Star Wars Jedi: Fallen Order (Upadły Zakon) - premiera i najważniejsze informacje

Fabuła, bohaterowie, rozgrywka - co warto wiedzieć.

W listopadzie 2019 roku ukaże się kolejna gra osadzona w uniwersum Gwiezdnych Wojen. Star Wars Jedi: Fallen Order (pol. Upadły zakon) skupi się na losach Cala Kestisa, padawana Zakonu Jedi. Mężczyzna próbuje przetrwać w świecie, w którym każdy władający Mocą jest na celowniku Imperium Galaktycznego.

Tytuł będzie przygodową grą akcji, w której sterujemy bohaterem z perspektywy trzeciej osoby. Do walki z przeciwnikami Cal wykorzysta miecz świetlny oraz potęgę Mocy. Mechanika starć ma opierać się między innymi na wykorzystywaniu słabych stron przeciwników.

Za grę odpowiadają deweloperzy ze studia Respawn Entertainment, twórcy Apex Legends czy Titanfall. Producenci kładą nacisk na rozgrywkę dla pojedynczego gracza, bez kontynuacji historii w rozszerzeniach. Sercem gry jest silnik Unreal Engine 4, w odróżnieniu od gier z serii Star Wars: Battlefront autorstwa szwedzkiego studia Dice, gdzie wykorzystywano środowisko Frostbite.

  • Premiera: 15 listopada 2019
  • Platforma: PC, PlayStation 4, Xbox One
  • Wersja językowa: polska
  • Producent: Respawn Entertainment
  • Wydawca: Electronic Arts
  • Wydawca PL: Electronic Arts

Data premiery

Star Wars Jedi: Fallen Order ukaże się 15 listopada 2019 na trzech platformach: PC, PlayStation 4 oraz Xbox One. Przewidziano dwie wersje sprzedażowe gry - standardową oraz specjalną. Bez względu na wybór edycji, przy przedpremierowym zakupie tytułu otrzymamy wyposażenie kosmetyczne miecza świetlnego i droida. Wersja specjalna zawiera grę, materiały zakulisowe oraz dodatkowe wyposażenie kosmetyczne. Twórcy nie planują żadnych rozszerzeń do produkcji.

Fabuła oraz bohaterowie

Akcja Star Wars Jedi: Fallen Order toczy się pewien czas po wydarzeniach z filmu „Gwiezdne Wojny: część III - Zemsta Sithów”. Cal Kesis to z pozoru zwykły młody mężczyzna, który trudni się pozyskiwaniem materiałów z wraków statków kosmicznych. Próbuje jak najdłużej utrzymać w tajemnicy fakt, że wcześniej był padawanem w Zakonie Jedi, który przestał istnieć na skutek Rozkazu 66.

Cal wyznaje trzy zasady, ułatwiające mu przetrwanie w trudnym położeniu: nie wyróżniaj się, pogódź się z przeszłością, nikomu nie ufaj. Pewnego razu w pracy dochodzi do pewnych wydarzeń, w trakcie których mężczyzna korzysta z Mocy. W ten sposób ściąga na siebie wzrok wysłanników Imperium, w tym Inkwizytorki Second Sister (pol. Druga siostra).

Seer, dawna członkini Zakonu Jedi, wesprze Cala w ucieczce. Razem z miniaturowym droidem BD-1 bohaterowie spróbują odbudować Zakon. W tym celu muszą rozwikłać tajemnice starożytnej cywilizacji. Być może Seer umożliwi Calowi dokończenie szkolenia Jedi, choć bohaterów nie ma łączyć typowa relacja mistrza i ucznia. W grze zobaczymy zarówno lokacje znane z sagi, jak i nowe miejsca. Na początku zwiedzimy planetę Bracca, gdzie bohater złomuje kosmiczne wraki.

Warto nadmienić, że zadaniem Inkwizytorów jest odnalezienie i eliminacja tych Jedi, którzy nie zamierzają oddać się w ręce Sithów. Instytucja łowców Jedi powstała krótko po zakończeniu Wojny Klonów, a w jej skład wchodzą rycerze Zakonu, którzy przeszli na Ciemną Stronę Mocy. Sama Second Sister pojawia się w wydanych przez Marvela komiksach o Darth Vaderze.

001
Purge Troopers to specjaliści w walce z Jedi

Historia w Star Wars Jedi: Fallen Order wchodzi do oficjalnego kanonu sagi. Nad fabułą gry pracował między innymi Matt Michnovetz, wcześniej związany z serialem Wojny Klonów. W prace nad tytułem zaangażowano także Stiga Asmussena, który był między innymi producentem God of War III.

W głównego bohatera wciela się Cameron Monaghan, aktor znany z seriali Gotham i Shameless. Rola Seer przypadła Debrze Wilson, która grała między innymi w Mad TV. Głosu droidowi użycza uznany projektant dźwięku Ben Burtt, pracujący między innymi przy filmach z uniwersum Gwiezdnych Wojen.

Na kształt fabuły i wybór okresu, w którym dzieje się akcja gry, wpłynęły zamierzenia twórców co do charakteru rozgrywki. Czas tuż po wydarzeniach z trzeciej części Gwiezdnych Wojen, kiedy to Imperium Galaktyczne rośnie w siłę, a jego wysłannicy polują na ostatnich członków Zakonu, wydał się producentom najlepszym rozwiązaniem.

Rozgrywka

W grze sterujemy bohaterem z perspektywy trzeciej osoby i toczymy walkę z przeciwnikami oraz rozwiązujemy zagadki. W Star Wars Jedi: Fallen Order nie ma zabraknąć efektownych starć z użyciem miecza świetlnego, które w zamierzeniu twórców mają być niemal tak samo widowiskowe jak pojedynki w filmach. Mechanika walki ma sprawiać dużo satysfakcji i być przystępną, ale opanowanie jej do perfekcji ma zająć sporo czasu.

Zdaniem twórców skradanie się i ciche działania nie pasują do stylu walki mieczem świetlnym. Za jego pomocą bohater ma wyprowadzać ciosy oraz parować ataki przeciwników. Istotnym elementem starć ma być rozpracowywanie słabych punktów przeciwników. Wiadomo także, że miecz świetlny z czasem będzie podlegać zmianom, podobnie jak bohater.

002
Bohatera ściga Second Sister z podwładnymi

Z kolei dzięki Mocy bohater będzie mógł zyskać przewagę nad przeciwnikami, w tym Purge Trooperami. Są to żołnierze Imperium specjalnie wyszkoleni do walki z Jedi. W trailerze gry widzimy, jak Cal wykorzystuje elementy otoczenia. W tym przypadku próbuje zatrzymać działanie wentylatora, na który kieruje go nieprzyjaciel. Bohater biega również po ścianie i przeskakuje nad przepaścią.

Co ciekawe, będziemy mogli wrócić do ukończonych lokacji i przejść ponownie poziomy w odmienny sposób. Pomimo tego świat w Star Wars Jedi: Fallen Order nie będzie zupełnie otwarty. Twórcy zapowiedzieli również, że w grze nie pojawi się tryb wieloosobowy oraz mikrotransakcje. Więcej szczegółów dostarczą kolejne materiały od twórców w czerwcu bieżącego roku.

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (1)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami