Apex Legends różni się od innych gier battle royale pod wieloma względami. Jednym z nich jest sposób poruszania się po mapie. Tempo rozgrywki wymusza na nas ciągły ruch. Zbyt długie pozostanie w jednym miejscu może się źle skończyć, dlatego warto zgłębić wszystkie tajniki z tym związane.

Poniższy poradnik wyjaśnia, w jaki sposób skutecznie poruszać się na polu bitwy i wykorzystywać elementy otoczenia. Dzięki tej wiedzy nie tylko dłużej pozostaniesz przy życiu, ale także nauczysz się zyskiwać przewagę nad przeciwnikami.

Jak szybciej biegać

W Apex Legends możemy wybrać jedną z kilku postaci, różniących się nie tylko umiejętnościami, ale i gabarytami. Wbrew pozorom, wszystkie poruszają się z taką samą prędkością. Dlaczego zatem wydaje się, że Gibraltar czy Caustic jest znacznie wolniejszy od Wraith czy Bangalore? Złudzenie jest powodowane przez ociężałe animacje niektórych postaci.

Istnieje jednak sposób, aby na polu bitwy poruszać się nieco szybciej. Wystarczy schować broń (domyślnie klawisz 3 na PC, trójkąt na PS4 bądź Y na Xbox One). To dobre rozwiązanie, jeżeli musimy pokonać większy dystans.

s1
Bez broni biegamy nieco szybciej

Jak skutecznie poruszać się po polu bitwy

Kluczem do szybkiego przemieszczania się w Apex Legends jest nie tylko schowanie ekwipunku, ale również skuteczne wykorzystywanie terenu. Mowa między innymi o ślizgu, który przyspiesza schodzenie ze stromych wzniesień.

Ze ślizgu warto korzystać nawet w przypadku, gdy teren jest stosunkowo płaski. Stosowanie kombinacji sprintu, podskoku i natychmiastowego ślizgu potrafi przyspieszyć pokonywanie dystansu. Sprawia również, że jesteśmy trudniejszym celem dla przeciwników.

Należy jednak pamiętać, by przed wykonaniem ślizgu nabrać prędkości. W przeciwnym razie nasza postać po prostu kucnie, na chwilę stając się nieruchomym celem dla wrogów.

s2
Ślizg przyspiesza pokonywanie dystansu

Podczas ślizgu można bez ograniczeń korzystać z broni. Stosowanie go podczas potyczek w ciasnych pomieszczeniach może zdezorientować przeciwnika. To zabójcza taktyka, choć perfekcyjne opanowanie celowania w trakcie ślizgu może zająć nieco czasu.

W terenie zabudowanym warto też korzystać z umiejętności skoku, który umożliwia wspinanie się na z pozoru niedostępne budynki. Wystarczy rozpędzić się ze sprintem i nacisnąć przycisk skoku dobiegając do przeszkody. Nasz bohater powinien się na nią wspiąć.

s3
Postać może się wspinać na wyższe kondygnacje i mury

Balony i linki

W pokonywaniu większych dystansów pomocne są też linki, zaczepione zazwyczaj pomiędzy budynkami. Każda postać może się do nich podpiąć, by szybko przemieścić się na drugą stronę - zarówno w górę, jak i dół.

W trakcie jazdy można korzystać z broni, strzelając do przeciwników. Zjazd na linie można też w dowolnym momencie przerwać. Co więcej, podczas zeskoku można się podpiąć do innej liny.

s4
Żółte linki łatwo zauważyć

Bardzo pomocnymi obiektami są też rozmieszczone na mapie czerwone balony. Można na nie wjechać za pomocą linki, by następnie wykonać krótki lot przypominający ten z początku gry. To dobry sposób na pokonywanie dużych odległości, zaskoczenie przeciwnika czy ucieczkę z pola bitwy, gdy sytuacja wymknie się spod kontroli.

Podczas wspinaczki na balon należy pamiętać, by skierować wzrok w kierunku, w którym chcemy polecieć. Po dotarciu na sam szczyt gracz jest bowiem automatycznie katapultowany.

s5
Balon to dobry sposób na szybką zmianę lokalizacji

Dodatkowe porady

- W przeciwieństwie np. do PUBG, w Apex Legends gracze nie otrzymują obrażeń podczas upadku z dużej wysokości. Dzięki temu poruszanie się po mapie jest nieco łatwiejsze.

- Drzwi do budynków można otwierać w mniej kulturalny sposób - wyważając je np. kopniakiem. W tym celu należy się rozpędzić, wyskoczyć i przy zderzeniu z nimi wykonać atak wręcz.

- Umiejętność specjalna Pathfindera pozwala zaczepić dodatkową linkę. To dobry sposób, by szybko przemieścić całą drużynę na polu bitwy i np. zaskoczyć przeciwnika.

- W poruszaniu się przydatna jest też umiejętność specjalna Wraith. Stworzone przez nią wrota wymiarów łączą dwa miejsca, pomiędzy którymi można się szybko przemieszczać. Warto jednak pamiętać, że z teleportu mogą też korzystać przeciwnicy.

Spis treści: Apex Legends - poradnik i najlepsze porady

Reklama