Oprócz typowej gry akcji wypełnioną masą strzelanin i eksplozji, Just Cause 4 posiada również coś na wzór namiastki elementów strategicznych.

W trakcie rozgrywki musimy też bowiem brać pod uwagę, bardzo uproszczone, ale jednak, zarządzanie oddziałami, a także przejmowanie nowych terytoriów.

Warto zatem poznać podstawy obydwu elementów, ponieważ bez ich zrozumienia i stosowania praktycznie niemożliwe będzie odblokowywanie nowych zadań dodatkowych oraz misji w kampanii fabularnej.

Po raz pierwszy z możliwością przejmowania regionów spotkasz pod koniec początkowej misji fabularnej o nazwie Operacja Zamieć. Pojawi się wtedy krótkie wyjaśnienie związane z zajmowaniem regionów, o którym dość łatwo zapomnieć.

r02

Zacznijmy od wyjaśnienia rezerw oddziałów. Jest to nic innego, jak dostępne wojska, dzięki którym możemy zdobywać kolejne regiony. Jeśli ich nie posiadamy, to zwyczajnie nie będziemy mieli kim zaatakować wybranego obszaru.

W jaki sposób zdobywamy nowe rezerwy oddziałów? Najprościej mówiąc przez sianie chaosu, a zwłaszcza przez niszczenie wrogich baz i budynków (1). Im więcej ich zniszczysz, tym szybciej będziesz napełniał wskaźnik chaosu (2), dzięki czemu otrzymasz dodatkowe oddziały. Druga możliwość to zajmowanie terenów, z którymi graniczą przynajmniej dwa nasze regiony - wtedy również będziemy zyskiwać oddziały.

r03

Jeśli chodzi o samo zajmowanie regionów, to nie jest to proces skomplikowany. Należy tylko pamiętać, że zajmować możemy obszary bezpośrednio graniczące z naszymi terenami.

Jeśli spełniamy ten warunek oraz posiadamy wystarczającą ilość rezerw, to wystarczy wybrać nazwę regionu (3), co wyświetli informacje z bonusami (4), jakie zapewni jego zajęcie. Wybierz opcję Przeprowadź natarcie (5), a po chwili sojusznicze wojska zajmą dany teren.

Pamiętaj, że przed przystąpieniem do ataku w niektórych regionach należy wykonać misje poboczne, najczęściej z kategorii tak zwanych Natarć regionalnych. Dopiero po ich przejściu może pojawić się opcja zajęcia regionu.

Reklama

O autorze

Michał Basta

Michał Basta

Redakcja Eurogamer.pl

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Więcej artykułów od Michał Basta