Skip to main content
Jeśli klikniesz link i dokonasz zakupu, możemy otrzymać małą prowizję. Zobacz politykę redakcyjną.

Farming Simulator 19 - uprawa: żniwa i zbiory

Zbiory roślin uprawnych.

Jednym z etapów uprawy są zbiory roślin. Aby przeprowadzić żniwa, musimy posiadać odpowiedni kombajn, a do maszyny musi być przyczepiona żniwiarka (heder). Na ogół kombajny posiadają własne zbiorniki, choć nie jest to regułą - np. przy zbiorze trzciny cukrowej potrzebujemy specjalnej wywrotki. Niektóre rośliny możemy zebrać zarówno za pomocą specjalnego, kosztownego kombajnu, jak i przy użyciu narzędzia przyczepionego do ciągnika.

W zależności od rodzaju uprawy możemy być zmuszeni do użycia innego rodzaju kombajnu i hedera:

  • Klasyczny kombajn - pszenica, jęczmień, owies, rzepak, słoneczniki, soja, kukurydza
  • Silosokombajn - przetwarzanie roślin: trawy, topoli, pszenicy, jęczmienia, owsa, rzepaku, kukurydzy, soi, a także słomy i siana (w zależności od modelu)
  • Kombajn do zbioru ziemniaków - ziemniaki
  • Kombajn do zbioru buraków cukrowych - buraki cukrowe
  • Kombajn do zbioru trzciny cukrowej - trzcina cukrowa
  • Kombajn do zbioru bawełny - bawełna

W przypadku większości upraw możemy przystąpić od razu do żniw, jeśli rośliny są dojrzałe. Pamiętajmy, że jeśli przegapimy ten moment, rośliny mogą uschnąć (poza trzciną cukrową). Stan naszych pól monitorujemy w widoku Mapy. Zbiory wyglądają na ogół tak samo - za pomocą samobieżnego kombajnu, do którego wcześniej podczepiliśmy heder, zbieramy plony, a gdy zbiornik pojazdu wypełni się w 100%, przeładowujemy zbiory na przyczepę i kontynuujemy żniwa dalej.

Szczególnym rodzajem maszyn są silosokombajny (1), które zbierają rośliny i przetwarzają je na plewy, sieczkę i zrębki. Hedery (2) do tych pojazdów znajdziemy w kategorii Hedery do sieczkarni. Zawarte tutaj narzędzia umożliwiają przetwarzanie zbóż, trawy czy kukurydzy. Silosokombajny nie posiadają zbiorników, przez co wymuszają zakup lub wypożyczenie przyczep (3).

Przy wyborze zwykłego kombajnu zwróćmy uwagę przede wszystkim na pojemność zbiornika maszyny, ponieważ jego zapełnianie się będzie wymuszać przerwy w pracy. Żniwiarka, niezbędna do pracy, musi pasować do posiadanego przez nas kombajnu. Niektóre hedery są przeznaczone tylko do jednego rodzaju roślin.

Do zbioru ziemniaków możemy wykorzystać samobieżny kombajn, który jest stosunkowo drogi. Jego tańsze odpowiedniki, czyli przyczepiane do ciągnika kombajny, pozwalają na zbiory, jeśli łęciny roślin zostały usunięte za pomocą dedykowanego ścinacza.

Usuwanie części zielonych wygląda niemal identycznie jak kultywatorowanie - narzędzie podczepiamy do ciągnika, opuszczamy i włączamy, a następnie wjeżdżamy na pole. Gdy rośliny zostaną oczyszczone z łęcin, możemy przejść do zbioru.

Po podłączeniu do ciągnika kombajnu, ustawiamy się przy krawędzi pola. Następnie rozkładamy narzędzie, opuszczamy i włączamy. Kolejnym krokiem będzie wjechanie na pole i kontynuowanie zbiorów (4) aż do zapełnienia zbiornika kombajnu. Wygodnym rozwiązaniem jest zatrudnienie pracowników na jednym polu do ścinania łęcin oraz do zbiorów, pamiętajmy tylko o zachowaniu odległości pomiędzy nimi.

Podobnie jak ziemniaki, buraki cukrowe musimy zebrać za pomocą specjalnych maszyn. Samobieżne kombajny różnią się pojemnością zbiornika (od 30000 do 45000 litrów). Możemy także kupić maszyny bez zbiorników, wymagające obecności wywrotki.

Możemy również zastosować tańsze kombajny podpinane do ciągników. Przed ich użyciem musimy ściąć łodygi buraków (5). W tej samej kategorii znajdziemy odpowiednie moduły do zbioru roślin, które przyłączamy do kombajnów. Proces ścinania łodyg wygląda identycznie jak w przypadku ziemniaków.

W kategorii Pojazdy / Technologia uprawy trzciny cukrowej znajdziemy jeden kombajn, który służy do zbioru trzciny cukrowej. Nie posiada zbiornika, dlatego przy pracy z tym pojazdem niezbędna jest obecność specjalnej przyczepy. Możemy także zastosować kombajn przyczepiany do ciągnika, który znajduje się w kategorii Narzędzia / Technologia uprawy trzciny cukrowej. On także wymaga doczepienia specjalnych przyczep, które znajdziemy w tej samej kategorii.

W przypadku bawełny mamy do wyboru jeden kombajn, CASE IH Module Express 635. Maszyna posiada zbiornik o pojemności 20.000 litrów i jest szeroka na 6 metrów. Po wypełnieniu zbiornika kombajn automatycznie wyładowuje belę bawełny. Aby ją zebrać, należy pojechać pojazdem z podczepioną specjalną przyczepą. Mamy do wyboru tylko dwa modele, jeden przeznaczony do ciągnika (LIZARD Module 4), drugi do ciężarówki (LIZARD Module X).

Po zajęciu miejsca przed belą, musimy przełączyć przyczepę w pozycję pracy przez wciśnięcie kombinacji LB + X / L1 + kwadrat. Jeżeli ustawiliśmy się prawidłowo, bela zostanie automatycznie załadowana na przyczepę (6). Następnie wciskamy jeszcze raz kombinację LB + X, aby przejść do pozycji transportowej i zawieść belę na sprzedaż.

Przede wszystkim wybór zwykłego kombajnu do zbioru m.in. zbóż może być problematyczny. W przypadku maszyn specjalistycznych musimy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy wolimy wydawać sporo pieniędzy, ale zakupić urządzenie nie wymagające dodatkowych modułów. Jeżeli chcemy zaoszczędzić trochę grosza, musimy uzbroić się w cierpliwość i żonglować pomiędzy narzędziami. Silosokombajny ze względu na swoją konstrukcję są maszynami wymagającymi dodatkowych zakupów.


Nie jesteś zalogowany!

Utwórz konto ReedPop, dołącz do naszej społeczności i uzyskaj dostęp do dodatkowych opcji!

W tym artykule

Farming Simulator 19

PS4, Xbox One, PC

Powiązane tematy
O autorze
Komentarze