Days Gone jest tytułem nastawionym na surwiwal, czyli przeżycie w trudnym środowisku. O śmierć bohatera jest tu bardzo łatwo, ponieważ może to nastąpić między innymi podczas walki, w wypadku czy pod wdepnięciu w niezauważoną pułapkę.

Wprawdzie rany można leczyć, przywracając tym samym odpowiedni poziom zdrowia bohatera, ale czasami i tak może dojść do śmierci. Wtedy jedynym ratunkiem jest wczytanie zapisanej wcześniej gry.

A możliwości zapisywania są trzy i obejmują:

  • Zapis automatyczny
  • Zapis manualny
  • Szybki zapis
zapis3

Zapis automatyczny pojawia się różnych momentach gry i jest symbolizowany przez animowaną ikonę (1) w prawym dolnym narożniku ekranu. Najczęściej gra zapisuje się na początku misji, w ich kluczowych momentach oraz po wykonaniu jakiegoś zadania. Oprócz tego tytuł, co pewien czas, zapisuje się po dotarciu do określonych miejsc, takich jak obozy.

zapis1

Zapis manualny możemy wykonać w dowolnym, spokojnym momencie. Chodzi tu przede wszystkim o miejsca, gdzie nie jesteśmy atakowani przez przeciwników (w trakcie walki skorzystanie z niego jest niemożliwe). Aby wykonać zapis manualny należy przejść do menu, wybrać opcję Zapisz grę (2) i wybrać miejsce na zapis. Ich liczba jest ograniczona. Warto też dodać, że z tej opcji można korzystać tylko, jeśli znajdujemy się w pobliżu motoru.

zapis2

Ostatnią możliwością jest skorzystanie z szybkiego zapisu gry. Aby to uczynić należy znajdować się w pobliżu motocykla i wcisnąć oraz przytrzymać trójkąt (3), kiedy w lewym dolnym narożniku pojawi się taka możliwość. W ten sposób gra zostanie błyskawicznie zapisana bez żadnej przerwy.

W przypadku śmierci lub, jeśli chcemy cofnąć się z rozgrywką, to możemy postąpić na dwa sposoby. Pierwszy to wczytanie ostatniego punktu kontrolnego, a druga załadowanie manualne wcześniej zapisanej gry (w menu jest to opcja Wczytaj grę).

Reklama

O autorze

Michał Basta

Michał Basta

Redakcja Eurogamer.pl

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.