze rozwijającym się rynkiem. Przygotowaliśmy podzespoły na potrzeby sekretnego rozwiązania technicznego koncernu - wyjaśnia. Dodała, że AMD jest „podekscytowane” potencjalnymi możliwościami PS5.

ps4_amd
AMD uczestniczyło także w powstawaniu PS4

Z ujawnionych niedawno informacji wynika, że nowa konsola Japończyków bazuje na procesorze trzeciej generacji linii Ryzen - ośmiordzeniowej architekturze Zen 2, wykonanej w 7 nm. Do tego układ graficzny, który jest autorskim wariantem rodziny Navi.

Warto zaznaczyć, że AMD współpracuje nie tylko z Sony. Producent przygotował także sprzęt dla następcy Xbox One, choć w tym przypadku nieznane są na razie żadne szczegóły. Firma pomaga również Google w rozwoju usługi Stadia.

playstation_amd
Nowa generacja zbliża się coraz większymi krokami

PS5 obsłuży rozdzielczość 8K. W planach jest także wsparcie dla ray tracingu, czyli techniki śledzenia promieni w czasie rzeczywistym, a także wsteczna kompatybilność z grami na PlayStation 4.

Data premiery platformy nie jest znana, ale wiadomo, że nie zadebiutuje w ciągu najbliższych dwunastu miesięcy. Raport finansowy AMD sugeruje jednak, że konsola mogłaby pojawić się w 2020 roku - wówczas firma przewiduje znaczne wzrosty przychodów związanych z autorskimi wariantami podzespołów, stworzonymi na zlecenie koncernów pokroju Sony.

Źródło: CNBC

Reklama

O autorze

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Redakcja Eurogamer.pl

Piotrek zajmuje się w naszym serwisie głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.