Brytyjskie Royal College of Paediatrics and Child Health wydało nowy raport dotyczący wpływu przebywania przed ekranami na dzieci. Według dokumentu, nie ma wystarczających dowodów na szkodliwość tego rodzaju spędzania czasu wolnego (dzięki, GamesIndustry).

RCPCH przeprowadziło badanie, by odpowiedzieć na pytania rodziców, zmartwionych negatywnym wpływem dłuższej zabawy z grami wideo, urządzeniami smart i innymi aktywnościami związanymi z oglądaniem obrazu na ekranie.

Nie określono jednak czasu, którego nie powinno się przekraczać. Zamiast tego, polecono „dostosować czas spędzany przed monitorami do potrzeb dziecka”. Rodzice powinni kontrolować, czy ekrany nie zastępują ćwiczeń, zajęć socjalizacyjnych oraz snu.

tv3
Wszystko w porządku, jeżeli monitory nie wygrywają ze spotkaniem z kolegami

Badania wykazały też, że dzieci, które spędzały czas przy ekranie przed snem, wysypiały się gorzej niż te, które wieczorem rezygnowały z tego typu aktywności. RCPCH rekomenduje zaniechać korzystania z monitorów na co najmniej godzinę przed pójściem do łóżka.

Dowiedziono też, że przekąski podczas oglądania telewizji, filmów czy grania mają negatywny wpływ na dzieci, bo młodzi ludzie są tak zajęci, że nie zwracają uwagę na już napełniony żołądek.

Badania przeprowadzono na 109 osobach w wieku 11-24 lat, którzy spędzali średnio 2,5 godziny przed komputerem, laptopem lub tabletem, 2 godziny z telefonem w dłoni oraz 2 godziny oglądając telewizję.

Reklama

O autorze

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

Redakcja Eurogamer.pl

Przemek na początku przygotowywał u nas materiały wideo, a obecnie jest autorem w dziale informacyjnym. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Więcej artykułów od Przemysław Wańtuchowicz

Komentarze (1)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami

Powiązane materiały