Days Gone - cykl dobowy, dzień i noc, sen, zmiana czasu

Korzystanie z łóżek w celu przyspieszenia upływu czasu.

W Days Gone autorzy zastosowali tryb dobowy, który ma ważny wpływ również na samą rozgrywkę. Na bieżącej stronie dowiesz się:

  • Jak działa tryb dobowy
  • Gdzie sprawdzić bieżącą godzinę
  • W jaki sposób korzystać z łóżek i co to daje
  • Jak można zmienić porę dnia i nocy

Jak już zostało wspomniane w grze stale płynie czas. Najważniejszą sprawą z nim związaną jest fakt podziału doby na dzień oraz noc.

W ciągu dnia aktywność świrusów jest nieco mniejsza niż po zmierzchu (jest ich za to więcej w lęgowiskach, w których śpią), natomiast łatwiej jest trafić na innych ludzi. Warto też odnotować, że promienie słoneczne sprawiają, że bohatera dużo łatwiej zauważyć nawet ze sporej odległości.

sen1

Podczas nocy sprawy przybierają inny obrót. Z lęgowisk wypełza więcej świrusów, ale z drugiej strony łatwiej jest prowadzić działania związane z ukrywaniem się. Z drugiej strony sami możemy mieć problemy z doglądaniem przeciwników, ale należy pamiętać, że korzystanie z latarki lub wejście w inne źródła światła, również sprawi, że staniemy się łatwiejsi do zauważenia.

Jeśli chcemy sprawdzić bieżącą godzinę, to wystarczy uruchomić mapę i spojrzeć w prawy górny narożnik ekranu. Znajdziesz tu zegar (1) oraz informację o aktualnej pogodzie. Może się zdarzyć, że chcesz zmienić obecną porę, na przykład w celu poczekania na zmierzch, aby przeprowadzić jakąś akcję po cichu.

sen2

Jeżeli zamierzamy przeczekać kilka godzin i zmienić porę dnia, to wystarczy zlokalizować łóżko (2) i się w nim położyć. Po chwili włączy się animacja, w której zapadanie zmierzch, jeśli kładliśmy się podczas dnia, lub odwrotnie. Warto też wiedzieć, że godziny zmieniają się szybciej podczas korzystania z systemu szybkiej podróży.

Same łóżka są najczęściej dostępne w bezpiecznych miejscach, takich jak obozy lub kryjówki. Dobrze przy tym wiedzieć, że sen wpływa jedynie na przyspieszenie upływu czasu, ale nie odbija się na bohaterze. Poprzez odpoczynek nie przywrócimy mu na przykład zdrowia.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami