W ubiegłym miesiącu berlińskie muzeum Schwules, które zajmuje się historią społeczności LGBTQ, otworzyło Rainbow Arcade - wystawę poświęconą wątkom homoseksualnym w grach.

Zwiedzający mogą zobaczyć szereg materiałów związanych ze wspomnianą tematyką z ostatnich 30 lat. Przygotowano między innymi grafiki, gadżety oraz wideo wywiady z deweloperami (dzięki, GamesIndustry).

Wśród eksponatów jest także Caper in the Castro - pierwsza gra, która otwarcie koncentrowała się na LGBTQ. Produkcja z 1989 roku jest przygodówką, w której gracze kierują homoseksualną panią detektyw starającą się odnaleźć przyjaciółkę.

caper_in_the_castro
Caper in Castro to pierwsza gra z homoseksualną bohaterką

„Motywem przewodnim wystawy jest znaczący fakt, że wirtualna rozrywka stała się naturalną częścią współczesnej kultury, ale każdy nowy tytuł, który nie przedstawia społeczności LGBTQ w negatywnym świetle, uznawany jest za przełomowy lub obraźliwy” - napisali przedstawiciele muzeum w oświadczeniu.

Omawiana tematyka coraz częściej pojawia się w grach. Przykładowo osobą homoseksualną jest Ellie, czyli główna bohaterka powstającego The Last of Us 2, a także dwie postacie ze strzelanki Overwatch - Tracer i Soldier 76.

Reklama

O autorze

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Redakcja Eurogamer.pl

Piotrek zajmuje się w naszym serwisie głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Więcej artykułów od Piotr Bicki