Podczas wczorajszej transmisji Inside Xbox, Microsoft zademonstrował na żywo xCloud, czyli usługę, która pozwoli uruchamiać gry na dowolnym urządzeniu, przy zachowaniu „konsolowej jakości” - dzięki chmurze. Zaprezentowano Forza Horizon 4.

Grę uruchomiono na smartfonie z systemem Android. Urządzenie połączono bezprzewodowo z kontrolerem do Xbox One za pośrednictwem Bluetooth.

Szef działu Microsoftu, zajmującego się wykorzystaniem „chmury” w grach - Kareem Choudhry - poinformował, że publiczne testy xCloud ruszą jeszcze w tym roku. Nie podał jednak żadnych dodatkowych informacji.

Przypomnijmy, w jaki sposób działa usługa strumieniowania rozgrywki. Za wszystkie obliczenia, które zazwyczaj wykonuje konsola lub PC, odpowiada usługodawca. Klient otrzymuje tylko gotowy obraz, przesyłany za pośrednictwem łącza internetowego.

Microsoft zapewnia, że xCloud to nie koniec tradycyjnych konsol producenta. Usługa powstaje z myślą o osobach, które nie mają sprzętu do grania lub chcą bawić się na urządzeniu mobilnym dla komfortu.

mic2
Do komfortowej rozgrywki konieczne jest szybkie łącze

Nad usługami rozgrywki w „chmurze” pracują niemal wszystkie większe firmy technologiczne. Google ma Project Stream, Sony rozwija PlayStation Now, a własne usługi streamingowe zapowiedział też Verizon i Amazon.

Reklama

O autorze

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Redakcja Eurogamer.pl

Przemek na początku przygotowywał u nas materiały wideo, a obecnie jest autorem w dziale informacyjnym. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Więcej artykułów od Przemysław Wańtuchowicz