Just Cause 4 - Poradnik, Solucja

Opis przejścia, porady ogólne, misje główne i poboczne.

Witamy w solucji i poradniku do Just Cause 4, w którym znajdziecie informacje i porady ułatwiające wejście w świat gry, a także przejście misji głównych, zadań pobocznych i odkrycia sekretów.

Just Cause 4 jest kontynuacją serii gier akcji z otwartym światem, w której pierwsze skrzypce odgrywa szybka i zwariowana akcja. Tytuł opiera się przede wszystkim na prowadzeniu walk, strzelanin, a także korzystania z pojazdów i specjalnych gadżetów, umożliwiających bohaterowi między innymi latanie czy efektowne pozbywanie się przeciwników.

Podobnie, jak w poprzednich odsłonach cyklu, tak i w Just Cause 4 autorzy przygotowali ogromnych rozmiarów mapę, gdzie na każdym kroku natykamy się na różne zadania i akcje do wykonania. Dzięki naszemu poradnikowi nie powinniście mieć problemów z poradzeniem sobie w trudniejszych momentach.

Życzymy przyjemnej lektury i udanej zabawy!

Poradnik i wskazówki do Just Cause 4

Poniżej przedstawiamy przewodnik po grze Just Cause 4, w którym zawarliśmy najważniejsze informacje związane z rozgrywką i mechaniką gry. Nie zabrakło również opisów misji głównych i zadań dodatkowych oraz opisu sekretów do znalezienia.

Aby przenieść się do wybranej sekcji poradnika wystarczy najechać na link i kliknąć go. Poniżej spisu treści, na bieżącej stronie, znajdziesz ponadto wskazówki ogólne, ułatwiające rozpoczęcie zabawy z Just Cause 4, a także wybrane elementy związane z mechaniką gry.

 • Interfejs i informacje na ekranie (na dole bieżącej strony)
 • Rodzaje misji i zadań (na dole tej strony)

Podstawy i mechanika

Jeśli Just Cause 4 jest pierwszą częścią, w którą grasz, zapoznaj się z poniższymi stronami poradnika. Gra może wydawać się na początku nieco skomplikowana, choć w rzeczywistości jest dość intuicyjna.

Opis przejścia - misje główne i zadania poboczne

Just Cause 4 zawiera rozbudowaną kampanię dla jednego gracza, oferującą wiele misji głównych oraz zadań dodatkowych. Poniżej prezentujemy odnośniki do poszczególnych sekcji poradnika, związanych z przechodzeniem poszczególnych misji.

Misje główne

Natarcia regionalne

Misje dla Sargento

Misje dla Javi

Misje dla Garland

Wkrótce aktualizacja.

Porady ogólne do Just Cause 4

- Regeneruj zdrowie, kiedy to tylko możliwe. Regeneracja bohatera odbywa się automatycznie, kiedy przez chwilę przebywa w bezpiecznym miejscu. Dlatego jeśli zrobi się gorąco, a rywale ostrzelają główną postać, to jak najszybciej, najlepiej z wykorzystaniem linki, oddal się od pola bitwy i poczekaj, aż ekran przestanie pulsować na czerwono.

- Korzystaj z gadżetów. Oprócz typowych broni bohater posiada również linkę, zwaną zaczepem, spadochron i swingsuit, czyli kombinezon do latania. Dzięki nim możesz nie tylko sprawnie się przemieszczać, ale również przeprowadzać zaskakujące oraz nietypowe ataki.

- Ostrzeliwuj czerwone przedmioty. Ich niszczenie jest nie tylko przyjemne dla oka, ale często znajduje zastosowanie praktyczne. Jeśli ostrzelasz na przykład wybuchową beczkę, przy której stoi oddział wrogów, to błyskawicznie się z nim rozprawisz.

- Często zmieniaj bronie. Może się bowiem okazać, że do noszonego przez bohatera karabinu czy pistoletu maszynowego, w środku bitwy skończyły się naboje. W takich przypadkach szybko podnoś oręż, który leży akurat na ziemi lub w pobliskich skrzyniach.

- Korzystaj z pojazdów. Pamiętaj, że nic nie stoi na przeszkodzie, żeby bohater użył auta, motoru, opancerzonego transportera czy śmigłowca bojowego. Część maszyn przydaje się do szybkich podróży, inne sprawdzają się świetnie w walce, przy okazji zapewniając głównej postaci dodatkową osłonę.

- Wykonuj misje poboczne. Dzięki nim będziesz w stanie nie tylko popchnąć do przodu główną fabułę, ale także rozwijać gadżety bohatera. Daje to większe pole do popisu w kolejnych zadaniach.

- Korzystaj z nawigacji AR i mapy. Jeśli masz jakieś problemy z odnalezieniem misji, jakiegoś miejsca lub na przykład chcesz rozejrzeć się za okolicznymi przedmiotami, to skorzystaj z systemu AR i mapy. Pierwszy z nich podświetla najważniejsze miejsca i przedmioty w okolicy, a także wskazuje znacznik celu aktywnej misji. Na mapie możesz z kolei rozejrzeć się za regionami i oznaczyć interesujące miejsca.

Interfejs i oznaczenia na ekranie

Poniżej przedstawiamy krótki opis wszystkich wiadomości, jakie znajdują się na ekranie gry Just Cause 4. Większość z nich jest intuicyjna i już po pierwszym uruchomieniu można domyślić się, jaką rolę spełniają poszczególne elementy.

interfejs
 1. Lokacja - miejsce, w którym przebywasz oraz procent dokonanych w nim zniszczeń i przejęcia.
 2. Cele misji - w tym miejscu są wyświetlone bieżące zadania do wykonania.
 3. Poziom chaosu - wskaźnik pokazuje ilość dostępnych rezerw, dzięki którym możemy zajmować nowe regiony. Aby go rozwijać skup się przede wszystkim na zabijaniu wrogich żołnierzy, a zwłaszcza na niszczeniu budowli i pojazdów rywala.
 4. Ustawienia linki (zaczepu) - w tym miejscu widoczne są trzy dostępne ustawienia linki, do których dostęp otrzymujemy po wykonaniu kilku misji pobocznych. Można tu również szybko się między nimi przełączać. Więcej na temat tego gadżetu i jego ulepszeń w innej części poradnika.
 5. Rodzaj broni - wyświetlane są tu informacje związane z bronią używaną przez bohatera. Oprócz nazwy, chodzi o ilość amunicji zwykłej i do strzałów alternatywnych. Ponadto widać tu drugą, dodatkową broń noszoną przez bohatera.
 6. Sterowanie - w prawym dolnym narożniku często pojawia się legenda związana ze strzelaniem z różnych broni czy podpowiedzi związane ze sterowaniem różnymi pojazdami.

Rodzaje misji i zadań

W Just Cause 4 spotkasz się z wieloma różnymi rodzajami zadań. Niektóre z nich to misje główne, umożliwiające kontynuowanie fabuły. Inne to zadania dodatkowe, dzięki którym możemy zdobywać wpływy na mapie czy rozwijać nasze gadżety.

Między poszczególnymi zadaniami dostępnymi w regionie możesz przełączać się szybko z poziomu ekranu gry (są wyświetlane w lewym górnym narożniku). W przypadku pozostałych i bardziej oddalonych korzystaj z mapy. Z lewej strony jest związane z nimi menu, a na samej mapie są zaznaczane różnymi ikonami.

misje
 1. Misje główne (operacje) - tym symbolem są na mapie zaznaczane zadania fabularne. Czasami można przy ikonie zobaczyć czerwony kolor i kłódkę, co oznacza, że dane zadanie jest jeszcze zablokowane. Aby je odblokować trzeba najczęściej zająć dany region, wykonując drugi typ misji, czyli natarcia regionalne.
 2. Natarcia regionalne - są to zadania dodatkowe, których celem jest osłabianie wrogich sił w danym regionie mapy. Mogą polegać między innymi na niszczeniu wrogich baz czy uwalnianiu więźniów. W ten sposób zdobywamy nowe oddziały bojowników, dzięki którym możemy przejmować nowe regiony i nie tylko się umacniać, ale także odblokowywać kolejne misje główne.
 3. Sargento - zadania dodatkowe wykonywane dla tej osoby umożliwiają rozwój ulepszenia do zaczepu o nazwie wyciągarka. Koncentrują się głównie na walce z przeciwnikiem i rozbudową armii.
 4. Garland - zadania dodatkowe wykonywane dla tej osoby umożliwiają rozwój ulepszenia do zaczepu o nazwie dopalacz. W ich trakcie pomagasz młodej pani reżyser w kręceniu filmów pokazujących osłabianie reżimu przeciwnika.
 5. Javi - zadania dodatkowe wykonywane dla tej osoby umożliwiają rozwój ulepszenia do zaczepu o nazwie wciągarka. W ich trakcie pomagasz archeologowi w trakcie eksploracji ruin i grobowców.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami