Dział firmy Sony odpowiedzialny za rozwój konsol PlayStation przygotowuje nową usługę pozwalającą na rozgrywkę w tak zwanej „chmurze” - wynika z ogłoszenia o pracę.

Koncern poszukuje inżyniera oprogramowania do zespołu Cloud Gaming Engineering & Infrastructure. Pracownik odegra „kluczową rolę” w projektowaniu globalnej sieci służącej do dostarczania treści.

Sama ekipa zajmuje się tworzeniem „rewolucji” opartej na wspomnianej „chmurze”. W ogłoszeniu wyjaśniono, że celem jest umożliwienie „uruchamiania gier o konsolowej jakości na dowolnym urządzeniu”.

Nie wspomniano o PS5, ale niewykluczone, że nowa konsola również skorzysta z usługi. Sony mogłoby przygotować sprzęt o słabszych podzespołach, a część obliczeń związanych z generowaniem obrazu w poszczególnych tytułach zrzucić na zewnętrzne serwery.

Nadmienić przy okazji należy, że nad podobnym projektem pracuje też Microsoft. Koncern z Redmond zapowiedział niedawno xCloud, czyli platformę, która pozwoli grać w wysokobudżetowe produkcje między innymi na urządzeniach mobilnych.

Warto zaznaczyć, że Sony posiada już jedną usługę opartą na „chmurze” - PS Now. Zasięg jest jednak mocno ograniczony, ponieważ dostępna jest tylko dla użytkowników z USA i kilku państw Europy Zachodniej.

Reklama

O autorze

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Redakcja Eurogamer.pl

Piotrek zajmuje się w naszym serwisie głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Więcej artykułów od Piotr Bicki