Komputer do 3000 zł - zestaw PC do gier

Jakie dobrać podzespoły i jaki komputer kupić?

Złożenie komputera do 3000 złotych z myślą o najnowszych grach jest, wbrew pozorom, bardzo proste. W tym artykule proponujemy zestaw PC za właśnie taką kwotę. Ze względu na obecny obraz rynku i cen, całość budujemy na procesorze AMD (ze świetnym potencjałem do podkręcania) oraz karcie graficznej Radeon.

W przypadku procesora zdecydowaliśmy się oprzeć nasz zestaw do 3000 zł o właśnie AMD, ze względu na wysokie ceny rozwiązań Intela. Z kolei gdy przyzwyczajeni jesteście do kart Nvidii, w zestawieniu proponujemy też kartę „zielonych” - wówczas jednak końcowa cena komputera przekroczy nieco 3000 złotych.

Zestaw PC za ok. 3000 zł, czyli komputer do gier

W poniższym zestawieniu nie uwzględniliśmy napędu optycznego, gdyż coraz rzadziej korzystamy z płyt na co dzień. Jeśli jednak napęd DVD jest nam potrzebny, to niewielki dodatkowy koszt, ok. 50 złotych.

W wariancie cenowym komputera do 3000 zł zdecydowaliśmy się także na jeden dysk SSD o pojemności 250 GB. Biorąc pod uwagę fakt, że gry zajmują coraz więcej powierzchni, w perspektywie czasu warto pomyśleć o rozszerzeniu konfiguracji o dodatkowy dysk talerzowy lub zdecydować się na pojemniejszy dysk SSD. Z tym wiążą się już jednak znacznie wyższe koszty.

Prezentowany zestaw posiada także 8 GB pamięci RAM (w dwóch kościach). Ze względu na wysokie ceny modułów DDR5 to jedyna możliwość w przypadku komputera do 3000 zł. Zastosowana płyta główna umożliwia jednak rozszerzenie RAM-u o kolejne moduły.

Procesor - AMD Ryzen 5 1600X

AMD Ryzen 5 1600X to prawdopodobnie najlepszy wybór wśród procesorów za około 600 złotych. Rozwiązanie to oddaje do dyspozycji użytkownika 6 rdzeni oraz 12 wątków. Częstotliwość taktowania w jego przypadku to 3,6 GHz wartości bazowej oraz 4,0 GHz w trybie turbo boost.

Procesory z serii Ryzen 5 są również bardzo wdzięczne do podkręcania. Jest to oczywiście proces, którego nie polecamy niedoświadczonym użytkownikom, gdyż może skutkować uszkodzeniem podzespołów. Podkręcanie procesora wymaga także stabilnej płyty głównej oraz lepszego chłodzenia, które oczywiście zawarliśmy w poniższym zestawie.

komputer_do_3000_zl_procesor

Cena: od 560 zł.

Sprawdź najlepsze ceny AMD Ryzen 5 1600X na Ceneo

Karta graficzna - Gigabyte Radeon RX 580 Gaming 8 GB

W przypadku komputera do gier za ok. 3000 złotych, aż jedną trzecią stanowi wartość samej karty graficznej. W tym przypadku zdecydowaliśmy się na wybór bardzo wydajnej, a także chwalonej w recenzjach oraz przez samych graczy karty Radeon RX 580, w tym przypadku od firmy Gigabyte.

Rozwiązanie to - głównie dzięki 8 GB pamięci na pokładzie - zapewnia komfortową rozgrywkę z najnowszymi tytułami AAA w rozdzielczości Full HD oraz najwyższymi ustawieniami graficznymi przy zachowaniu 50-60 klatek na sekundę. Aby osiągnąć podobny efekt w przypadku karty Nvidii, musimy do zestawu nieco dołożyć. Stosowną alternatywę przedstawiamy na końcu artykułu.

komputer_do_3000_zl_grafika

Cena: od 1000 zł.

Sprawdź najlepsze ceny Gigabyte Radeon RX 580 Gaming 8 GB na Ceneo

Płyta główna - MSI B450 Tomahawk

Płyta główna, która bezproblemowo obsłuży opisywanego wyżej Ryzena 5, a także zapewni dość solidne warunki do podkręcania, to w tym przypadku Tomahawk od MSI z chipsetem AMD B450. To płyta w największym standardzie, czyli ATX, zapewniającym wygodę montażu wszystkich podzespołów.

Płyta MSI B450 Tomahawk obsługuje pamięć RAM taktowaną do 3466 MHz, posiada także cztery sloty na takie moduły i charakteryzuje się dość solidną sekcją zasilania (przyda się fanom podkręcania). Na uwagę zasługuje także skromne podświetlenie - można je jednak zupełnie wyłączyć odpowiednim oprogramowaniem.

komputer_do_3000_zl_plytaglowna

Cena: od 450 zł.

Sprawdź najlepsze ceny MSI B450 Tomahawk na Ceneo

Pamięć RAM - 2x4 GB Patriot Viper 4, DDR4, 3000 MHz

Procesory Ryzen 5 słyną z tego, że są dość wybredne, jeśli chodzi o prawidłowe działanie z pamięciami RAM. Zaprezentowane moduły firmy Patriot bardzo dobrze dogadują się z użytym w zestawieniu procesorem i działają z atrakcyjną częstotliwością 3000 MHz, która w zupełności wystarczy do dzisiejszych gier.

Warto zaznaczyć, że w przypadku kilku konkretnych tytułów można pomyśleć o rozbudowie pamięci o kolejne 8 GB w niedalekiej przyszłości. Dwa moduły po 4 GB wydają się w tym momencie dość rozsądne, ale wiele nowych gier ma już coraz wyższe zapotrzebowanie na RAM. Przy jego obecnych cenach, w komputerze do 3000 zł nie byliśmy jednak w stanie zaproponować 16 GB.

komputer_do_3000_zl_ram

Cena: od 260 zł.

Sprawdź najlepsze ceny Patriot Viper 4 2x4 GB na Ceneo

Dysk SSD - Crucial MX500 250 GB

Dyski SSD stały się standardem dla wszystkich nowych komputerów. Zajmują bardzo mało miejsca, a dodatkowo oferują bardzo wysokie szybkości zapisu i odczytu plików, co za tym idzie, błyskawiczny dostęp do danych - także do gier.

Oferowana opcja firmy Crucial to 250 GB miejsca na dane (w praktyce ok. 233 GB przestrzeni użytkowej). W perspektywie czasu warto więc pomyśleć o rozszerzeniu konfiguracji o talerzowy dysk HDD lub doinwestowanie z pojemniejszą konstrukcję SSD. Wówczas jednak przekroczymy budżet znacznie.

komputer_do_3000_zl_ssd

Cena: od 200 zł.

Sprawdź najlepsze ceny Crucial MX500 250 GB na Ceneo

Zasilacz - SilentiumPC Vero M2 Bronze 600W

Zaproponowana konfiguracja nie jest zbyt wymagająca, jeśli chodzi o zapotrzebowanie na energię elektryczną. Jednostka 600W z certyfikatem 80 Plus Bronze od polskiego SilentiumPC jest tu w zupełności wystarczająca, także pod kątem ewentualnego podkręcania podzespołów.

Nieznających marki uspokajamy - to bardzo dobre zasilacze na solidnych podzespołach i o dobrej konstrukcji. Potwierdzają to testy branżowych serwisów specjalizujących się szczegółowych recenzjach sprzętu komputerowego. Mocną stroną zasilacza jest również jego pół-modularność - korzystamy tylko z tych przewodów, których naprawdę potrzebujemy.

komputer_do_3000_zl_zasilacz

Cena: od 215 zł.

Sprawdź najlepsze ceny Vero M2 Bronze 600W na Ceneo

Chłodzenie CPU - SilentiumPC Fera 3

W przypadku procesora firmy AMD warto zadbać o dodatkowe chłodzenie tego podzespołu, zwłaszcza wtedy, gdy w planach mamy podkręcanie. Fera 3 to bardzo dobre, a jednocześnie atrakcyjne cenowo rozwiązanie.

Przy samodzielnym montażu podzespołów warto pamiętać, aby prawidłowo nałożyć pastę termoprzewodzącą na procesor. Jeśli nie potrafimy tego robić, lepiej poprosić kogoś o pomoc lub zlecić wykonanie tego serwisowi czy też sklepowi za odpowiednią dopłatą.

komputer_do_3000_zl_chlodzenie

Cena: od 100 zł.

Sprawdź najlepsze ceny Fera 3 na Morele.net

Obudowa - SilentiumPC Regnum RG4TF

Polska firma SilentiumPC produkuje również bardzo funkcjonalne i dobrze wycenione obudowy do komputerów. W tym przypadku za niecałe dwieście złotych otrzymujemy ciekawą designersko, biało-czarną obudowę z przeszklonym bokiem, co może przekonać estetów lubiących chwalić się wnętrzem peceta.

Obudowa umożliwia montaż długich (do 38 cm) kart graficznych, posiada wiele ciekawych rozwiązań do zarządzania przewodami i montażu dysków twardych (obok zasilacza w „podłodze”) oraz trzy 120-milimetrowe wiatraki w obudowie: jeden z tyłu oraz dwa z przodu. Możliwe jest także zamontowanie dodatkowych dwóch na górze. Miejsca wystarczy także na blok wodny.

komputer_do_3000_zl_obudowa

Cena: od 190 zł.

Sprawdź najlepsze ceny Regnum RG4TF na Morele.net

Cena za cały zestaw (na 4 lutego 2019): 2975 złotych.

Jeśli zamiast Radeona wolimy kartę graficzną od Nvidii, musimy liczyć się z niewielkim przekroczeniem budżetu. Wówczas dobrym wyborem pozostaje Geforce GTX 1060 z 6 GB pamięci. Solidnym modelem okaże się tutaj model od MSI - Sprawdź najlepsze ceny MSI Geforce GTX 1060 Gaming 6 GB na Ceneo - za ok. 1259 złotych. Wówczas cały komputer wyniesie nas ok. 3250 złotych - pozostałe podzespoły pozostają bez zmian.

Czasami w naszych materiałach umieszczamy linki do ofert sklepów internetowych. Jeśli klikniesz i ewentualnie dokonasz zakupu, możemy otrzymać niewielką prowizję od transakcji.

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (3)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami