Analityk branżowy Daniel Ahmad z firmy Niko Partners twierdzi, że wybrani twórcy gier otrzymali tak zwane „devkity” PS5, czyli deweloperskie wersje powstającego urządzenia.

Ekspert we wpisie opublikowanym na łamach forum Resetera - którego jest jednym z administratorów - poinformował, że Sony do części studiów wysłało wczesne modele swojej nowej konsoli. Dodał, że od zespołów słyszał wiele „dobrego” o sprzęcie.

Ahmed zaznaczył jednocześnie, że „nie oczekiwałby” ujawnienia jakichkolwiek szczegółów na temat PS5 w najbliższej przyszłości. Podejrzewa jednak, że być może jakieś detale pojawią się na tegorocznym Game Developers Conference - wydarzeniu odbywającym się w marcu.

W innym wpisie analityk podkreślił zaś, że obecnie trwają prace nad kilkoma nieogłoszonymi grami zmierzającymi na PS4. Tajemnicze produkcje są kolejnymi odsłonami już istniejących serii, ale Sony podobno zastanawia się, czy tytułów nie wydać też na następną generację.

ps5_devkit
Niektórzy deweloperzy podobno mają już wczesne wersje PS5

Oczywiście do informacji ujawnionych przez eksperta należy podchodzić z dystansem, ponieważ mają nieoficjalny charakter i mogą nie znaleźć pokrycia w rzeczywistości. Warto jednak zaznaczyć, że o przekazaniu PS5 niektórym studiom mówiło się już rok temu.

Tak zwane „devkity” to wczesne modele konsol przeznaczone dla deweloperów. Możliwości sprzętu są zazwyczaj zbliżone do ostatecznej wersji i pomagają twórcom zorientować się, czego mogą w przyszłości oczekiwać od urządzenia.

PS5 na razie oficjalnie nie zapowiedziano, ale jakiś czas temu prezes Sony Interactive Entertainment zasugerował, że platforma ukaże się w 2021 roku. Co ciekawe, w niedawnym badaniu 18 procent deweloperów zadeklarowało, że pracuje nad grami na kolejną generację.

Reklama

O autorze

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Redakcja Eurogamer.pl

Piotrek zajmuje się w naszym serwisie głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.