Redaktor Digital Foundry - John Linneman - jest przekonany, że niezapowiedziane dotychczas PS5 „na pewno” otrzyma funkcję wstecznej kompatybilności, umożliwiającą uruchamianie gier z PlayStation 4.

Odpowiadając na pytanie jednego z internautów, nasz kolega z brytyjskiej redakcji stwierdził na Twitterze, że nie ma wątpliwości, co do tego, że Sony w swojej nowej konsoli zdecyduje się zaimplementować opcję włączania tytułów ze starszej platformy.

„Funkcja po raz kolejny zostanie kluczowym elementem, który sprzeda urządzenie. Wsteczna kompatybilność z PS3 nie jest możliwa, ale już z PS4 opartym na procesorze x86 jest łatwizną” - zapewnia w kolejnym wpisie.

„Większość konsol Sony ma wspomnianą opcję, a od 2013 roku rynek się zmienił. W mijającej generacji nie było to możliwe, ale w następnej implementacja rozwiązania będzie prosta” - dodaje.

Oczywiście wypowiedzi dziennikarza są jedynie prognozami. W międzyczasie jednak internauci odkryli, że w japońskim urzędzie patentowym Sony zarejestrowało system, który miałby pozwolić uruchamiać starsze oprogramowanie na nowszych urządzeniach koncernu.

W dokumencie nie wspomniano o konsolach, więc nie wiadomo, czy rozwiązanie znajdzie zastosowanie w PS5. Wśród autorów techniki wymieniono jednak Marka Cerny'ego, a więc głównego architekta PlayStation 4 (dzięki, Gamesradar).

Warto zaznaczyć, że to nie pierwszy zarejestrowany przez Sony patent, który może dotyczyć wstecznej kompatybilności. W październiku ubiegłego roku zauważono, że firma zgłosiła system o wymownej nazwie „remasterowanie poprzez emulację”.

Reklama

O autorze

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Redakcja Eurogamer.pl

Piotrek zajmuje się w naszym serwisie głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Więcej artykułów od Piotr Bicki