Farming Simulator 19 - uprawa: orka i kultywacja

Oranie i kultywatorowanie ziemi.

Pierwszym etapem w uprawie roli jest przygotowanie pola do zasiewu. W tym celu dokonujemy orki lub kultywacji ziemi. Obie czynności wyglądają dość podobnie, ale różnią się powodem ich wykonywania. Orkę musimy przeprowadzić po zbiorach: kukurydzy, trzciny cukrowej, buraków cukrowych oraz ziemniaków, ponieważ jej brak spowoduje zmniejszenie przyszłych plonów. W innym przypadku kultywatorowanie będzie wystarczające, o ile nie gramy z opcją wymaganej orki po 3 zbiorach.

Do orki możemy wykorzystać pługi lub głębosze dostępne w Sklepie. W obu przypadkach schemat postępowania wygląda identycznie - zakupione narzędzie podłączamy do ciągnika, opuszczamy je, gdy znajdziemy się przy krawędzi pola i rozpoczynamy orkę (1). Za pomocą pługa możemy także powiększyć pole.

070

Pługi znajdziemy w Sklepie w kategorii Narzędzia / Pługi. Są na ogół węższe niż kultywatory czy brony talerzowe. Głębosze widzimy w kategorii Narzędzia / Głębosze - model TT Multicultivator 5-in-1 pozwala na równoczesną orkę i oprysk pola nawozem.

Kultywatorowanie jest zabiegiem, który należy wykonać przed zasiewem roślin. W ten sposób napowietrzamy glebę przed dalszymi procesami uprawy. W tym celu wykorzystujemy kultywatory i brony. Pamiętajmy, że jeżeli pole wymaga przeorania, co możemy zobaczyć w widoku Mapy, kultywatorowanie nie ma sensu.

Czynność kultywacji wygląda niemal identycznie jak oranie. Odpowiednie narzędzie podłączamy do ciągnika i przygotowujemy do pracy przed wjazdem na pole. Do obu zajęć możemy oddelegować pracowników do pomocy.

071

Modele dostępne w Sklepie w kategorii Narzędzia / Kultywatory i Narzędzia / Brony talerzowe różnią się przede wszystkim szerokością - im narzędzie jest szersze, tym większy posiada obszar roboczy. Prędkość pracy kultywatorów jest taka sama (15 km/h), bron nieco większa (do 17 km/h), a do niektórych narzędzi można dołączyć dodatkowe moduły.

Atutem bron mechanicznych jest wymóg posiadania ciągnika o niezbyt dużej mocy (a więc tańszego). Możemy zaopatrzyć się również w kultywator z siewnikiem. Model Stara Fox 11 (3) umożliwia sianie rzepaku, rzodkwi oleistej oraz trawy. Kultywator Bednar FB3000-TO-6000-PT-6000 poza funkcją kultywatorowania pozwala na dokonywanie oprysków nawozem ze Sklepu.

072

Decyzja o zakupie odpowiedniego narzędzia do orki lub kultywacji może przyprawić o ból głowy. Wiele zależy od naszego budżetu i mocy ciągnika, który posiadamy lub wypożyczyliśmy, a także od wielkości upraw, którymi się zajmujemy. Użytkowanie niewielkiego kultywatora na kilku hektarach może być nieefektywne.

Reklama

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami