Just Cause 4 - osiem porad na start

Kilka cennych rad i wskazówek na początek zabawy.

Just Cause 4 nie jest rewolucją w serii, ale spora ilość rozwiązań sprawia, że może początkujących graczy nieco przytłoczyć swoimi możliwościami.

A ponieważ autorzy wprowadzili sporo różnorodnych rozwiązań związanych między innymi z walką i eksploracją, warto więc się z nimi zapoznać jeszcze przed rozpoczęciem rozgrywki.

Wprawdzie tytuł zawiera samouczki, które pojawiają się na początku przygody, ale czasami są to pojedyncze informacje i łatwo mogą zostać zwyczajnie przegapione.

Z tego powodu powstała poniższa lista, dzięki której możecie bardzo szybko zapoznać się z najważniejszymi elementami rozgrywki i mechaniki. Tym bardziej, że większość z nich będzie nam towarzyszyć podczas całej kampanii fabularnej.

Dobieraj broń do sytuacji

Podczas gry natkniesz się na ogromną ilość różnego rodzaju uzbrojenia. Dobrze jest dopasować ją do sytuacji w której się znajdujesz. Przykładowo pistolety i karabiny maszynowe nadają się świetnie do eliminowania grup piechoty na średnim i bliskim dystansie, strzelby sprawdzają się dobrze w walkach w zamkniętych pomieszczeniach i na bliskich dystansach, z kolei snajperki przydają się do eliminowania celów na dystans.

p01

Cięższe uzbrojenie w postaci granatników i wyrzutni rakiet nadaje się idealnie do niszczenia wrogich umocnień oraz pojazdów czy śmigłowców. Aby zdobyć nowe rodzaje uzbrojenia korzystaj ze specjalnych skrzyń lub zbieraj broń zostawioną po wrogach.

Rób to dość często, ponieważ w grze występuje kilka rodzajów amunicji, a nie byłoby dobrze, gdybyś został w środku bitwy z pustym magazynkiem. Dobrze jest też sprawdzić alternatywne rodzaje strzałów, które są dostępne w większości rodzajów uzbrojenia.

Uciekaj, gdy zrobi się za gorąco

Podobnie, jak w wielu innych tytułach w grze występuje system regeneracji zdrowia, który włącza się automatycznie w momencie, gdy bohater nie otrzymuje żadnych obrażeń.

p02

Dlatego kiedy wpadniesz pod ostrzał i otrzymasz spore obrażenia, o czym zostaniesz poinformowany przez czerwony pulsujący ekran, jak najszybciej wycofaj się z pola bitwy, znajdź w miarę bezpieczne miejsce i poczekaj, aż zdrowie postaci wróci do wyjściowej wartości. Z walki najlepiej uciekać z wykorzystaniem linki, co zapewnia dużą szybkość przemieszczania się.

Niszcz czerwone obiekty

Podczas gry wielokrotnie natkniesz się na obiekty w czerwonym kolorze. Będziesz je spotykał zarówno w trakcie swobodnej eksploracji, jak i walki. Za każdym razem kiedy ma to miejsce, warto taki obiekt zniszczyć.

p04

W ten sposób osłabiasz bowiem siły wroga w regionie. Czasami są to całe budynki, jak radary czy wieże strażnicze, ale mogą to być również wybuchowe beczki. Warto ostrzeliwać takie obiekty również podczas walki - zamiast eliminować pojedynczych żołnierzy, często dużo lepiej trafić w stojącą przy nich beczkę, której eksplozja błyskawicznie zabije rywali.

Eliminuj wrogie transporty z posiłkami

Jeśli dojdzie do regularnej i długotrwałej wymiany ognia, to w większości przypadków na polu bitwy pojawią się posiłki w postaci nowych żołnierzy przeciwnika. Najczęściej docierają na pole bitwy w opancerzonych pojazdach lub w śmigłowcach.

p03

Jeśli tylko widzisz, że coś takiego ma miejsce, postaraj się jak najszybciej eliminować całe pojazdy - najlepiej z wykorzystaniem ciężkiej broni w postaci wyrzutni rakiet, granatników czy minigunów. Zniszczenie maszyny spowoduje, że zginą wszyscy żołnierze, którzy w nim przebywają. Jeśli pozwolisz im dołączyć do walki, pozbycie się ich będzie wymagało więcej czasu i wysiłku.

Pamiętaj o wielu zastosowaniach linki

Już od początku gry będziesz dysponował linką z hakiem, która w grze jest nazywana zaczepem. Posiada ona wiele różnorodnych zastosowań. Umożliwia między innymi: szybkie przemieszczanie się na mniejsze dystanse (zarówno w poziomie, jak i pionie), przyciąganie się do wyznaczonych krawędzi czy pojazdów, a także używanie zdolności specjalnych.

p05

W przypadku tych ostatnich można wyróżnić na przykład wyciągarkę, która umożliwia przytwierdzenie do obiektu balonów, które go unoszą oraz wciągarkę dającą możliwość przymocowania dwóch końców linki do różnych powierzchni, powodując jej naciąg. Możemy w ten sposób na przykład przenosić ciężkie obiekty z miejsca na miejsce lub wykorzystać to jako broń chociażby przymocowując jeden koniec do śmigłowca, a drugi do ziemi, co spowoduje ściągnięcie maszyny na dół.

Kolejną funkcją zaczepu jest także dopalacz. Podczas jego użycia umiejscawiasz mini-silniki odrzutowe na dowolnym obiekcie - po ich aktywacji obiekt zostaje wprowadzony w ruch, dzięki czemu w łatwy sposób możemy coś przesunąć czy nawet wystrzelić w powietrze.

Powyższe zastosowania specjalne można również ulepszać wykonując misje dla różnych osób. Zadania dla Sargento dają możliwość rozwijania wyciągarki, a dla Javiego wciągarki.

Spadochron i wingsuit, czyli dużo lataj

Oprócz opisanej powyżej linki, główny bohater dysponuje jeszcze dwoma ciekawymi gadżetami. Są to spadochron oraz wingsuit.

p06

Pierwszy z nich umożliwia spokojny lot z wysokości. Jeśli jednak skorzystasz z linki i otworzysz spadochron, to wzbijesz się na sporą wysokość w powietrze, dzięki czemu będziesz w stanie błyskawicznie oderwać się od ziemi. Możesz również w każdej chwili zamknąć spadochron, a podczas spadania skorzystać z linki na ziemi lub jakimś obiekcie - w ten sposób bez strat zdrowia bezpiecznie wylądujesz.

Jeśli chodzi o wingsuit, to bohater może z niego korzystać, kiedy znajduje się w powietrzu. Są to specjalne skrzydła, które umożliwiają bohaterowi szybki lot i sprawdzają się głównie w pokonywanie większych odległości - zarówno na sporych wysokościach, jak i locie tuż przy ziemi.

W obydwu przypadkach możesz nie tylko szybciej dotrzeć w wybrane miejsca, ale również zaskoczyć przeciwników atakiem z powietrza.

Korzystaj z pojazdów i elementów otoczenia

Pamiętaj, że nie musisz ograniczać się do przemieszczania jedynie na piechotę lub z wykorzystaniem opisanych powyżej gadżetów. Nic bowiem nie stoi na przeszkodzie, aby przejąć pobliski samochód, motocykl czy motolotnię i podróżować w ten sposób.

p07

Oczywiście w tym przypadku można też korzystać ze specjalnych możliwości pojazdu, o ile takowe posiada. Jeśli kierujesz autem wyposażonym w karabin, to zawsze możesz z niego skorzystać i ułatwić sobie w ten sposób walkę. Dlatego nie wahaj się przed wsiadaniem do nowych maszyn.

Nie zapominaj też, że na polu bitwy często znajduje się broń stacjonarna, na przykład ciężkie karabiny maszynowe lub działa. Czasami skorzystanie z nich może okazać się strzałem w dziesiątkę. Pamiętaj jednak, że pomimo dużej siły ognia, oręż ten sprawia, że bohater staje się nieruchomym celem.

Używaj systemu nawigacji AR

Jeśli gdzieś się zgubiłeś lub nie wiesz, gdzie znajdują się cele bieżącej misji, to dobrym sposobem jest skorzystanie z systemu AR. Dzięki niemu na ekranie pojawi się specjalny filtr oraz zostaną zaznaczone ważne obiekty, takie jak miejsca związane z aktywnymi zadaniami.

p08

System AR sprawdza się też dobrze do przeszukiwania okolicy. Dzięki niemu możesz szybko zlokalizować między innymi skrzynie z bronią oraz inne ważne obiekty.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami