Days Gone - walka wręcz, uniki, atak, broń biała

Najważniejsze informacje o prowadzeniu starć bezpośrednich.

Jednym z kluczowych aspektów rozgrywki w Days Gone jest walka, której prędzej czy później praktycznie nie da się uniknąć. Tytuł oferuje sporą wolność, jeśli chodzi o podejście do jej prowadzenia w wielu miejscach.

Chodzi tu przede wszystkim o możliwość prowadzenia otwartych starć przy pomocy broni białej i palnej lub ciche działanie z ukrycia i eliminowanie wrogów niepostrzeżenie.

Na bieżącej stronie znajdziecie informacje na następujące tematy:

  • Jak i z kim prowadzić walkę wręcz
  • Jak wykonywać uniki
  • Jakie są rodzaje broni białej
  • Jak naprawiać uszkodzoną broń

Sama walka wręcz nie jest przesadnie skomplikowana i ogranicza się do dwóch najważniejszych kwestii, czyli obrony i ataku.

walkaw3

Jeśli chodzi o obronę, to podczas starcia główny bohater może i powinien, korzystać z możliwości wykonania uniku (1). Wykonujemy je wciskając klawisz L1 i wskazując lewym analogiem kierunek, w którym bohater ma wykonać unik. Należy przy tym pamiętać, aby wykonać unik w odpowiednim momencie. Jeśli się z nim spóźnisz, to zostaniesz trafiony przez rywala.

walkaw2

Po opanowaniu elementów ochrony czas na atak. Aby go wyprowadzić wystarczy stanąć w pobliżu przeciwnika i wcisnąć klawisz R2, co spowoduje wyprowadzenie ciosu (2). Należy tu uważać szczególnie na grupy przeciwników - jeśli będziemy ataków otoczeni przez wrogów i nie zadbamy o uniki, to bohater szybko zacznie otrzymywać obrażenia.

Jeśli grupa przeciwników jest zbyt liczna, to dobrze jest się oddalić na bezpieczną odległość i poczekać na dogodny moment do ataku lub wyeliminować pojedynczych rywali, którzy pobiegną za bohaterem.

walkaw1

Podczas starć może się również zdarzyć, że rywale złapią bohatera. Należy wtedy szybko zareagować i zacząć wciskać klawisz (3), który pojawi się na ekranie. W ten sposób będziesz mógł wydostać się z klinczu.

Kolejną ważną sprawą jest to, jakich broni można używać do walki wręcz. Podstawową bronią jest nóż, który świetnie sprawdza się do szybkiej eliminacji rywali znienacka, ale zadaje małe obrażenia w bezpośrednim starciu. Oprócz noża można też korzystać między innymi z desek, kijów baseballowych czy toporów strażackich.

walkaw4

Każda z broni zadaje inne obrażenia oraz wykazuje się inną wytrzymałością, o czym informuje tabela (4) pokazująca się przy podnoszeniu nowej broni. W tym przykładzie widać, że podniesiony z ziemi kij baseballowy (5) będzie zadawał mniej obrażeń, niż trzymana przez bohatera deska z gwoździami, ale będzie bardziej wytrzymały, a zatem starczy na większą ilość uderzeń.

Wskaźnik wytrzymałości (6) broni jest widoczny w lewym dolnym narożniku ekranu. Korzystając z umiejętności Naprawy polowe możesz, przy pomocy złomu, naprawiać broń w kole przetrwania (przytrzymaj R2, wybierz kategorią broń biała, a potem opcję Napraw).

Niektóre typy oręża można również wzmacniać, na przykład przez dodanie gwoździ do deski. Jest to możliwe również w kole przetrwania, po wcześniejszym odblokowaniu odpowiedniego schematu (znajdują się między innymi w podziemnych bunkrach w obozach bandytów).

Z kim najlepiej prowadzić pojedynki wręcz? Głównie ze świrusami, o ile nie występują w większych grupach. Umożliwia to ich eliminację bez marnowania cennych pocisków. W przypadku ludzi taktyka ta również się sprawdza, pod warunkiem, że szybko skrócimy dystans, zwłaszcza gdy rywale dysponują bronią palną. Jeśli dojdzie do regularnej wymiany ognia, to lepiej przystąpić do strzelaniny.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami