Mija już pięć lat od premiery The Elder Scrolls Online. To jedno z najpopularniejszych MMORPG, w które gra miesięcznie około dwa i pół miliona graczy. Od momentu wydania, TESO doczekało się kilkunastu dodatków, w tym dwóch rozszerzeń - Morrowind (2017) oraz Summerset (2018).

W czerwcu 2019 roku do sprzedaży trafi Elsweyr, trzeci duży dodatek do gry. Jeżeli masz zamiar rozpocząć przygodę w Tamriel, zachęcamy do zapoznania się z naszym krótkim poradnikiem do The Elder Scrolls Online (popularny skrót: ESO) - szybkimi wskazówkami do początkowego etapu gry. Niektóre z nich są aktualne na każdym etapie eksploracji Tamriel.

1. Stwórz bohatera według potrzeb

Przed rozpoczęciem właściwej gry musisz stworzyć postać. W specjalnym kreatorze wybierasz jedno z trzech przymierzy (Alliances), które wiążą się z kampanią PvP w grze. Następnie decydujesz o rasie bohatera. Wybierz tą, której opis odpowiada twojemu stylowi gry. Płeć postaci nie ma wpływu na statystyki postaci.

Kolejnym krokiem jest wskazanie klasy bohatera. W wersji podstawowej gry są cztery do wyboru, a piąta, czyli Warden, jest dostępna dla posiadaczy rozszerzenia Morrowind. Szóstą klasę, czyli Nekromantę, wprowadzi Elsweyr. Wybór klasy bohatera jest ostateczny - gra nie pozwala na jej zmianę w trakcie, dlatego warto uważnie przestudiować opisy każdej z nich.

001
Wybór rasy i klasy bohatera ma duże znaczenie w dalszej grze

W TESO rola, którą ma pełnić twoja postać, ma duży wpływ na styl gry. Jako tak zwany tank, bohater powinien między innymi zwracać uwagę przeciwnika, przyjmować większość obrażeń z jego strony i nakładać na niego negatywne efekty (debuffs). Tę funkcję może z lepszym lub gorszym skutkiem pełnić bohater każdej klasy, ale przede wszystkim sprawdzą się tutaj Dragonknight oraz Warden.

Nawet jeżeli twój bohater nie radzi sobie w docelowej roli, nie wszystko jest stracone. W TESO metodą prób i błędów oraz/lub przy wsparciu innych graczy jesteś w stanie stworzyć bohatera, który poradzi sobie z większością sytuacji na polu bitwy.

2. Trenuj wierzchowca oraz korzystaj z mikstur i żywności

Na terenie większych miejscowości w grze znajdziesz stajnie, w których krząta się Stablemaster. Rozmawiaj z nim, aby trenować wierzchowce (mounts) w trzech kategoriach: speed (szybkość), stamina oraz capacity (pojemność). Trening można przeprowadzić raz na 20 godzin, a koszt każdego to 250 sztuk złota. Każda ze zdolności może osiągnąć maksymalnie 60 punktów.

002
Wytrenowany wierzchowiec ułatwia przetrwanie w kampanii PvP

Jeżeli skupiasz się na eksploracji świata, warto od początku inwestować w speed oraz w capacity, dzięki czemu zwiększysz pojemność ekwipunku. Jeśli interesujesz się kampanią PvP w Cyrodiil, zwróć uwagę na szybkość i staminę. Speed umożliwia sprawne poruszanie się po cesarskiej prowincji, w której są ograniczenia szybkiej podróży. Z kolei stamina sprawi, że twoja postać na koniu przyjmie więcej obrażeń, zanim spanie z wierzchowca.

Bez względu na to, czy skupiasz się na PvE, czy walczysz przeciwko graczom, korzystaj z mikstur oraz żywności. Dzięki preparatom alchemicznym przywrócisz health (życie), magickę czy staminę swojego bohatera, a także na krótki czas zwiększysz jego potencjał. Z kolei żywność na dłużej zwiększa maksymalną ilość życia, magicki i/lub staminy, a napoje wpływają na szybkość odnawiania tych zasobów.

 • Aby wytworzyć mikstury, skorzystaj z Alchemy Station. Znajdziesz je na ogół w sklepach alchemicznych w miastach.
 • Do wytworzenia dobroczynnych Potions potrzebujesz Solvents, czyli wody, oraz Reagents - składników alchemicznych, czyli roślin, grzybów czy wydzielin zwierząt.
 • Jeżeli chcesz wytworzyć trucizny (Poisons), korzystaj przykładowo z wydzielin potworów. Rozpoznasz je po ikonie butelki z żółtym płynem w środku.
 • Z kolei żywność i napoje przyrządzisz używając roślin czy mięsa, ale na podstawie poznanych przepisów (Recipes). Materiały i przepisy znajdziesz u handlarzy czy w łupach, a także zakupisz w sklepie gildii.

3. Crafting - twórz i przetwarzaj

Masz w ekwipunku niepotrzebną broń, która jest niewiele warta? Rozłóż ją na czynniki pierwsze, aby zyskać materiały oraz rozwijać umiejętności wytwarzania przedmiotów oraz środków do spożycia. W TESO odpowiadają za to: blacksmithing (kowalstwo), clothing (krawiectwo), woodworking (obróbka drewna), jewelry crafting (jubilerstwo), enchanting (zaklinanie), alchemy (alchemia) oraz provisioning (wytwarzanie żywności).

Dzięki craftingowi jesteś w stanie wytworzyć i modyfikować ekwipunek. Każdy element uzbrojenia i opancerzenia może posiadać specjalną cechę (Trait), która wpływa na jego statystyki. Z kolei zaklinanie nakłada na dany przedmiot dodatkowy efekt. Ulepszanie rynsztunku polepsza jego statystyki, zwiększa efektywność zaklęć oraz Traits. Odpowiedni dobór dwóch ostatnich może znacznie zwiększyć potencjał twojej postaci.

003
Przedmioty wytworzysz przy specjalnych stołach craftingowych

Jeżeli nie chcesz wytwarzać przedmiotów, wciąż warto kolekcjonować materiały rzemieślnicze. Na każdym kroku zobaczysz rośliny, konary czy rudy metali - wykorzystaj je, aby zdobyć nieprzetworzone materiały. Pamiętaj, żeby zebrać wszystko ze źródła, ponieważ nie odnowi się, dopóki nie będzie opróżnione. Surowce możesz sprzedawać u handlarzy NPC (mało opłacalne) lub w sklepie gildii (dużo bardziej opłacalne). Szczególnie drogie są środki do ulepszania uzbrojenia oraz opancerzenia.

W każdej kategorii craftingu (poza alchemią) warto wykupić umiejętności, które odpowiadają za zatrudnienie swego rodzaju najemnika (Hireling). Dzięki temu codziennie dostaniesz wiadomość w grze, w której znajdziesz cenne materiały. Im wyższy poziom umiejętności, tym większa szansa na rzadkie, drogocenne przedmioty.

4. Zbieraj skill points, aby pozyskać umiejętności

W The Elder Scrolls Online za pomocą punktów umiejętności (Skill Points) pozyskujesz umiejętności (Skills) zarówno pasywne, jak i aktywne. Każda zdolność kosztuje jeden punkt. Bez nabytych zdolności twoja postać nie osiągnie odpowiedniego potencjału, a gra będzie trudna i nieprzyjemna. Punkty umiejętności zdobędziesz poprzez:

 • Levelowanie postaci do 50. poziomu (łącznie 64 punkty Skill Points do zdobycia)
 • Absorbcję tak zwanych Skyshards (łącznie 113 punkty do zdobycia w grze podstawowej)
 • Wykonanie misji każdego Alliance oraz w Coldharbour (łącznie 49 punktów)
 • Zrealizowanie wątku głównego (łącznie 11 punktów)
 • Zdobycie wszystkich rang w ramach Alliance War (łącznie 50 punktów)
 • Realizację wyzwań w tak zwanych Public Dungeons
 • Wykonanie misji związanych z Group Dungeons
 • Wypełnienie misji głównych z DLC oraz rozszerzeń w grze

Wśród umiejętności wyróżniamy Passive Skills, czyli stałe bonusy do statystyk postaci. Niekiedy wymagają korzystania z wybranego rodzaju przedmiotów czy odpowiedniej zdolności przypisanej do paska akcji (Action Bar). Z kolei Active Skills to zdolności wykorzystywane na polu bitwy, z których pięć przypiszesz do Action Bar. Po osiągnięciu odpowiedniej rangi, możesz ulepszyć wybrany Active Skill wybierając jeden z dwóch do wyboru Morphs. Ulepszenie umiejętności kosztuje jeden skill point.

004
Wybór odpowiednich zdolności pomoże wydobyć potencjał z bohatera

Ostatnim rodzajem umiejętności są zdolności ultymatywne (Ultimate Skills), które zużywają specjalny zasób o nazwie Ultimate. Ładujesz go w trakcie walki. Możesz przypisać tylko jeden Ultimate Skill do paska akcji. Podobnie jak w przypadku Active Skills, z czasem ulepszysz te potężne zdolności.

Jeżeli chcesz zmienić przyporządkowanie Skill Points do umiejętności, skorzystaj ze specjalnych kapliczek. Za odpowiednią sumę (50 sztuk złota za każdy punkt umiejętności) możesz cofnąć pozyskanie umiejętności. Rededication Shrines znajdziesz w Elden Rot (prowincja Grahtwood), Wayrest (Stormhaven) oraz w Mournhold (Deshaan).

5. Zwracaj uwagę na bonusy przedmiotów

Wiele elementów uzbrojenia i opancerzenia wchodzi w skład setów (zestawów), które premiują za korzystanie z nich. Na ogół musisz mieć co najmniej dwa elementy z zestawu, aby otrzymać bonus. Premie z setów mają bardzo duży wpływ na potencjał twojej postaci.

005
Bonusy setów ułatwią przetrwanie twojemu bohaterowi

Wśród bonusów, które oferują zestawy, wyróżniamy między innymi zwiększanie wielkości zadawanych obrażeń bronią (Weapon Damage), premię do maksymalnej ilości życia czy staminy. Istnieją sety ze specjalnymi efektami, przykładowo przyspieszającymi odnawianie zasobów bohatera czy zwiększającymi szanse na zadanie dodatkowych obrażeń.

Niekiedy warto mieszać sety oraz typy opancerzenia, aby uzyskać ciekawe efekty. Jednakże należy pamiętać o pozyskaniu odpowiednich umiejętności. Przykładowo, jeżeli twoja postać nosi co najmniej 5 elementów Medium Armor, o 15 procent może wzrosnąć siła zadawanych przez nią obrażeń bronią (Weapon Damage). Dwa pozostałe elementy opancerzenia mogą być heavy (na przykład zwiększając odporność na obrażenia) lub light (zwiększając chociażby odnawianie magicki).

 • Twoja postać w TESO nosi maksymalnie siedem elementów ubioru (opancerzenia) oraz trzy sztuki biżuterii.
 • Początkowo masz do dyspozycji jeden podwójny slot na broń, w ramach którego zamiennie użyjesz: broń jednoręczną i tarczę, dwie bronie jednoręczne lub jedną broń dwuręczną (ostrze, kostur czy łuk).
 • Po osiągnięciu 15. poziomu możesz korzystać z drugiego podwójnego slotu. Wtedy też możesz dokonywać tak zwanego Weapon Swapping, czyli zmieniać aktywną broń w trakcie walki z jednej na drugą.
 • Pamiętaj, że nieaktywne uzbrojenie nie jest uwzględniane przy wyliczaniu bonusów.

6. Trudne momenty? Szukaj wsparcia u innych graczy

Masz problem z realizacją misji albo wyczyszczeniem lochu? A może w wróg szturmuje fort twojego sojuszu w Cyrodiil? Poproś o pomoc innych graczy. Wystarczy, że na czacie zamieścisz prośbę wraz ze wskazaniem, z czym masz problem. Zwykle ktoś odezwie się z prośbą o dodanie do grupy i/lub przeniesie się w pobliże twojej pozycji.

Wsparcie znajdziesz także w gildiach. W takich miejscach jak Daggerfall (Glenumbra), Mournhold (Deshaan) czy Vulkhel Guard (Auridon) znajdziesz wielu graczy, którzy będą zapraszać innych do wstąpienia w szeregi ich organizacji. Alternatywnie skorzystaj z czatu i ogłoś poszukiwania gildii.

007
W grupie siła, także w The Elder Scrolls Online

Wiele gildii wybiera specjalizację. Niektóre zrzeszenia będą skupiać się wyłącznie na elementach PvP, z kolei inne będą brać udział w Trialach oraz walce z World Bossami. Zaglądaj również do sklepu (Guild Store), w którym sprzedasz niepotrzebne przedmioty drożej niż u kupców NPC. Wiele gildii doceni twoją aktywność oraz datki na cele organizacyjne.

Warto obserwować czat - może się okazać, że inni użytkownicy także potrzebują pomocy. Ustaw widoczność czatu, aby móc widzieć wypowiedzi graczy. Zwróć uwagę, że niektóre elementy w grze (Group Dungeons, Trials) wymagają zebrania drużyny.

7. Wypróbuj PvP jak najwcześniej

W TESO możesz wyzwać gracza na pojedynek, a po osiągnięciu 10. poziomu wziąć udział w walce drużynowej w specjalnych lokacjach (Battlegrounds) lub walczyć w kampanii PvP na terenie Cyrodiil (Alliance War). Walka z żywym przeciwnikiem to doskonały test zdolności twojego bohatera oraz sprytu. Miej na uwadze, że zwykle zestaw uzbrojenia, który wykorzystujesz w trybie PvE, nie sprawdzi się w PvP.

W nagrodę za aktywne uczestnictwo w kampanii oraz w Battleground otrzymasz doświadczenie, przedmioty oraz specjalne punkty (Alliance Points), za które kupisz maszyny oblężnicze, uzbrojenie czy żywność. W Battlegrounds jesteś członkiem jednej z trzech czteroosobowych drużyn, które walczą ze sobą. Współpraca w grupie to ważny element tego trybu.

Z kolei w Alliance War walczysz o przejęcie jak największej liczby punktów na mapie, aby twój sojusz wygrał kampanię. W pojedynkę jest to niemal niemożliwe, zatem musisz dołączyć do grupy lub podążać za innymi graczami. Zgony postaci to chleb powszedni w Cyrodiil, ale pokonanie przeciwnika na znacznie wyższym poziomie zawsze sprawia dużo frajdy. W tym trybie korzystasz z maszyn oblężniczych, szturmujesz wrogie forty oraz bronisz swojej pozycji z sojusznikami.

Zwróć uwagę na dostępne kampanie PvP w grze. Dla graczy poniżej 50. poziomu jest przeznaczona kampania Kyne, trwająca siedem dni. W pozostałe trzy zagrają wszyscy, z czego kampania Sotha Sil nie uwzględnia Champion Points, specjalnych punktów uzyskiwanych po osiągnięciu 50. poziomu. Najpopularniejszą kampanią jest 30-dniowy Vivec, gdzie szybko znajdziesz grupę do wspólnej gry.

Reklama

O autorze

Laura Jaszowska

Laura Jaszowska

Redakcja Eurogamer.pl

Laura wspiera zespół redakcyjny w obszarze publicystyki oraz poradników. W wolnym czasie jeździ rekreacyjnie na rowerze, a od czasu do czasu eksploruje Tamriel.