Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Oscary 2019 - wszyscy zwycięzcy: kto wygrał, wyniki i laureaci

Lista wszystkich zwycięzców tegorocznych Oscarów.

Nagrody Akademii Filmowej zostały przyznane po raz 91. Lista kategorii z nominacjami, jak co roku, obfituje w niezwykle różnorodne dzieła. Nawet jeśli ktoś nie zgadza się z niektórymi typami jurorów, to i tak wśród pretendentów do statuetek znajdzie coś dla siebie.

Postanowiliśmy przygotować podsumowanie minionej gali Oscary 2019 - najważniejszego wydarzenia w świecie filmu obok festiwalu w Cannes. Poniżej znajdziecie więc opis zwycięzców z każdej kategorii, a także kilka słów na temat wszystkich nominowanych filmów, aktorów, reżyserów, scenarzystów czy innych, dzięki którym kinowe hity zasługują na podziw. Zaczniemy od najważniejszej wygranej, a więc od filmu, który został przez Akademię uznany za najlepszy obraz minionego roku.


Najlepszy film - Green Book

Za najlepszy film 2018 roku uznano Green Book. To opowieść o czarnoskórym pianiście, doktorze Shirley, który postanawia wyruszyć w trasę koncertową po kilku południowych regionach Stanów Zjednoczonych. Wszystko to w latach 60. XX wieku, kiedy afroamerykanie nie byli traktowani na południu USA zbyt dobrze.

Zobacz na YouTube

Reżyser, Peter Farrelly, zdecydował się przedstawić historię w formie filmu drogi. W miarę upływu czasu wszystko się zmienia - zarówno natężenie rasizmu, a więc i problemy bohaterów, ale też same postacie i ich nastawienie do życia.

Shirley jest bowiem chłodny i opanowany, a jego kierowca bezpośredni i nieco ordynarny. Świetnie ze sobą kontrastują, co wpływa na atrakcyjność filmu. Pianista jest też postacią wielowarstwową, targaną wewnętrznie chociażby faktem, że nie jest akceptowany przez białych, ale też w dużej mierze nie pasuje do większości afroamerykanów z niższych sfer.

W tej kategorii pozostałe nominowane filmy to:

Roma. Powolna i klimatyczna opowieść o trudach codziennego życia młodej dziewczyny zatrudnionej u bogatych mieszkańców Meksyku jako pomoc domowa. Całość przedstawiono wyłącznie w czerni i bieli. Taki styl nadaje filmowi nostalgicznego charakteru. Roma jest chwalona za świetne wykorzystanie tej techniki, której odpowiednie zastosowanie nie jest wcale - wbrew pozorom - takie proste.

Faworyta. Zachwycający przede wszystkim grą aktorską dramat kostiumowy, skupiający się na rywalizacji dwóch kobiet o względy królowej Anny Stuart i wysoką pozycję na dworze. Świetna historia pełna doskonałych dialogów, intryg i ciekawie przedstawionych bohaterów, z absurdami dworskiego życia w tle.

Vice. Biograficzny film o najważniejszym momencie kariery Dicka Cheney'a, wiceprezydenta USA za czasów Georga W. Busha. W dobrym stylu ukazuje moralnie dyskusyjny świat uprawiania polityki na najwyższym szczeblu - można powiedzieć, że to grzeczniejsza i bardziej realistyczna wersja House of Cards. Układy, lobbing i walka o władzę.

Bohemian Rapsody. Kolejny obraz biograficzny - dla nieco szerszej publiczności niż Vice. To opowieść o życiu wokalisty kultowego zespołu Queen. Freddie Mercury został odwzorowany naprawdę dobrze przez gwiazdę serialu Mr. Robot, Ramiego Maleka. Pozycja obowiązkowa dla fanów muzyki brytyjskiego bandu, choć może już niekoniecznie dla miłośników dobrych scenariuszy.

Narodziny Gwiazdy. Film, który udowadnia, że popowa gwiazda Lady Gaga jest też niezłą aktorką. Opowieść o rozwoju kariery skromnej piosenkarki z mocno zarysowanym wątkiem miłosnym. Przyjemne, lekkie i niezobowiązujące kino z odpowiednią dawką emocji i wzruszeń. Pięknie odczuwalna „chemia” między dwójką zakochanych.

Czarne Bractwo (BlacKkKlansman). Inwigilacja Ku Klux Klanu przez czarnoskórego policjanta i jego białego partnera. Opowieść inspirowana autentyczną historią to przede wszystkim świetne kino z kategorii „gliniarz pod przykrywką”. Przy okazji potrafi dać do myślenia i zastanowić się, jak pewne zachowania były w zupełności akceptowalne zaledwie 50 lat temu.

Czarna Pantera. Film wyjątkowy, ponieważ będący pierwszą ekranizacją komiksu nominowaną w głównej kategorii oscarowej. Opowiada historię króla Wakandy - zaawansowanego technologicznie i izolującego się od świata państwa w Afryce. T'Challa musi pokonać uzurpatora i dowieść, że jest gotów na wyzwania związane z przewodzeniem narodowi.


Najlepsza reżyseria - Alfonso Cuarón (Roma)

Uznany reżyser meksykańskiego pochodzenia po niezwykle efektownej Grawitacji wrócił do bardziej przyziemnych tematów. Roma to film o zwykłej codzienności, w której jednak niespodziewana ciąża może być jak trzęsienie ziemi.

Zobacz na YouTube

Opowieść o dziewczynie pracującej jako pomoc domowa zamożnej rodziny jest spokojna i powolna, ale angażująca. Łatwo utożsamić się z bohaterką na tyle, by z niepokojem wyczekiwać jakiegoś nieszczęścia, które stanie na jej drodze.

Reżyser niezwykle sprawnie wykorzystał technikę czarno-białego obrazu, dzięki której opowieść zyskała bardziej intymny, osobisty charakter - jakbyśmy oglądali czyjeś wspomnienia. Poskutkowało to niepowtarzalną atmosferą.

Nominacji w tej kategorii doczekali się także:

Paweł Pawlikowski - Zimna Wojna. Urodzony w Warszawie reżyser stworzył czarno-biały film o miłości. Pawlikowski zdobył już Oscara w przeszłości, choć nie w tej kategorii. Statuetkę zdobył bowiem jego poprzedni obraz, czyli Ida. W nowym filmie pokazał, że wątek miłosny można jeszcze pokazać w oryginalny sposób, ponieważ związek bohaterów zdecydowanie do typowych nie należy.

Spike Lee - BlacKkKlansman. Lee powrócił z Czarnym Bractwem na szczyt. Od lat nie stworzył filmu, który zapewniłby mu taki poziom uznania. Tematyka rasizmu i inwigilacji Ku Klux Klanu to intrygujące połączenie, szczególnie że reżyser świetnie dobrał aktorów i potrafił ich doskonale wykorzystać.

Adam McKay - Vice. Po Big Short, w którym McKay ukazywał cynizm i zepsucie biznesmenów, reżyser ukazuje teraz podobne negatywne elementy w świecie polityki. Biograficzny film o Dicku Chaney'u nie obfituje w zwroty akcji, ale to niezwykle sprawnie opowiedziana historia i udane przedstawienie sylwetki najbardziej wpływowego wiceprezydenta w historii USA.

Yorgos Lanthimos - Faworyta. Grecki reżyser pozwolił sobie tym razem na mniejsze szaleństwo niż w Lobsterze czy Zabiciu Świętego Jelenia, czego zasługą jest fakt, że nie pisał scenariusza. Dlatego jednak mógł skupić się w stu procentach właśnie na reżyserii, co wyszło filmowi na dobre. To wyjątkowa i przemyślana doskonale opowieść o władzy i dworskich intrygach.


Najlepszy film nieanglojęzyczny - Roma

Film Cuaróna nominowano także w tej kategorii, co nie dziwi szczególnie, biorąc pod uwagę, jak bardzo spodobał się krytykom z całego świata. Osobista i skromna historia meksykańskiej służącej ma w sobie coś hipnotyzującego.

Twórca Grawitacji przedstawił zwykłą codzienność w niezwykle angażujący sposób i sprawił, że kibicujemy bohaterce w jej zmaganiach z problemami. Reżyserowi udało się zbudować wiele scen w taki sposób, jakby jakieś nieszczęście zawsze czaiło się za rogiem - przez co mocniej przywiązujemy się do dziewczyny.

Pozostałe nominacje:

Zimna Wojna - Polska. Poruszający film o miłości, która z jednej strony nie zna granic, a z drugiej granice te jak najbardziej jej przeszkadzają. To miłość w czasach komunizmu, miłość na emigracji, między ludźmi z różnych środowisk. Wszystko to w czerni i bieli. Świetna roli Joanny Kulig.

Kafarnaum - Liban. Bejrut przetrwał wiele złego, a jego mieszkańcom wciąż praktycznie codziennie coś zagraża. Jak natomiast żyją dzieci z miejskich slumsów? Właśnie o tym opowiada ten film, skupiając się na dziecięcej przyjaźni i solidarności. Można się wzruszyć.

Never Look Away - Niemcy. Poruszająca historia studenta akademii sztuk pięknych w Dreźnie. Chłopak zakochuje się w córce profesora, który okazuje się członkiem SS, odpowiedzialnym za śmierć jego ciotki. Po wojnie profesor zmienia ideologię nazistowską na komunistyczną, ale i tak zachowuje stare uprzedzenia co do mieszania genów - szczególnie jeśli chodzi o jego córkę i niezbyt idealnego aryjczyka.

Złodziejaszki - Japonia. Dramat obyczajowy, historia nietypowej rodziny, która ledwo wiąże koniec z końcem, utrzymując się między innymi z drobnych kradzieży. Kiedy w ich życiu niespodziewanie pojawia się mała dziewczynka, przychodzi pora na ujawnianie osobistych tajemnic, ale i zacieśnienie więzi między bohaterami.


Najlepszy aktor - Rami Malek (Bohemian Rapsody)

Malek zdobył uznanie przede wszystkim za sprawą serialu Mr. Robot. Rola Freddiego Mercury'ego to zgoła odmienne wyzwanie, ale także tutaj aktor wypadł świetnie. Nawet jeśli scenariusz nie pozwolił mu rozwinąć skrzydeł w pełni.

Inni nominowani do nagrody to:

Willem Dafoe - At Eternity's Gate. W filmie Juliana Schnabela, Dafoe wcielił się w słynnego malarza Vincenta Van Gogha, świetnie przedstawiając wewnętrzne konflikty i problemy artysty. W jego oczach można dostrzec, jak zauważa piękno w otaczającym go świecie.

Bradley Cooper - Narodziny gwiazdy. Cooper spisał się świetnie jako przechodzący swego rodzaju kryzys twórczy piosenkarz country. Doskonale zagrał u boku Lady Gagi i razem z nią stworzył parę wiarygodną, nie budzącą najmniejszych wątpliwości co do iskrzącego na ekranie uczucia.

Viggo Mortensen - Green Book. Aktor wspaniale wczuł się w rolę potomka włoskich imigrantów, a za sam brooklyński akcent powinien dostać Oscara w odrębnej kategorii. Idealne uzupełnienie dla postaci poważnego i opanowanego muzyka, a także źródło niejednej sceny humorystycznej.

Christian Bale - Vice. Bale po raz kolejny zachwycił transformacją fizyczną na potrzeby roli. Tym razem przytył, by nie uciekać się do sztucznych brzuchów czy zabiegów CGI. Poza tym jednak świetnie zagrał człowieka niezbyt charyzmatycznego, ale sprytnego, potrafiącego doskonale „czytać” ludzi, przebiegłego i chłodno kalkulującego każdy swój ruch.


Najlepsza aktorka - Olivia Colman (Faworyta)

Anna Stuart w wykonaniu Colman to postać fascynująca, bo jednocześnie budząca współczucie, ale też irytująca. Wspaniale kontrastuje ze statutem królowej, która w teorii powinna być dostojną i poważną głową państwa, stawiającą dobro narodu ponad wszystko.

Pozostałe nominowane aktorki: Lady Gaga - Narodziny gwiazdy. Stefani Germanotta nadal pozostaje lepszą piosenkarką niż aktorką, ale jej debiut na pierwszym planie jest z pewnością godny podziwu. Udało jej się stworzyć niezwykle wiarygodny obraz początkującej artystki i pięknie przedstawić uczucie do kolegi po fachu.

Melissa McCarthy - Can You Ever Forgive Me? McCarthy wcieliła się w pisarką i autorkę artykułów Lee Israel, która po zakończeniu krótkiej i niezbyt spektakularnej kariery zaczęła tworzyć fałszywe listy, z pozoru autorstwa zmarłych pisarzy i aktorów, by później sprzedawać je za pokaźne kwoty.

Yalitza Aparicio - Roma. Skromny charakter filmu z pewnością pomógł Aparicio być w większym stopniu naturalną. Mimo to, nie sposób nie docenić tego, jak dobrze udało jej się przedstawić borykającą się z wewnętrznymi problemami dziewczynę, która chce tylko czuć się szczęśliwa.

Glenn Close - Żona. Najlepsza rola Close od lat. Aktorka wciela się w żonę słynnego pisarza, który zdobywa nagrodę Nobla. Wyróżnienie staje się pretekstem do głębszej analizy wspólnego życia po niemal czterech dekadach kompromisów.


Najlepszy film animowany - Spider-Man Uniwersum

Film o początkach superbohaterskiej kariery Milesa Moralesa z różnymi wersjami Człowieka Pająka z kilku wymiarów. Postacie muszą połączyć siły, by zapobiec katastrofie. Wszystko to w świetnej, komiksowej stylistyce, z doskonałym dubbingiem i ścieżką dźwiękową.

Zobacz na YouTube

Inne nominacje:

Ralph Demolka w internecie. Ralph powraca, tym razem z jeszcze większą liczbą odniesień do popkultury i świata internetowego. Porządna dawka humoru i przyjemny seans, nawet jeśli nie oferuje przesadnie angażującej historii i oryginalnego przesłania.

Iniemamocni 2. Najbardziej znana rodzina superbohaterów musi stanąć naprzeciwko nowego wyzwania - nieobecności matki, która znajduje intratną posadę. Trzeba też oczywiście powstrzymać superłotra. Dobry scenariusz, porządna animacja i świetny humor.

Wyspa psów. Wes Anderson ponownie stawia na animację poklatkową. Tym razem przedstawia opowieść o psach zamieszkujących małą wyspę u wybrzeży japońskiej metropolii. Historia o przyjaźni, a także o korupcji i władzy. Imponuje techniką wykonania.

Mirai. Anime o akceptacji i przyjaźni. Opowieść o chłopcu, który nie potrafi pogodzić się z pojawieniem się w życiu rodziny młodszej siostry. W wyniku niecodziennych zjawisk, ma jednak szansę się z nią dogadać - spotyka bowiem jej starszą wersję w tajemniczym ogrodzie.


Najlepszy scenariusz oryginalny - Green Book

Brian Hayes, Currie Peter Farrelly i Nick Vallelonga przedstawili opartą na faktach opowieść o czarnoskórym muzyku koncertującym w stanach, w którym rasizm miał się doskonale w latach 60. Historia poruszająca, ale i potrafiąca rozbawić dzięki postaci granej przez Viggo Mortensena. To drugi Oscar dla tego dzieła.

Pozostałe nominacje:

Faworyta. Współtworzony przez Deborę Davis i Tony'ego MacNamarę scenariusz świetnie przedstawia absurdy dworskiego życia w czasach kryzysu, a także w intrygujący sposób obrazuje rywalizację dwóch pretendentek do pozycji faworyty królowej Anny Stuart.

Roma. Alfonso Cuarón sam napisał scenariusz do swojego najnowszego dzieła - i zapewne dlatego można podczas seansu poczuć swego rodzaju nostalgię i intymny klimat, będący efektem nawiązań do dzieciństwa reżysera w stolicy Meksyku. Opowieść o skromnej pomocy domowej potrafi wzruszyć.

Vice. Adam McKay proponuje scenariusz w stylu filmu Big Short. Chłodny, bez zbędnych emocji, ale dzięki temu idealnie pasujący do tematyki przedstawiania wyrachowanego świata polityki. Postać głównego bohatera, wiceprezydenta Chaneya, nakreślono bez zarzutu.

Pierwszy reformowany. Paul Schrader próbuje przedstawić wątek wewnętrznych rozterek i moralnych problemów amerykańskiego pastora, nie uciekając się do przesadnej patologii. Scenariusz z pewnością pesymistyczny, zmuszający do refleksji nie tylko o wierze, ale i stanie współczesnego świata.


Najlepszy scenariusz adaptowany - Czarne bractwo. BlacKkKlansman

Spike Lee przedstawia opartą na faktach historię czarnoskórego policjanta, który w latach 70. postanawia rozpracować od środka lokalną grupę Ku Klux Klanu. Zgrabnie napisana, wciągająca opowieść z wyrazistymi postaciami i świetnym aktorstwem.

Pozostałe nominacje:

Ballada o Busterze Scruggsie. Bracia Coen powracają, tym razem z kilkoma opowieściami o amerykańskich pionierach. Różnorodne historie nie pozwalają się nudzić, a w każdej czuć specyficzny, słodko-gorzki klimat coenowych filmów. Western nietypowy.

Zobacz na YouTube

Gdyby ulica Beale umiała mówić. Barry Jenkins proponuje poruszającą historię miłosną z mocnym wątkiem rasizmu w tle. Główny bohater zostaje oskarżony o gwałt i nie ma szans na uniknięcie kary, choć posiada niepodważalne alibi. Jego matka i narzeczona robią wszystko, by mu pomóc.

Narodziny gwiazdy. Will Fetters i Bradley Cooper przedstawiają przyjemną i potrafiącą wzruszyć historię dwójki artystów, którzy na różnych szczeblach kariery odnajdują się, by nie tylko stworzyć świetny duet, ale też doszukać się sensu życia w miłości.

Can You Ever Forgive Me? Fascynująca opowieść o tym, jak daleko można posunąć się w wyniku kryzysu twórczego. Pisarka Lee Israel zaczęła bowiem handlować sfabrykowanymi listami sławnych ludzi, gdyż znalazła w tym nie tylko sposób na zarobek, ale i spełnienie artystycznych potrzeb.


Zdjęcia - Alfonso Cuarón (Roma)

Świetna, momentami poruszająca rola czarnoskórego pianisty, będącego zupełnym przeciwieństwem nieokrzesanego i niezbyt kulturalnego kierowcy.

Pozostałe nominacje:

Łukasz Żal - Zimna wojna. Niełatwo dobrze nakręcić czarno-biały film, a Łukasz Żal sprostał temu wyzwaniu doskonale. Robbie Ryan - Faworyta. Ryan zadbał o wiele ujęć, które sprawiają, że Faworyta nie wygląda jak zwykły dramat kostiumowy. Alfonso Cuarón - Roma. Powolna codzienność to coś, co Cuaron uchwycił w obiektywie niemal idealnie. Wiele scen robi wrażenie, mimo braku efektowności. Matthew Libatique - Narodziny gwiazdy. Miłosna opowieść o świecie muzyki oferuje kilka naprawdę pięknych scen, nawet jeśli niezbyt oryginalnych. Caleb Deschanel - Never Look Away. Ujęcia Deschanela pozwoliły lepiej oddać napięcie i gęsty klimat wielu sytuacji.


Aktor drugoplanowy - Mahershala Ali (Green Book)

Świetna, momentami poruszająca rola czarnoskórego pianisty, będącego zupełnym przeciwieństwem nieokrzesanego i niezbyt kulturalnego kierowcy.

Pozostałe nominacje:

Adam Driver - Czarne bractwo. BlacKkKlansman. Porządny występ w roli policjanta działającego pod przykrywką w rasistowskiej organizacji.

Sam Elliott - Narodziny gwiazdy. Elliott wciela się w brata głównego bohatera. Zawsze gotowy do wsparcia, szorstki wtedy, gdy trzeba. Naturalny i wiarygodny.

Richard E. Grant - Can You Ever Forgive Me? Grant wnosi do filmu odpowiednią dozę lekkości jako sprytny paser i diler narkotykowy. Zdecydowanie dobry casting.

Sam Rockwell - Vice. Doskonały George W. Bush. Przedstawiony jako bezpośrednie przeciwieństwo Dicka Chaneya. Prostolinijny i niezbyt bystry, ale charyzmatyczny, gdy zajdzie potrzeba.


Aktorka drugoplanowa - Regina King (Gdyby ulica Beale umiała mówić)

Wcielająca się w matkę niesłusznie aresztowanego bohatera, pokazuje nam niezwykłą zawziętość i wytrwałość, ale też opanowanie w obliczu nieszczęścia.

Nominowane zostały także:

Amy Adams - Vice. Wspaniała rola kobiety życia Dick Chayena. To właśnie żona wiceprezydenta sprawiła, że wziął się za siebie i zmotywowała go do sięgnięcia po sukces.

Marina De Tavira - Roma. De Tavira świetnie przelała na ekran konflikt i frustrację zdradzanej kobiety, która musi wybierać między pozorowanym spokojem i życiem w szczerości.

Emma Stone - Faworyta. Fantastyczna rola młodej dziewczyny, która udaje niewinną i bezbronną, by z premedytacją spróbować wspiąć się po szczeblach dworskiej hierarchii.

Rachel Weisz - Faworyta. Weisz to w Faworycie ambitna, odważna i bezkompromisowa prawa ręka królowej. Nie zawaha się przed niczym dla dobra Anglii - i dla poczucia władzy.


Efekty specjalne - Pierwszy człowiek

Jedyny film z tej kategorii bez elementów fantastycznych, aczkolwiek przedstawienie lądowania na Księżycu wykonano tu fenomenalnie.

Pozostałe nominacje:

Avengers: Wojna bez granic. Bez dwóch zdań jeden z najbardziej efektownych filmów ubiegłego roku. Szczególnie scena batalistyczna robi wielkie wrażenie. Ready Player One. Chaotyczny, ale na pewno szalenie dynamiczny i spektakularny. CGI godne podziwu.

Zobacz na YouTube

Han Solo: Gwiezdne wojny - historie. Kolejne udane technicznie Gwiezdne Wojny. Nawet brak mieczy świetlnych nie przeszkadza w ukazaniu niezłej akcji. Krzysiu, gdzie jesteś? Odważny zabieg animowania realistycznych pluszaków z Kubusia Puchatka okazał się strzałem w dziesiątkę. Interesująca decyzja i udany efekt.


Film krótkometrażowy - Skin

Krótka i smutna historia o tym co może się wydarzyć, gdy czarnoskóre dziecko zechce zaprzyjaźnić się z synem białego nacjonalisty i rasisty.

Pozostałe nominowane filmy:

Zatrzymanie. Wstrząsający obraz o dwóch dziesięciolatkach podejrzanych o zamordowanie dwulatka. Drapieżnik. Kolejny film osadzony w dziecięcym, ale niebezpiecznym świecie zabawy w zakazanych miejscach - w kopalni odkrywkowej.

Marguerite. Spokojna opowieść o emerytce i jej opiekunce oraz ich ewoluującej przyjaźni. Mother. Hiszpański dramat rodzinny. Matka musi dowiedzieć się, co dzieje się z jej synem, który może być w niebezpieczeństwie.


Animowany film krótkometrażowy - Bao

Wzruszająca opowieść o matczynej miłości i tęsknocie prosto od magików z Pixara.

Pozostałe nominacje:

Weekendy. Słodko-gorzka historia chłopca krążącego między rozwiedzionymi rodzicami. Animal Behaviour. Komediowa opowieść o zwierzętach uczestniczących w grupowej terapii behawioralnej. Late Afternoon. Krótkie przedstawienie pełnego przemyśleń i wspomnień popołudnia z życia staruszki. One Small Step. Optymistyczny obraz o dążeniu do spełnienia marzeń. Dziewczynka zostaje astronautką.

Zobacz na YouTube

Pełnometrażowy film dokumentalny - Free Solo

Historia niezwykłego wyczynu mężczyzny, który wspiął się na przewyższającą 2000 metrów ścianę górską bez zabezpieczeń.

Pozostałe nominacje:

Jutro albo pojutrze. Udany film o dojrzewaniu i przyjaźni trzech przyjaciół z biednego, amerykańskiego miasteczka. Hale County This Morning, This Evening. Obraz z życia afroamerykańskiej rodziny żyjącej w jednym z południowych stanów USA. Late Afternoon. Krótkie przedstawienie pełnego przemyśleń i wspomnień popołudnia z życia staruszki. O ojcach i synach. Zmuszający do przemyśleń dokument o rodzinie islamskiego fundamentalisty, wychowującego synów na żołnierzy dżihadu. RBG. Sylwetka Ruth Bader Ginsburg, która jest dziś sędziną Sądu Najwyższego Stanów Zjednoczonych, a w latach 50. przełamywała stereotypy, studiując w Harvardzie i walcząc o prawa kobiet.


Krótkometrażowy film dokumentalny - Period. End of Sentence

Historia kobiet z indyjskiej wioski, które starają się walczyć o koniec stygmatyzacji tematu menstruacji.

Pozostałe nominacje:

Black Sheep. Młody Cornelius przeprowadza się z matką Nigeryjką do Essex, gdzie musi dostosować się do życia wśród rasistów. Koniec gry. Historia amerykańskiego ośrodka stworzonego po to, by pomagać rodzinom godzić się z odejściem bliskich. Lifeboat. Opowieść o pomaganiu imigrantom z perspektywy wolontariuszy starającym się ratować ludzi pokonujących Morze Śródziemne w niebezpiecznych warunkach. A Night in the Garden. Wspomnienie grupy 20 tysięcy Amerykanów, którzy w 1939 roku świętowali zwycięstwo nazistów w niemieckich wyborach.


Muzyka - Ludwig Göransson (Czarna Pantera)

Pozostałe nominacje:

  • Alexandre Desplat - Wyspa psów
  • Marc Shaiman - Mary Poppins powraca
  • Nicholas Britell - Gdyby ulica Beale umiała mówić
  • Terence Blanchard - Czarne bractwo. BlacKkKlansman

Najlepsza piosenka - „The Shallow” (Lady Gaga i Bradley Cooper - Narodziny gwiazdy)

Pozostałe nominacje:

  • „When A Cowboy Trades His Spurs For Wings” - Tim Blake Nelson i Willie Watson (Ballada o Busterze Scruggsie)
  • „The Place Where Lost Things Go” - Emily Blunt (Mary Poppins powraca)
  • „I'll Fight” - Jennifer Hudson (RBG)
  • „All the Stars” - Kendrick Lamar i SZA (Czarna Pantera)
Zobacz na YouTube

Kostiumy - Czarna Pantera

Pozostałe nominacje:

  • Ballada o Busterze Scruggsie
  • Faworyta
  • Mary Poppins powraca
  • Mary, królowa Szkotów

Najlepszy montaż - Bohemian Rapsody

Pozostałe nominacje:

  • Faworyta
  • Vice
  • Green Book
  • Czarne bractwo. BlacKkKlansman

Scenografia - Czarna Pantera

Pozostałe nominacje:

  • Mary Poppins powraca
  • Faworyta
  • Roma
  • Pierwszy człowiek
Zobacz na YouTube

Najlepszy montaż - Bohemian Rapsody

Pozostałe nominacje:
  • Faworyta
  • Vice
  • Green Book
  • Czarne bractwo. BlacKkKlansman

Najlepszy dźwięk - Bohemian Rapsody

Pozostałe nominacje:

  • Narodziny gwiazdy
  • Roma
  • Czarna Pantera
  • Pierwszy człowiek
Zobacz na YouTube

Montaż dźwięku - Bohemian Rapsody

Pozostałe nominacje:

  • Ciche miejsce
  • Roma
  • Czarna Pantera
  • Pierwszy człowiek

Charakteryzacja - Vice

Pozostałe nominacje:

  • Granica
  • Maria, królowa Szkotów

Read this next