Days Gone - umiejętności na start, przydatne zdolności

Walka wręcz, walka dystansowa i przetrwanie.

Wraz z postępami w rozgrywce w Days Gone bohater będzie zdobywał doświadczenie i awansował na kolejne poziomy rozwoju. Wraz z tym procesem będą pojawiać się nowe punkty, za które będzie można kupować nowe umiejętności.

Na tej stronie dowiesz się:

 • Jak zdobywać punkty umiejętności
 • Jakie są kategorie umiejętności
 • W jaki sposób odblokowywać nowe umiejętności
 • Które ze zdolności są przydatne zwłaszcza na początku gry

W jaki sposób bohater zdobywa punkty doświadczenia i odblokowuje dostęp do zakupu nowych zdolności? Istnieje wiele tego rodzaju czynności, jednak najwięcej zyskuje podczas wypełniania misji głównych i dodatkowych. Oprócz tego bohater zdobywa doświadczenie między innymi poprzez zabijanie przeciwników. Warto odnotować, że jeśli robisz to po cichu, to otrzymujesz więcej punktów.

umiejetnosci1

Aby przejść do menu umiejętności należy skorzystać z touch pada (dół). Urochomi się menu, w którym możesz sprawdzić nasze punkty doświadczenia (1) na danym poziomie rozwoju (widać też, ile ich brakuje do awansu), bieżący poziom umiejętności (2) oraz liczbę punktów umiejętności (3).

W grze istnieją trzy kategorie umiejętności, czyli:

 • Walka w zwarciu (4)
 • Walka dystansowa (5)
 • Przetrwanie (6)
umiejetnosci2

W jaki sposób można rozwinąć nową umiejętność? Wystarczy wybrać interesującą nas kategorię, a następnie wskazać ją w menu (7). Jeśli spełniamy odpowiednie warunki, to wystarczy wcisnąć krzyżyk (8) i zapłacić wymaganą liczbę punktów umiejętności.

umiejetnosci3

Co jest jeszcze ważne oprócz punktów umiejętności? Ich poziom (9) i ilość rozwiniętych dotychczas umiejętności (10). Jednym słowem im potężniejsze zdolności, tym bardziej bohater musi być doświadczony i tym więcej umiejętności musimy wcześniej rozwinąć.

Zdolności na start

W jakie umiejętności warto inwestować na początku gry? Oczywiście wszystko zależy od preferowanego stylu - niektórzy mogą skupić się na głównie na aspektach surwiwalowych, a inni na prowadzeniu walki na dystans. Według nas dobrym wyborem będą zdolności związane z walką wręcz, która wydaje się najbardziej ryzykownym elementem zwłaszcza na początku zabawy.

Oto przykładowy zestaw umiejętności na początek:

 • Mistrz ucieczki (walka w zwarciu) - jeśli wyrwiesz się z szamotaniny, to zyskasz możliwość zabicia słabszego rywala. Pozwala to szybko wyeliminować przeciwnika.
 • Naprawy polowe (walka w zwarciu) - umożliwia naprawę broni białej z wykorzystaniem złomu. Przydatna umiejętność, jeśli mamy ulubiony oręż lub, gdy w pobliżu nie ma pod ręką niczego nadającego się do walki.
 • Skupiony strzał (walka dystansowa) - zapewnia możliwość skorzystania ze skupienia podczas celowania z broni.
 • Cierń w boku (przetrwanie) - umożliwia odzyskanie części bełtów wystrzelonych z kuszy.
 • Mocne przyłożenie (walka w zwarciu) - zwiększa obrażenia zadawane przez broń białą.
 • Lanie za pyskowanie (walka w zwarciu) - umożliwia wyprowadzanie dłuższych serii ciosów.

Oprócz powyższych warto też rozważyć rozwinięcie umiejętności zwiększających ilość miejsca w ekwipunku. Przypominamy, że powyższe zestawienia są jedynie przykładami, a umiejętności najlepiej dobierać indywidualnie do własnego stylu gry.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami