Pierwszym etapem w uprawie roli jest przygotowanie pola do zasiewu. W tym celu dokonujemy orki lub kultywacji ziemi. Obie czynności wyglądają dość podobnie, ale różnią się powodem ich wykonywania. Orkę musimy przeprowadzić po zbiorach: kukurydzy, trzciny cukrowej, buraków cukrowych oraz ziemniaków, ponieważ jej brak spowoduje zmniejszenie przyszłych plonów. W innym przypadku kultywatorowanie będzie wystarczające, o ile nie gramy z opcją wymaganej orki po 3 zbiorach.

Do orki możemy wykorzystać pługi lub głębosze dostępne w Sklepie. W obu przypadkach schemat postępowania wygląda identycznie - zakupione narzędzie podłączamy do ciągnika, opuszczamy je, gdy znajdziemy się przy krawędzi pola i rozpoczynamy orkę (1). Za pomocą pługa możemy także powiększyć pole.

070

Pługi znajdziemy w Sklepie w kategorii Narzędzia / Pługi. Są na ogół węższe niż kultywatory czy brony talerzowe. Głębosze widzimy w kategorii Narzędzia / Głębosze - model TT Multicultivator 5-in-1 pozwala na równoczesną orkę i oprysk pola nawozem.

Kultywatorowanie jest zabiegiem, który należy wykonać przed zasiewem roślin. W ten sposób napowietrzamy glebę przed dalszymi procesami uprawy. W tym celu wykorzystujemy kultywatory i brony. Pamiętajmy, że jeżeli pole wymaga przeorania, co możemy zobaczyć w widoku Mapy, kultywatorowanie nie ma sensu.

Czynność kultywacji wygląda niemal identycznie jak oranie. Odpowiednie narzędzie podłączamy do ciągnika i przygotowujemy do pracy przed wjazdem na pole. Do obu zajęć możemy oddelegować pracowników do pomocy.

071

Modele dostępne w Sklepie w kategorii Narzędzia / Kultywatory i Narzędzia / Brony talerzowe różnią się przede wszystkim szerokością - im narzędzie jest szersze, tym większy posiada obszar roboczy. Prędkość pracy kultywatorów jest taka sama (15 km/h), bron nieco większa (do 17 km/h), a do niektórych narzędzi można dołączyć dodatkowe moduły.

Atutem bron mechanicznych jest wymóg posiadania ciągnika o niezbyt dużej mocy (a więc tańszego). Możemy zaopatrzyć się również w kultywator z siewnikiem. Model Stara Fox 11 (3) umożliwia sianie rzepaku, rzodkwi oleistej oraz trawy. Kultywator Bednar FB3000-TO-6000-PT-6000 poza funkcją kultywatorowania pozwala na dokonywanie oprysków nawozem ze Sklepu.

072

Decyzja o zakupie odpowiedniego narzędzia do orki lub kultywacji może przyprawić o ból głowy. Wiele zależy od naszego budżetu i mocy ciągnika, który posiadamy lub wypożyczyliśmy, a także od wielkości upraw, którymi się zajmujemy. Użytkowanie niewielkiego kultywatora na kilku hektarach może być nieefektywne.

Reklama

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami

Powiązane materiały

Farming Simulator 19 - Recenzja

Trudna praca rolnika.

Farming Simulator 19 - poradnik i najlepsze porady

Porady ogólne, uprawa i hodowla, leśnictwo, maszyny, jak grać.

Farming Simulator 19 - uprawa: przetwarzanie trawy, słomy, plew, sieczki

Wytwarzanie siana, kiszonki w pryzmie lub kompostu.

PS5 może otrzymać więcej gier wieloosobowych od Sony

Mniej narracyjnych tytułów dla jednego gracza?

Najnowsze

PS5 może otrzymać więcej gier wieloosobowych od Sony

Mniej narracyjnych tytułów dla jednego gracza?

Apex Legends - gdzie lądować, najlepsze miejsca i łup

Gdzie znaleźć najlepszy łup i gdzie lądować na początku rundy.

Apex Legends - skoki, ślizgi, szybki bieg: jak się poruszać

Wskazówki dotyczące poruszania się na polu bitwy.

Reklama