Sercem powstających konsol PS5 oraz następcy Xbox One jest ośmiordzeniowy procesor AMD o maksymalnym taktowaniu wynoszącym 3,2 GHz - wynika z nieoficjalnych informacji.

Internauta o pseudonimie Apisak opublikował na Twitterze kod produktu niezapowiedzianego dotychczas czipu o roboczej nazwie Gonzalo. Urządzenie oznaczono kluczem 2G16002CE8JA2_32/10/10_13E9.

Długi ciąg znaków skrywa rzekomo szczegóły na temat sprzętu. Przykładowo litera G symbolizuje procesor konsolowy, a więc najprawdopodobniej dla PS5 i nowego Xboxa, które mają korzystać z części dostarczonych właśnie przez AMD.

Natomiast 1600 oznacza zapewne bazowe taktowanie w wysokości 1,6 GHz. Niektórzy uważają jednak, że wspomniane cyfry związane są z faktem, że podzespół stworzono wyłącznie dla platformy Sony (dzięki, PC GamesN).

Z pozostałych elementów kodu wynika, że sprzęt miałby być oparty na architekturze Zen, choć nie wiadomo, której generacji. Posiada też podobno osiem rdzeni taktowanych maksymalną częstotliwością 3,2 GHz oraz 4 MB pamięci L2 i 16 MB pamięci L3.

Urządzenie ponoć wyposażono również w Navi 10 Lite - pomniejszoną wersję nowego układu graficznego od AMD. GPU działa rzekomo z bazowym taktowaniem wynoszącym 1 GHz.

Oczywiście specyfikacja nie musi znaleźć pokrycia w rzeczywistości. W przeszłości jednak internauta Apisak wielokrotnie prezentował sprawdzone informacje na temat niezapowiedzianych procesorów i innych podzespołów.

Na razie nie wiadomo, kiedy dokładnie PS5 i nowy Xbox zadebiutują na rynku. Jakiś czas temu prezes Sony Interactive Entertainment zasugerował, że konsola koncernu ukaże się w 2021 roku.

Reklama

Powiązane gry

O autorze

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Redakcja Eurogamer.pl

Piotrek zajmuje się w naszym serwisie głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Więcej artykułów od Piotr Bicki