Netflix czy HBO GO - co lepsze? Porównanie, co warto wybrać

Od cen po katalog i technikalia.

Natychmiastowy dostęp do tysięcy filmów i seriali, brak reklam i możliwość korzystania na różnych urządzeniach to tylko niektóre z zalet serwisów VoD.

W Polsce szczególną popularnością cieszą się dwa z nich - Netflix oraz HBO GO, które od niedawna oferuje możliwość wykupienia subskrypcji bez konieczności podpisywania umowy z operatorem. Porównujemy, która usługa posiada lepszą ofertę.

Netflix czy HBO GO - wiele osób zadaje sobie to pytanie podczas wyboru serwisu VoD. Postanowiliśmy porównać dwie popularne usługi, zwracając uwagę na takie kwestie, jak cena, dostępność na urządzeniach, personalizacja czy jakość obrazu. Bierzemy też pod uwagę katalog tytułów.

Przeglądając artykuł na smartfonie, przesuń tabelę w lewą stronę, aby zobaczyć całość.

Netflix HBO GO
Cena od 34 do 52 zł / m-ąc 24,90 zł / m-ąc
Darmowy okres próbny 1 miesiąc 1 miesiąc
Dostępność większość urządzeń wiele urządzeń, oprócz niektórych TV i konsol Xbox
Personalizacja duża, do czterech użytkowników niewielka, brak odrębnych kont
Jakość obrazu 4K w wielu materiałach, wsparcie HDR maksymalnie Full HD
Katalog produkcji obszerny, wiele oryginalnych produkcji wysokiej jakości mniejszy, ale lepiej wyselekcjonowany, wysoka jakość

Cena

Netflix oferuje aż trzy plany cenowe. Najtańszy pakiet podstawowy, za 34 zł miesięcznie, umożliwia oglądanie filmów i seriali na jednym urządzeniu. Materiały dostępne są wyłącznie w jakości SD.

Zdecydowanie lepiej prezentuje się abonament standard, który za 43 zł miesięcznie oferuje jakość HD i możliwość odtwarzania na dwóch urządzeniach jednocześnie.

Najdroższa z dostępnych opcji kosztuje 52 zł miesięcznie. W cenie otrzymujemy jednak filmy i seriale w jakości Ultra HD, a także możliwość jednoczesnego oglądania na czterech urządzeniach. Z najwyższego pakietu mogą zatem korzystać nawet cztery osoby.

s1
Aplikacja Netflix na Windows 10

HBO GO oferuje pakiet za 19,90 zł miesięcznie. Jedno konto można aktywować na maksymalnie pięciu urządzeniach. Jednoczesne odtwarzanie możliwe jest jednak wyłącznie na dwóch. Wszystkie materiały są dostępne w jakości HD lub Full HD.

W bezpośrednim porównaniu ceny Netfliksa i HBO GO lepiej wypada druga z wymienionych usług. Należy jednak pamiętać, że w przeciwieństwie do swojego konkurenta, nie oferuje ona materiałów w jakości Ultra HD, a z jednego konta mogą korzystać maksymalnie dwie osoby.

Darmowy okres próbny

Zarówno HBO GO, jak i Netflix posiada darmowy, miesięczny okres próbny, oferujący pełny dostęp do zawartości serwisu. To świetna okazja do przetestowania serwisów i sprawdzenia katalogu filmów i seriali. Jeżeli oferta nie przypadnie nam do gustu, w obu przypadkach można z niej zrezygnować bez dodatkowych kosztów.

Dostępność

Dużą zaletą Netfliksa jest dostępność na wielu urządzeniach. Serwis oferuje dedykowane aplikacje na smartfony i tablety z systemem Android, iOS oraz Windows Phone. Usługa jest też dostępna na Smart TV wielu producentów (LG, Panasonic, Philips, Samsung, Sharp, Hisense, Sony, Toshiba), a także na urządzeniach działających pod kontrolą Android TV.

s2
Aplikacja Netflix na Androida

Dobrą informacją dla graczy jest oficjalne wsparcie dla konsol obecnej i poprzedniej generacji. Netfliksa bezproblemowo uruchomimy na PlayStation 3, PlayStation 4, Xbox 360 i Xbox One. Usługa jest ponadto kompatybilna z Apple TV oraz Google Chromecast.

Filmy i seriale można też oczywiście oglądać na komputerach - bezpośrednio z przeglądarki internetowej lub za pomocą aplikacji dedykowanej dla Windows 10.

s3
Aplikacja HBO GO na Androida

Z HBO GO można natomiast korzystać bezpośrednio w przeglądarce internetowej, na smartfonach i tabletach z systemem Android lub iOS, a także na telewizorach Smart TV od Samsunga i LG. Obsługiwane są też urządzenia z Android TV, Apple TV, Google Chromecast i konsole PlayStation 3 oraz PlayStation 4.

Sporym minusem jest brak dedykowanej aplikacji dla Xbox One. Ta co prawda jest dostępna w Stanach Zjednoczonych, jednak póki co nie można jej zainstalować w Polsce.

Personalizacja

Z platform VoD korzystamy nie tylko my, ale także reszta domowników. Ważną kwestią są zatem możliwości personalizacji i tworzenia dodatkowych kont. Która usługa wypada pod tym względem lepiej?

Netflix umożliwia stworzenie kilku profilów w ramach jednego konta. Każdy z nich posiada własną historię oglądania, a także spersonalizowaną listę proponowanych utworów, polecanych na podstawie upodobań użytkownika. Każdy profil to także oddzielne śledzenie postępów w oglądaniu.

s4
Każdy profil na Netfliksie to własna lista, rekomendacje i postęp oglądania

Z HBO GO można co prawda korzystać na dwóch urządzeniach jednocześnie, jednak usługa nie oferuje możliwości tworzenia subkont i osobnego śledzenia postępów dla każdej osoby. Zabrakło też propozycji filmów i seriali na podstawie gustu użytkownika.

Pod względem personalizacji zdecydowanym zwycięzcą jest Netflix, który oferuje znacznie więcej możliwości niż HBO GO.

Technikalia

Jak obie usługi wypadają pod względem technicznym? Netflix umożliwia odtwarzanie materiałów wideo w jakości Ultra HD, o czym wspominaliśmy już powyżej. Rozdzielczość jest dostosowywana na bieżąco, na podstawie parametrów naszego urządzenia, a także prędkości łącza internetowego. Dzięki temu odtwarzanie jest płynne już od pierwszej sekundy.

Netflix dla wybranych materiałów oferuje obsługę technologii HDR i dźwięku przestrzennego. Użytkownik może ponadto wybrać wersję językową materiałów - zarówno napisów, jak i lektora. Dużą zaletą jest też możliwość pobrania materiału wideo na urządzenie mobilne, w celu późniejszego odtworzenia w trybie offline. Funkcja ta dostępna jest jednak wyłącznie dla wybranych filmów i seriali - głównie produkcji Netfliksa.

Maksymalna obsługiwana rozdzielczość przez HBO GO to Full HD. Jakość obrazu, podobnie jak w przypadku Netfliksa, jest dostosowywana na podstawie prędkości połączenia, by zapewnić płynne odtwarzanie.

s5
Odtwarzacz w HBO GO

Usługa nie oferuje wsparcia dla technologii HDR. Nie pozwala też wybrać dźwięku przestrzennego. Użytkownik może natomiast zdecydować o wersji językowej i ustawić wielkość napisów. W HBO GO nie znajdziemy też trybu offline, zatem aby móc oglądać materiały wideo, należy posiadać połączenie z internetem.

Katalog filmów i seriali

Oferowany katalog filmów i seriali to jeden z najważniejszych aspektów każdej usługi VoD. To właśnie ten element często decyduje o wyborze serwisu.

Netflix oferuje dostęp do ponad 3 tysięcy filmów i seriali. Większość dostępna jest po polsku - z napisami lub lektorem. Na uwagę zasługują przede wszystkim produkcje oryginalne (Netflix Originals), niedostępne na innych platformach VoD. Mowa między innymi o takich hitach, jak Narcos, Czarne lustro, House of Cards, Bodyguard, The Crown, Sense 8, Stranger Things, Dark czy Dom z papieru.

s6
Oferta Netfliksa jest obszerna

Na platformie znajdziemy też sporo ciekawych filmów, zarówno tych znanych, jak i nieco bardziej niszowych (z produkcjami Netfliksa na czele). Kinomaniacy mogą obejrzeć na przykład nominowaną do Oscara Romę. Nie brakuje też propozycji dla najmłodszych - zarówno filmów, jak i animacji.

W przypadku HBO GO zyskujemy natomiast dostęp do biblioteki liczącej ponad tysiąc tytułów. Na największą uwagę zasługują seriale autorskie, z Grą o Tron, Westworld i True Detective na czele. Zadowoleni będą też fani polskich produkcji. Na platformie można obejrzeć Ślepnąc od świateł, Watahę czy chociażby Pakt. Pod tym względem HBO GO wypada lepiej niż Netflix, gdzie polskich produkcji jest nieco mniej.

s7
Produkcje autorskie w HBO GO

Usługa nieźle wypada też pod względem dostępnych filmów. Na platformie znajdziemy między innymi superbohaterskie produkcje Marvela i inne kinowe hity ostatnich lat, takie jak Interstellar, Blade Runner 2049, Dunkierka czy Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć. Dostępna jest też bogata oferta dla najmłodszych.

Netflix czy HBO GO - którą usługę wybrać?

Na którą platformę warto się zdecydować? Z technicznego punktu widzenia Netflix wypada lepiej - oferuje lepszą jakość obrazu, możliwości personalizacji czy tryb offline. Posiada też bogatszą bibliotekę tytułów, z produkcjami oryginalnymi na czele.

Z drugiej jednak strony HBO GO jest zdecydowanie tańsze. W niższej cenie otrzymujemy dostęp do mniejszej liczby tytułów, ale część z tych produkcji nie znajdziemy nigdzie indziej.

Którą usługę zatem wybrać? To przede wszystkim kwestia indywidualnych preferencji i tego, jakie filmy i seriale chcemy obejrzeć. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby opłacać obie platformy lub korzystać z nich naprzemiennie - w zależności od tego, jakie produkcje nas najbardziej interesują.

Reklama

Powiązane materiały

Wiedźmin 3 niczym z pokazu na E3 2014 - mod zmienia gameplay i animacje

Nowe uniki, pozycje bojowe i więcej możliwości biegu.

[PLOTKA] PS5 otrzyma "potężny" zestaw gier na premierę

Twierdzi streamer z rzekomymi znajomościami.

Bomba atomowa uderzy w mapę CoD Warzone?

Plus: odkryto kolejne nawiązanie do Black Ops: Cold War.

Na stronie

Komentarze (4)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami