Sąd nie przyznał firmie CD Projekt odszkodowania od Skarbu Państwa

W sprawie Optimusa.

Sąd Apelacyjny w całości odrzucił pozew, w którym grupa CD Projekt żądała od Skarbu Państwa odszkodowania w wysokości 35,36 milionów złotych wraz ze stosownymi odsetkami (dzięki, Business Insider).

Sprawa dotyczy Optimusa, którego właściciel platformy GOG i studia odpowiedzialnego za serię Wiedźmin jest prawnym następcą. W 2002 roku ówczesny prezes spółki - Roman Kluska - został zatrzymany pod zarzutem wyłudzania podatku VAT. Oskarżenia oddalono rok później, ale postępowanie i nałożone kary negatywnie odbiły się na działalności.

W pozwie stwierdzono, że w wyniku działań urzędników państwowych firma straciła reputację i poniosła koszty w wysokości 8,7 mln zł. W 2014 roku Sąd Okręgowy orzekł, że Skarb Państwa musi wypłacić 1,09 mln zł, ale CD Projekt domagał się większej sumy, więc złożono apelację.

cd_projekt_odszkodowanie
Twórcy Wiedźmina rozważają złożenie skargi kasacyjnej

Sąd Apelacyjny uznał jednak, że grupie nie należy się odszkodowanie. W ustnym uzasadnieniu wyjaśniono, że Optimus SA „nie był adresatem decyzji podatkowych ani nie był następcą podatkowym spółki, do której decyzje były skierowane”.

Zarząd grupy CD Projekt nie wyklucza złożenia skargi kasacyjnej. Zaznaczono jednak, że ostateczne decyzje podejmie dopiero po zapoznaniu się z pisemnym uzasadnieniem wydanego rozstrzygnięcia.

CD Projekt połączył się z Optimusem w 2009 roku, wykonując tak zwane „odwrotne przejęcie”. Optimus pozyskał 100 procent udziałów w CDP w zamian za własne akcje, co ułatwiło CD Projektowi wejście na giełdę papierów wartościowych w Warszawie. Nazwę zmieniono później na CD Projekt SA.

Reklama

Skocz do komentarzy (1)

Autor

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Senior News Writer

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (1)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami