Karina Martsinkevich, znana w sieci pod pseudonimem Karupups, została na miesiąc zawieszona na Twitchu, ponieważ podczas transmisji na żywo pomalowała twarz, wcielając się w czarnoskórą postać z Apex Legends.

Karupups chciała pokazać, jak wygląda proces przygotowywania się do cosplay'u postaci Lifeline. Częścią streamu było nałożenie ciemnego podkładu na twarz, by upodobnić karnację skóry do wspomnianej Legendy ze strzelanki sieciowej.

life
Martsinkevich przefarbowała nawet włosy na czerwono. Źródło: BasedLaRock na Twitterze

Transmisję na Twitchu przerwano, zanim Martsinkevich mogła dokończyć cosplay. W oficjalnym oświadczeniu napisano, że powodem bana jest „angażowanie się w działanie przejawiające nienawiść w stosunku do osoby lub grupy ludzi”.

Karupups nie miała złych intencji, ale działania podczas omawianego streamu rozpoznano jako tzw. blackface, czyli sytuację, w której biała osoba maluje twarz na czarno, by - w sposób karykaturalny lub nie - wcielić się w czarnoskórą postać.

Blackface ma swoje korzenie w XVII w., kiedy biali aktorzy używali pasty do butów lub spalonego korka, by zmienić kolor karnacji i prezentować stereotypowe i przesadzone wyobrażenia o osobach czarnoskórych.

twitch
Karupups jest aktywna na Instagramie

„Chciałam tylko wyglądać jak Lifeline z Apex Legends. Nie chciałam, żeby to był jakiś chory żart. To tylko cosplay mojej ulubionej postaci z gry” - napisała Karina Martsinkevich w wiadomości do redakcji Kotaku.

Twitch jak do tej pory nie skomentował sprawy.

Źródło: Kotaku, Twitter

Reklama

O autorze

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Redakcja Eurogamer.pl

Przemek na początku przygotowywał u nas materiały wideo, a obecnie jest autorem w dziale informacyjnym. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Więcej artykułów od Przemysław Wańtuchowicz