Chociaż Lara reprezentuje płeć piękną, to podczas przygody niejednokrotnie stanie do skrytej lub otwartej walki z niebezpiecznymi grupami, uzbrojonych po zęby wrogów. Na szczęście pani archeolog nie jest skazana nie niepowodzenia, ponieważ dysponuje uniwersalnym arsenałem, w którym znajdzie się coś na każdą okazję.

Podstawowym orężem jest łuk, dzięki któremu Lara może nie tylko zabijać po cichu rywali z dystansu, ale również korzystać ze strzał z liną, co umożliwia dostawanie się w trudno dostępne miejsca.

Początkowo bohaterka dysponuje tylko zwykłymi strzałami, które mogą ranić i zabijać rywali po cichu, ale nie wywołują przy tym żadnych efektów. Wraz z postępami w kampanii fabularnej oraz rozwijaniem specjalnych zdolności, Lara uzyska też dostęp do specjalnych rodzajów strzał.

Chodzi mianowicie o:

  • Strzały ogniowe (1) - umożliwiają podpalenie przeciwników i łatwopalnych cieczy, niszczenie niektórych przeszkód, a także doprowadzenie do eksplozji na przykład po trafieniu w wybuchową beczkę (odblokujesz je w misji Gdzie radzą się bliźniaczki).
  • Strzały halucynogenne (2) - trafiony nią przeciwnik zaczyna wariować i ostrzeliwać wszystkich wokół, w tym swoich kompanów (odblokujesz je w misji Oberwanie chmury).
  • Strzały trujące (3) - są to pociski, które po trafieniu w cel możemy aktywować, co spowoduje pojawienie się wokół nich trującej chmury (aby je zdobyć należy rozwinąć umiejętność Żmijowa pułapka).

Więcej na temat samego tworzenia strzał zwykłych oraz specjalnych, przeczytacie w innej części poradnika.

naboje

Podobnie sprawy mają się w przypadku broni palnych, z których każda posiada naboje zwykłe oraz specjalne. Jeśli chodzi o zwykłe, to pistolet sprawdza się dobrze niemal na każdym dystansie - jego pociski mają dużą siłę, ale minusem jest mała szybkostrzelność.

Karabiny sprawdzają się dobrze zwłaszcza na średnim dystansie. Kule nie są zbyt silne, ale ciągły ogień sprawdza się nieźle w walce z dużymi grupami wrogów. W końcu strzelby posiadają ogromną siłę ognia, ale tylko na bliskim dystansie.

Jeśli chodzi o amunicję specjalną do poszczególnych typów broni, to sprawa wygląda następująco:

  • Naboje wybuchowe (4) - wybuchowe pociski do karabinu, które po eksplozji tworzą zabójczą chmurę ograniczającą dodatkowo widoczność (należy odblokować zdolność Jad żmii).
  • Naboje błyskowe (5) - pociski do pistoletu, które podpalają nieopancerzone cele i oślepiają okolicznych wrogów (wymaga odblokowania zdolności Błysk węża).
  • Naboje wstrząsowe (6) - pociski do strzelby, umożliwiające ogłuszanie rywali (aby z nich korzystać trzeba odblokować zdolność Uderzenie boa).

Jeśli chodzi o zdobywanie amunicji, to zwykłe naboje najlepiej zbierać po zabitych przeciwnikach lub, jeśli posiadamy fundusze, kupować u wybranych kupców. Jeżeli chodzi o tworzenie specjalnych naboi, to należy posiadać odpowiednie surowce, a potem wybrać broń oraz wcisnąć i przytrzymać odpowiedni klawisz (R1 - PS4, RB - XO, ŚPM - PC) - podobnie, jak ma to miejsce przy tworzeniu specjalnych strzał.

Reklama

O autorze

Michał Basta

Michał Basta

Redakcja Eurogamer.pl

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Więcej artykułów od Michał Basta

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami

Powiązane materiały

Shadow of the Tomb Raider - zamknięte przejścia, barykady: wymagania

Wzmocniony nóż, wytrychy, strzelba, wciągarka - jak zdobyć narzędzia.

Shadow of the Tomb Raider - czy można wrócić do Kukulkanu, Miasta Węża

Sprawdź czy istnieje możliwość powrotu do finalnej lokacji.