Wraz z postępami w grze, i to już na początku kampanii fabularnej, odkryjemy zadania dodatkowe, dzięki którym będziemy mogli ulepszać naszą linkę. Oprócz standardowych możliwości oferuje ona bowiem znacznie szersze pole manewru.

Aby odblokować możliwość ulepszania naszego gadżetu, należy najpierw wykonać kilka zadań dodatkowych związanych z pewnymi osobami. Dostęp do nich otrzymujemy po ukończeniu misji głównej o nazwie Operacja Zamieć.

Chodzi konkretnie o następujące misje poboczne:

 • Za liniami wroga - zadanie związane z osobą Sargento i ulepszeniem o nazwie wyciągarka.
 • Tajna historia Solis - zadanie związane z osobą Javiego i ulepszeniem o nazwie wciągarka.
 • Nowa gwiazda Garland King - zadanie związane z osobą Garland i ulepszeniem o nazwie dopalacz.

W grze dostępne są trzy ulepszenia:

z05
 • Wyciągarka (1) - inaczej mówiąc podczepiany do obiektu balon, który wznosi go w powietrze. Możemy go tak zostawić lub na przykład zestrzelić, co spowoduje upadek na ziemię i śmierć, w przypadku ludzi, lub zniszczenia, w przypadku pojazdów. Oczywiście im cięższy obiekt, tym większa ilość balonów do jego uniesienia jest potrzebna.
 • Wciągarka (2) - jest to połączenie dwóch końców linki w dwóch różnych miejscach, co powoduje przyciąganie obiektów. Przykładowo jeśli jeden koniec podczepimy do żołnierza, a drugi do ściany, to spowoduje roztrzaskanie tego pierwszego o twardą powierzchnię. Jeśli skorzystamy w ten sposób z kilku linek, to możemy nawet zniszczyć śmigłowiec, który uderzy o ziemię. Przydaje się to również na przykład do otwierania wielkich drzwi.
 • Dopalacz (3) - trzecim gadżetem rozwijającym możliwość naszej linki jest dopalacz. Przyczepienie dwóch końców linki na jednym obiekcie sprawi, że pojawi się na nim mały silnik rakietowy. Jeśli je aktywujemy, to zaczną spychać obiekt w wybranym kierunku. Można w ten sposób rozpędzić i rozbić jakiś wóz lub doprowadzić do niekontrolowanych obrotów wrogi śmigłowiec.

Ustawienia linki

Skoro wiemy już, jakie są rodzaje ulepszeń i jak można je stosować, to warto jeszcze dowiedzieć się, w jaki sposób z nich korzystać. Najpierw należy przejść na menu mapy, a potem otworzyć zakładkę Zaczep.

z04

Na dole wyświetlą się trzy dostępne ustawienia - A, B oraz C. Przypisanie danego gadżetu do linki do danego ustawienia sprawi, że w trakcie gry będziesz mógł się nimi szybko przełączać. Wystarczy wtedy wcisnąć odpowiedni klawisz (4, 5), żeby się między nimi przełączać.

O co chodzi w samych ustawienia? Po wybraniu ustawienia należy wybrać czy chcemy modyfikować wyciągarkę, wciągarkę czy też dopalacz. Następnie trzeba zdecydować czy dany gadżet ma zostać uruchamiany:

 • Automatycznie (6) - czyli od razy po wystrzeleniu liny.
 • Po użyciu linki i wciśnięciu klawisza (7) - czyli dopiero po naciśnięciu przez nas odpowiedniego klawisza.
 • Po użyciu linki i przytrzymaniu klawisza (8) - czyli dopiero po naciśnięciu i dłuższym przytrzymaniu klawisza.

Wszystko zależy do naszych preferencji. Przykładowo skorzystanie z balonów (wyciągarka) może następować automatycznie, co sprawi, że obiekty będą od razu unoszone do góry, natomiast w przypadku dopalacza, możemy ustawić wciśnięcie klawisza, dzięki czemu dopiero po ustawieniu kilku dopalaczy od razu aktywujemy wszystkie naraz.

Ostatnią ważną rzeczą jest też siła działania poszczególnych gadżetów, którą zmieniamy w odpowiednich rubrykach. Ustalamy ją przy konkretnych gadżetach (9-11) i w odpowiadającym nam ustawieniu. Jeśli chodzi o samą siłę, to oddziaływanie na obiekt jest zależne od jej stopnia. Przykładowo wyciągarka z małą siłą powoli uniesie lekki obiekt, natomiast ustawienie dużej sprawi, że zostanie bardzo szybko oderwany od ziemi.

Modyfikowanie ulepszeń

Warto też pamiętać o możliwości ulepszania poszczególnych gadżetów. Wymagane do tego punkty zdobywamy wykonując zadania dla poszczególnych osób:

 • Sargento - wyciągarka
 • Javi - wciągarka
 • Garland - dopalacz
z06

Odblokowując kolejne punkty ulepszeń możemy rozwijać nasze gadżety. Aby to uczynić należy przejść do menu zaczep i zwrócić uwagę na tabelę z prawej. Przy poszczególnych postaciach wyświetlana jest liczba punktów dostępnych modyfikacji związanych z wyciągarką (1), wciągarką (2) oraz dopalaczem (3).

Jeśli posiadamy dostępne punkty modyfikacji, to wystarczy wybrać interesujący nas gadżet, po czym zostaniemy przeniesieni do nowego menu, w którym można zakupić konkretne ulepszenia. Przykładowo w przypadku wyciągarki pierwszą modyfikacją jest gaz (4) - jedna opcja sprawi, że obiekt spadnie na ziemię po zniszczeniu wyciągarki, a druga, że jeśli strzelisz w balon, to doprowadzisz do jego eksplozji.

Zdobywając kolejne punkty modyfikacji możesz odblokowywać następne ulepszenia, takie jak pancerz (5), ruch czy maksymalna wysokość. Oczywiście każdy z gadżetów posiada osobne możliwości jego modyfikacji.

Reklama

O autorze

Michał Basta

Michał Basta

Redakcja Eurogamer.pl

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Więcej artykułów od Michał Basta

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami

Powiązane materiały

RekomendacjaJust Cause 4 - Recenzja

Szalona i satysfakcjonująca destrukcja.

Just Cause 4 - Rozbrajanie Espady

Natarcie regionalne, port, ładunki wybuchowe.

Just Cause 4 - Zamknięcie Vendaval

Natarcie regionalne: opuszczona kopalnia, transmiter, obrona anteny.

PS5 może otrzymać więcej gier wieloosobowych od Sony

Mniej narracyjnych tytułów dla jednego gracza?

Najnowsze

PS5 może otrzymać więcej gier wieloosobowych od Sony

Mniej narracyjnych tytułów dla jednego gracza?

Apex Legends - gdzie lądować, najlepsze miejsca i łup

Gdzie znaleźć najlepszy łup i gdzie lądować na początku rundy.

Apex Legends - skoki, ślizgi, szybki bieg: jak się poruszać

Wskazówki dotyczące poruszania się na polu bitwy.

Reklama