Przedstawiamy najlepsze seriale Netflix. Nie samymi grami człowiek żyje, dlatego od czasu do czasu lubimy zrelaksować się przy dobrym serialu. Netflix to bardzo popularna platforma oferująca ogromną bazę seriali, filmów fabularnych oraz dokumentalnych i programów rozrywkowych.

Platforma dostępna jest w Polsce już od dłuższego czasu i coraz więcej osób decyduje się na wykupienie atrakcyjnego abonamentu.

Już za 43 zł otrzymujemy dostęp do pełnego katalogu Netflixa z materiałami w jakości HD, z możliwością oglądania seriali i filmów jednocześnie na dwóch ekranach

To przydatna opcja, gdy w domu posiadamy na przykład dwa telewizory lub korzystamy z oferty także na urządzeniach przenośnych.

Netflix oferuje również pierwszy miesiąc użytkowania zupełnie za darmo. Co prawda, przy rejestracji konta należy podać dane płatności w formie karty płatniczej

Gdy jednak anulujemy subskrypcję wcześniej, możemy przez pierwszy miesiąc korzystać z platformy zupełnie za darmo i oglądać przygotowane na niej treści.

netflix_najlepsze_seriale

Netflix - najlepsze i najchętniej oglądane seriale

Prawdopodobnie największym atutem platformy są seriale w ramach Netflix Originals, czyli autorskie produkcje amerykańskiej firmy, tworzone przez wielu twórców na całym świecie. Wiele z tych seriali zyskało już miano legendarnych, a jeśli wcześniej nie miałeś okazji ich obejrzeć, przetestowanie Netflixa może być dobrym pomysłem na nadrobienie zaległości.

Poniższa lista prezentuje 15 najlepszych seriali Netflixa - wśród produkcji oryginalnych.

Dobierając tytuły kierowaliśmy się ogólnymi ocenami seriali na całym świecie, a także własnymi wrażeniami po oglądaniu. A zatem - co warto obejrzeć na Netfliksie?

Narcos

 • Rodzaj: biograficzny, kryminał, dramat
 • Premiera: sierpień 2015
 • Liczba sezonów: 3
 • Odcinków w sezonie: 10
 • Długość odcinka: 45-55 minut
 • Ograniczenia wiekowe: 16+

Jedna z najbardziej rozpoznawalnych produkcji Netflixa. Inspiracją twórców serialu jest prawdziwa historia kolumbijskiego bossa narkotykowego - Pablo Escobara. Pięknie sportretowana opowieść o dochodzeniu do władzy w świecie handlu kokainą ujmuje autentyzmem i wiarygodnością postaci.

Pierwsze dwie serie skupiają się na życiu i działalności Escobara oraz próbach zniszczenia jego aktywności przez amerykańskie władze federalne. Trzeci sezon opowiada o wojnie kolumbijskich służb z kartelem z Cali. Historię poznajemy oczami młodego policjanta marzącego o pracy w DEA. Aby spełnić swoje aspiracje, mężczyzna wyjeżdża do Kolumbii, w której walka ze zorganizowaną przestępczością jest znacznie trudniejsza, niż mu się początkowo wydawało.

01

Z każdym kolejnym odcinkiem coraz silniej wnikamy w świat kokainy, morderstw, korupcji, pościgów i niejasnych układów. Twórcy serialu bardzo ciekawie przedstawili postać samego Escobara, do którego z czasem sami zaczynamy odczuwać pewną sympatię. Niemała w tym zasługa kapitalnej kreacji Wagnera Moury.

Narcos jest doskonałym przykładem tego, jak świat przedstawiony potrafi przenikać się ze światem realnym. Trzy tygodnie po premierze trzeciej serii zamordowano 37-letniego członka zespołu pracującego nad przygotowaniami do realizacji kolejnego sezonu. Jego ciało odnaleziono w jednym z najbardziej niebezpiecznych obszarów Meksyku. Okoliczności śmierci nie zostały do końca wyjaśnione, jednak nie ma wątpliwości, że został zastrzelony.

The Crown

 • Rodzaj: biograficzny, dramat
 • Premiera: listopad 2016
 • Liczba sezonów: 2
 • Odcinków w sezonie: 10
 • Długość odcinka: 60 minut
 • Ograniczenia wiekowe: 16+

Brytyjski serial oparty na sztuce Petera Morgana „The Audience” naświetla panowanie Elżbiety II od śmierci jej ojca do czasów współczesnych. Poznajemy niełatwe i stresujące życie królowej oraz jej rodziny. Towarzyszymy jej na ślubie z księciem Filipem, obserwujemy od pierwszych lat sprawowania rządów, aż do kryzysów politycznych i obyczajowych lat 60.

Do września 2017 roku The Crown był najdroższym serialem Netflixa. Produkcję cechuje typowa dla brytyjskiej monarchii elegancja i wytworność stylu. Historia najdłużej jak dotąd sprawującej władzę monarchini Korony Brytyjskiej pełna jest fascynujących intryg i zwrotów akcji. To nie tylko opowieść biograficzna, to przede wszystkim analiza brytyjskiego społeczeństwa i nietuzinkowy przekrój historyczny.

02

Niełatwo jest ukazać politykę, życie rodzinne i kulisy sprawowania władzy w prawdziwie wciągający sposób. Twórcom serialu jednak się to udało. Na szczególną pochwałę zasługują kreacje aktorskie Claire Foy i Johna Lithgowa, który świetnie oddał osobę Winstona Churchilla. Naprawdę warto dać The Crown szansę, nawet jeśli tematyka serialu nie znajduje się w najbliższym kręgu naszych zainteresowań.

Orange is the new Black

 • Rodzaj: dramat, komedia
 • Premiera: lipiec 2013
 • Liczba sezonów: 5
 • Odcinków w sezonie: 13
 • Długość odcinka: 50 minut
 • Ograniczenia wiekowe: 16+

Zdecydowanie jedna z najbardziej oryginalnych produkcji telewizyjnych ostatnich lat. Orange is the new Black dotyka trudnych i wrażliwych tematów, jednak robi to w sposób bardzo przystępny. Dla wielu widzów jest to najlepszy serial na platformie Netflix, czemu regularnie dają wyraz w rozmaitych dyskusjach i statystykach.

Produkcja zabiera nas do więzienia, w którym odnajdujemy cały przekrój społeczny Ameryki. W tym ogromnym tyglu kulturowym mieszają się kwestie związane z kolorem skóry, wyznaniem czy seksualnością. Serial niemal w całości skupiony na kobietach podejmuje próbę ukazania więziennego życia od środka. Jednocześnie nie stroni od trudnych pytań i niewygodnych odpowiedzi. Porusza tematy dotyczące rasizmu, pochodzenia i tożsamości płciowej.

03

W Orange is the new Black znajdziecie niemal wszystko, co składa się na dobrą rozrywkę - świetnie nakreślone postacie, skomplikowane relacje, dramat mieszający się z humorem. Pierwszy sezon rzucił wszystkich na kolana, kolejne nie potrafiły już przeskoczyć tak wysoko zawieszonej poprzeczki. Serial nigdy nie zszedł jednak poniżej dość wysokiego poziomu. Naprawdę warto znaleźć czas na pięć dotychczasowych sezonów.

Stranger Things

 • Rodzaj: sci-fi, dramat, horror
 • Premiera: lipiec 2016
 • Liczba sezonów: 2
 • Odcinków w sezonie: 8-9
 • Długość odcinka: 50 minut
 • Ograniczenia wiekowe: 16+

Bez wątpienia jeden z największych hitów Netflixa i prawdziwe objawienie 2016 roku. Stranger Things to taki przybysz znikąd - nikt się go nie spodziewał, nikt na niego specjalnie nie czekał, ale zapamiętali go wszyscy. I tak już pewnie zostanie.

W miasteczku Hawkings, gdzieś na krańcu Ameryki, znika chłopiec - jeden z czwórki oddanych sobie przyjaciół. Policja wszczyna śledztwo, rusza też prywatne dochodzenie matki chłopca i jego kolegów. W tle czai się podejrzana organizacja rządowa, a w mroku... potwór. Wszystko i wszystkich jednak łączy tajemnicza postać małej dziewczynki.

Ze zderzenia intrygujących postaci reprezentujących kompletnie różne światy wyłania się ciąg niezwykle poważnych, budzących grozę zdarzeń, tak nieprzewidywalnych jak wyobraźnia scenarzystów serialu - braci Matta i Rossa Duffer.

04

Trzeba dodać, że Stranger Things jest swoistym powrotem do przeszłości - do klimatycznych, bezpretensjonalnych lat 80. ubiegłego wieku, w których królowały walkmany, kasety VHS, guma Donald i rowery BMX. Znajdziecie w nim cały stos odniesień do kultury popularnej tamtych lat - twórczości Stevena Spielberga, Johna Carpentera, Stephena Kinga, George'a Lucasa czy Jamesa Camerona.

Serial jest swego rodzaju hołdem dla „architektów dzieciństwa” wszystkich roczników tamtej dekady. Naprawdę szkoda byłoby go nie poznać, jeśli lata 80. wspominacie z rozrzewnieniem i nutką nostalgii.

Czarne Lustro

 • Rodzaj: sci-fi, thriller, dramat
 • Premiera: grudzień 2011
 • Liczba sezonów: 4
 • Odcinków w sezonie: 3-6
 • Długość odcinka: 45-60 minut
 • Ograniczenia wiekowe: 16+

Bardzo nietypowa i oryginalna produkcja, w której każdy odcinek jest odrębnym uniwersum. Akcja serialu dzieje się w przyszłości i skupia się na konsekwencjach rozwoju naszej cywilizacji, snując przypuszczenia w stylu „co by było, gdyby”.

Każdy epizod naświetla odrębny problem społeczno-obyczajowy, z którym próbują sobie poradzić inni bohaterowie. Wszystkie odcinki łączy jednak wspólna, przerażająca wizja przyszłości, w której technologia stopniowo przejmuje władzę nad światem i ludzką wolnością. Biorąc pod uwagę kierunek, w jakim rozwija się nasza cywilizacja, trudno oglądać ten serial bez uczucia pewnego dyskomfortu.

05

Kiedy i w jaki sposób nowe technologie zawładnęły naszym życiem? Niemal w każdym domu, na każdym biurku, w salonie lub czyjejś dłoni zobaczymy ekran - telewizora, monitora, smartfona czy tabletu. Oto czarne lustro odbijające prawdę naszych czasów. Czy naprawdę chcieliśmy tak żyć?

Serial podejmuje bardzo aktualne tematy - przekraczanie norm obyczajowych w imię sztuki, pogoń za technologią, zgubny wpływ mediów społecznościowych i telewizji na relacje międzyludzkie. Twórca serialu - Charlie Brooker - naświetla każdy problem z wielu różnych stron, dzięki czemu nie sposób się nudzić i wpaść w rutynę. Każdy odcinek wywołuje inne emocje - od irytacji, przez radość, po przygnębienie. Wszystko to sprawia, że Czarne Lustro trudno zaszufladkować i porównać z jakąkolwiek inną produkcją.

Dom z Papieru

 • Rodzaj: sensacyjny, thriller
 • Premiera: grudzień 2017
 • Liczba sezonów: 2
 • Odcinków w sezonie: 9-13
 • Długość odcinka: 40-50 minut
 • Ograniczenia wiekowe: 16+

Rewelacyjny hiszpański serial o niezwykłym napadzie na Mennicę Państwową ukazał się na platformie Netflix pod koniec 2017 roku i szturmem podbił serca widzów. Jest to klasyczny „heist movie”, czyli opowieść o wielkim skoku, w którym do zgarnięcia są ogromne pieniądze. Znajdziemy tu wszystkie typowe dla tego gatunku elementy - przygotowania do napadu, studiowanie map, łamanie zabezpieczeń, przewidywanie działań policji. Serial rozwija pomysły z takich filmów, jak Ocean's Eleven, Żądło czy choćby nasze rodzime Va Bank.

Rzecz dzieje się w Madrycie na przestrzeni zaledwie kilku dni. Centralną postacią misternie tkanej operacji jest niejaki Profesor, który werbuje towarzyszy do planowanego skoku i niczym prawdziwy uniwersytecki wykładowca wyjaśnia każdy szczegół ataku. A tych jest mnóstwo i trzeba być przygotowanym na każdy możliwy scenariusz. Jak na „heist movie” przystało, dowiemy się również, co działo się już po samym skoku - a tutaj dzieje się naprawdę sporo.

06

Dom z Papieru to serial, który nie przestaje zaskakiwać. Jego największą zaletą jest nieprzewidywalna akcja, inteligentna i do bólu wyrachowana gra między genialnym Profesorem, a jego nie byle jaką przeciwniczką. Gdy już się nam wydaje, że coś poszło nie tak, okazuje się to częścią planu. A może jednak nie? Może tym razem rabusie naprawdę gdzieś popełnili błąd? Musicie przekonać się sami, bo my na pewno nie zamierzamy psuć Wam zabawy.

Pod względem scenariusza Dom z Papieru przypomina nieco Skazanego na śmierć, z tym że jest znacznie bardziej przekonujący i wiarygodny. Akcja stanowi tak naprawdę tylko tło dla pełnokrwistych bohaterów, ich motywacji i uwarunkowań. Swoje pięć minut dostali nie tylko przestępcy, ale również policjanci i zakładnicy. Dodajcie do tego rewelacyjną grę aktorską, świetne zdjęcia i montaż, a otrzymacie wielowymiarowy dramat, od którego naprawdę trudno się oderwać.

House of Cards

 • Rodzaj: dramat
 • Premiera: luty 2013
 • Liczba sezonów: 5
 • Odcinków w sezonie: 13
 • Długość odcinka: 50 minut
 • Ograniczenia wiekowe: 16+

Zdecydowanie najpopularniejszy serial platformy Netflix. Swego czasu perypetie Franka Underwooda były najlepszą rzeczą, jaką można było na niej znaleźć. Historia bezwzględnego i cynicznego polityka, który zamierza zostać prezydentem Stanów Zjednoczonych, urzeka fabularnie i fascynuje wyrachowanymi technikami manipulacji.

House of Cards to przedziwny twór, w którym kibicujemy ewidentnie przecież złej postaci. W niewytłumaczalny sposób odwracają się tutaj role. Grany przez Kevina Spacey'ego kongresmen mydli ludziom oczy z takim wdziękiem, że mimowolnie składamy ręce do oklasków i kręcimy głową z niemym podziwem. Przebiegły polityk ma przy swoim boku równie inteligentną i wyrachowaną żonę - razem tworzą tandem nie do zatrzymania.

07

House of Cards wydaje się ilustrować jedną z odwiecznych praw natury, zgodnie z którą silniejszy pokonuje słabszego. Dawno temu biegaliśmy po drzewach i sawannie - dzisiaj po betonowej dżungli miejskiej przestrzeni. Czasy się zmieniają, ale zasady rządzące światem pozostają niezmienne. Jedyną rzeczą podległą permanentnej ewolucji jest motywacja - kiedyś była to wola przetrwania, dziś napędza nas żądza władzy i pieniędzy.

Kapitalny scenariusz i ponadczasowe przesłanie to nie jedyne mocne strony House of Cards. Serial urzeka również klimatem - wszystko jest tutaj skąpane w charakterystycznych, ciemnych barwach, jakby słońce nie potrafiło wedrzeć się w ten zepsuty do szpiku kości świat. Dotychczas powstało pięć sezonów House of Cards. Ze względu na oskarżenia głównej gwiazdy serialu - Kevina Spacey'ego - o molestowanie seksualne, zabraknie go w ostatnim sezonie. Premiera szóstego sezonu jesienią 2018.

Dark

 • Rodzaj: sci-fi, thriller
 • Premiera: grudzień 2017
 • Liczba sezonów: 1
 • Odcinków w sezonie: 10
 • Długość odcinka: 45 minut
 • Ograniczenia wiekowe: 16+

Pierwsza niemiecka produkcja stacji Netflix, która z miejsca ujęła widzów i krytyków. Ta niezwykła saga zabierze Was prosto w czarną otchłań niepokoju, z której tak łatwo się nie wydostaniecie. Scenarzyści serialu zabierają nas do pewnego miasteczka u naszych zachodnich sąsiadów. Zaginięcie małego dziecka wywołuje lawinę zdarzeń i wyciąga na światło dzienne latami chowane sekrety, które odmienią życie wielu osób.

Oglądając Dark, trudno nie spostrzec pewnych podobieństw do Stranger Things. Tutaj również mamy małomiasteczkową społeczność, w której wszyscy się znają. Jest też paczka przyjaciół, podejrzana korporacja w tle oraz zniknięcie chłopca, które przelewa czarę goryczy niejednego bohatera. Na szczęście na tym podobieństwa się kończą i niemiecki serial podąża w zupełnie innym kierunku - przede wszystkim cięższym gatunkowo i znacznie poważniejszym.

08

Tytułowa Ciemność to absolutny majstersztyk pod kątem wizualnym. Niejednokrotnie zdjęcia urzekają swoim pięknem i malowniczym ujęciem krajobrazu. Wszystko wydaje się skąpane w mistycznej, nieco onirycznej atmosferze. Serial robi też wrażenie zupełnie nietuzinkowym podejściem do rozwiązań fabularnych. Miesza style i tematy tak odległe jak kryminał, dramat, baśń, determinizm i fizyka kwantowa. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że danie sporządzone z tak różnorodnych składników przypadnie Wam do gustu. Na razie musimy się zadowolić jedynie pierwszym sezonem. Druga seria w przygotowaniu.

Mindhunter

 • Rodzaj: thriller, sensacyjny
 • Premiera: październik 2017
 • Liczba sezonów: 1
 • Odcinków w sezonie: 10
 • Długość odcinka: 50 minut
 • Ograniczenia wiekowe: 16+

Prawdziwa gratka dla fanów twórczości Davida Finchera, bo to właśnie sławny reżyser Siedem i Podziemnego Kręgu stoi za produkcją tej dziesięcioodcinkowej serii. Tytułowy Łowca Umysłów jest adaptacją popularnej książki „Mindhunter: tajemnice elitarnej jednostki FBI” autorstwa Marka Olshakera i Johna E. Douglasa.

Produkcja zabiera nas do klimatycznych Stanów Zjednoczonych lat 70., kiedy behawiorystka kryminalna dopiero się rodziła. Serial opowiada o pracy agentów specjalnych FBI Holdena Forda i Billa Tencha, którzy w 1979 roku nawiązują współpracę w celu opracowania metod ścigania morderców i analizy przyczyn popełnionych przez nich zbrodni.

To właśnie oni wraz z pomagającą im konsultantką naukową dr Wendy Carr jako pierwsi opracowali określenie „seryjny morderca”.

Mindhunter w niemal dokumentalny sposób przedstawia trudną, stresującą i żmudną pracę agentów FBI. Zapomnijcie o efektownych strzelaninach i nocnych pościgach ulicami San Francisco. Tutaj liczą się rozmowy z mordercami, sukcesywne gromadzenie danych i przeprowadzanie analiz. Wszystko po to, by na końcu znaleźć klucz do umysłu psychopaty - bo żeby się przed kimś skutecznie bronić, trzeba go najpierw zrozumieć.

09

Mindhunter rewelacyjnie nakreśla postacie głównych bohaterów. Agenci muszą sobie radzić nie tylko z psychopatycznymi mordercami, ale także ze sceptycznie nastawionym szefem oraz z „kretem” we własnych szeregach. Życia zawodowego nie ułatwiają im skomplikowane relacje prywatne, w których niejednokrotnie muszą się przebijać przez ścianę niezrozumienia ze strony swoich partnerek. Mindhunter to świeży powiew w mocno zatęchłym pomieszczeniu, jednak ze względu na ciężki klimat, nie jest to produkcja dla każdego.

Daredevil

 • Rodzaj: akcja, sensacyjny
 • Premiera: styczeń 2016
 • Liczba sezonów: 2
 • Odcinków w sezonie: 13
 • Długość odcinka: 50 minut
 • Ograniczenia wiekowe: 16+

Jeśli postać niewidomego prawnika wymierzającego sprawiedliwość na ulicach Nowego Jorku kojarzy Wam się wyłącznie z bardzo słabym filmem z Benem Afleckiem w roli głównej, to teraz wreszcie możecie odetchnąć z ulgą. Netflixowy Daredevil to jedna z najlepszych produkcji opartych na komiksach w dziejach. Serial udowodnił, że aby zrobić świetne widowisko, wcale nie trzeba skakać z miejsca na miejsce i szatkować fabułę na milion drobnych kawałków.

Matt Murdock za dnia jest prawnikiem, nocą zaś mrocznym mścicielem. Tym, co odróżnia go od wszystkich znanych nam superbohaterów, jest ślepota. Niezwykłe wyostrzenie pozostałych zmysłów pozwoliło mu jednak przywdziać maskę i regularnie pokonywać niejednego - teoretycznie silniejszego - przeciwnika.

10

Produkcja Drew Goddarda jest mocno oderwana od uniwersum Marvela. Telewizyjny Daredevil jest mroczny, brutalny i realistyczny na tyle, na ile pozwala ogólnie przyjęta koncepcja. Największą zaletą serialu wcale nie jest fabuła i wyświechtane, znane już wszystkim scenariuszowe ścieżki, tylko konsekwentne podążanie w oryginalnych kierunkach i pogłębiona analiza psychologiczna głównego bohatera.

Na wielką pochwałę zasługują kreacje aktorskie. W rolę tytułowego śmiałka wcielił się niesamowity w tym serialu Charlie Cox, a akompaniuje mu Vincent D'Onofrio, grający Wilsona Fiska - wydaje się, jakby zostali stworzeni do tych ról. Na spore uznanie zasłużyły również osoby odpowiedzialne za scenografię, zdjęcia, montaż i muzykę. Cała strona wizualno-dźwiękowa produkcji to próba najwyższych lotów. Sprawdźcie sami - do nadrobienia macie dwa sezony.

Specjalista od niczego

 • Rodzaj: dramat, komedia
 • Premiera: styczeń 2015
 • Liczba sezonów: 2
 • Odcinków w sezonie: 10
 • Długość odcinka: 30 minut
 • Ograniczenia wiekowe: 16+

Lekki i zabawny serial przedstawiający losy 30-letniego Deva, aktora z Nowego Jorku, dla którego problemem jest nawet zamówienie odpowiedniego jedzenia na obiad. Głównym celem tego nieco zagubionego bohatera jest odnalezienie prawdziwej miłości, w czym próbują mu pomóc przyjaciele. Oglądanie ich codziennych zmagań z życiem to świetny sposób na relaks po ciężkim dniu pracy.

Specjalista od niczego ma słodko-gorzki smak, czyli jest dokładnie taki, jak życie. Serial dostarcza sporo rozrywki, jednocześnie inspirując do głębszych przemyśleń. Znajdziecie w nim sporo celnych spostrzeżeń na temat współczesnych trzydziestolatków i otaczającego ich świata. To opowieść o rzeczach prostych i skomplikowanych, z żartami zabawnymi i tymi bardzo kiepskimi. To kwintesencja amerykańskiego życia młodych ludzi w wielkim mieście ze wszystkimi jego zaletami i wadami.

11

Na szczególną pochwałę zasługuje nietuzinkowy scenariusz - każdy odcinek wydaje się precyzyjnie przemyślany. Dodajcie do tego zapadające w pamięć dialogi, niebanalny humor i świetną grę aktorską, a otrzymacie lekkostrawne danie, które szybko uzależnia. Do dyspozycji widzów oddano na razie dwa sezony po dziesięć odcinków w każdym.

Altered Carbon

 • Rodzaj: sci-fi, akcja, sensacyjny
 • Premiera: luty 2018
 • Liczba sezonów: 1
 • Odcinków w sezonie: 10
 • Długość odcinka: 50 minut
 • Ograniczenia wiekowe: 16+

Ekranizacja cyberpunkowej powieści „Modyfikowany węgiel” autorstwa Richarda Morgana to rozgrywająca się w przyszłości opowieść o miłości, człowieczeństwie, seksie i zdradzie. Rozwój nowych technologii umożliwił zapisywanie świadomości i ludzkich wspomnień w pamięci przenośnej cyfrowych implantów. Dzięki temu człowiek stał się praktycznie nieśmiertelny, gdyż wystarczy sukcesywnie przekopiowywać kluczowe dla niego dane do kolejnych ciał.

Bohaterem opowieści jest Takeshi Kovacs, były najmnik elitarnej jednostki międzygalaktycznej, którą rozbito w czasach powstania przeciwko nowej władzy. Komandos zostaje zastrzelony w trakcie rządowej obławy, jednak trzysta lat później budzi się w ciele innego mężczyzny. Z zamrażarki wyciąga go pewien bogacz imieniem Laurens Bancroft, który chce, by Kovacs pomógł mu rozwiązać tajemnicę pewnego morderstwa. Nie byłoby w tym niczego dziwnego, gdyby zamordowanym nie był sam Bancroft.

12

Nie da się ukryć, że Altered Carbon przywodzi na myśl skojarzenia z Łowcą Androidów. Wizja ponurego, skąpanego w deszczu, dystopijnego miasta przyszłości typu „hi-tech and low-life” bardzo wyraźnie wkomponowuje się w popkulturowe wyobrażenie cyberpunkowego kryminału. Nie jest to zarzut z naszej strony - bo przecież jeśli już ściągać, to od najlepszych.

Altered Carbon w całkiem sprawny sposób łączy kilka różnych gatunków. Mamy tu naprawdę solidne science-fiction w mocno Gibsonowskim stylu, jest kryminał, thriller, akcja i kino noir. Wszystkie style i konwencje świetnie się splatają i uzupełniają, tworząc klimatyczną i spójną wizję świata przyszłości i społeczeństwa ze wszystkimi jego przywarami i grzeszkami. Na uwagę zasługuje dopracowana warstwa wizualna i całkiem niezła gra aktorska. Obecnie jest to najdroższa produkcja na platformie Netflix. Czekamy na drugi sezon.

Trzynaście powodów

 • Rodzaj: dramat, obyczajowy
 • Premiera: marzec 2017
 • Liczba sezonów: 2
 • Odcinków w sezonie: 13
 • Długość odcinka: 55 minut
 • Ograniczenia wiekowe: 16+

Serial oparty na bestsellerowej powieści Jay'a Ashera opowiada historię chłopaka, w ręce którego trafia tajemnicze pudełko. W środku znajdują się kasety magnetofonowe, na których jego tragicznie zmarła koleżanka wyjaśnia, dlaczego zamierza popełnić samobójstwo. Dzięki tym nagraniom bohater ustala trzynaście powodów śmierci dziewczyny.

Autorzy serialu w bardzo sprawny sposób przeplatają wydarzenia z przeszłości i obecnym czasem. Otrzymujemy tu świetnie zrealizowany stylizacyjny rozdźwięk między teraźniejszością, a retrospekcjami. Reżyser stosuje zabieg biernego uczestnictwa, dzięki któremu bohater odkrywający przeszłość dziewczyny pojawia się w jej wspomnieniach jako obserwator. W ten sposób możemy na bieżąco śledzić jego reakcje.

13

Trzynaście powodów to nie tylko sprawnie zrealizowana ekranizacja, to także precyzyjnie skonstruowane dopełnienie papierowego pierwowzoru. Wszystkie wątki z kart powieści nie tylko pieczołowicie przeniesiono na utwór filmowy, ale także mocno je rozbudowano. Dzięki temu każdy, nawet najdrobniejszy wątek potrafi wciągać. Produkcja nie zawodzi także od strony audiowizualnej - po niejednym odcinku będziecie szukali w sieci jakiejś ścieżki dźwiękowej. Ta kryminalno-młodzieżowa produkcja Netflixa uzależnia i daje co najmniej trzynaście powodów, by się nią zauroczyć.

Atypowy

 • Rodzaj: dramat, komedia, obyczajowy
 • Premiera: sierpień 2017
 • Liczba sezonów: 1
 • Odcinków w sezonie: 8
 • Długość odcinka: 30 minut
 • Ograniczenia wiekowe: 13+

Tym serialem Netflix udowodnił, że nie boi się dotykać trudnych, życiowych tematów. Atypowy opowiada historię Sama cierpiącego na zaburzenia autystyczne - chorobę, o której każdy z nas coś słyszał, ale niewielu wie, na czym tak naprawdę polega. Serial poszerza horyzonty i przynosi sporą dawkę nieco angażującej, ale lekkiej rozrywki.

Atypowy ukazuje dorastanie bohatera, poszukiwanie miłości i potrzebę akceptacji wśród rówieśników. Jest również opowieścią o zwykłej, amerykańskiej rodzinie - tutaj jednak nic nie jest takie, jakie się wydaje. Ogromna wrażliwość chłopaka i całkowicie inne postrzeganie świata zachęca nas do spojrzenia na życie w zupełnie inny, nieszablonowy sposób. To jedna z najmocniejszych stron tej produkcji.

14

Atypowy jest świetną propozycją dla wszystkich widzów nieco już zmęczonych ciężkimi serialami pokroju Dark czy Czarne Lustro. Serial w lekki i przyjemny sposób ukazuje nasze codzienne sprawy i bolączki. Obala również mity i wyobrażenia na temat osób autystycznych i zadaje kluczowe dla naszego społeczeństwa pytanie, na czym tak naprawdę polega normalność.

Serial z pewnością wzbudza wiele różnych emocji i urzeka swoją naturalnością - tutaj dramatyzm przeplata się z humorem, śmiech ze smutkiem, wzruszenie ze złością. Naprawdę trudno nie docenić tej produkcji. W czasach, w których stawia się na mroczne kryminały, brawurową akcję i superbohaterów, miło jest obejrzeć coś, co jest po prostu ciepłe, szczere i normalne.

3%

 • Rodzaj: sci-fi, akcja, dramat
 • Premiera: listopad 2016
 • Liczba sezonów: 2
 • Odcinków w sezonie: 8-10
 • Długość odcinka: 45 minut
 • Ograniczenia wiekowe: 16+

Brazylijski serial science-fiction przywodzący nieco na myśl filmy pokroju Elizjum, Igrzyska Śmierci czy Gattaca. W niedalekiej przyszłości świat stał się jednym wielkim slumsem - z wyjątkiem wyspiarskiego raju zamieszkiwanego jedynie przez 3% wybranych. Każdy ma tylko jedną szansę, by się do niego dostać.

Produkcja ukazuje dystopijną wizję przyszłości, ale nie powiela utartych schematów. Mamy tu postapokalitpyczny świat, w którym zdecydowana większość żyje w nędzy, brudzie i przestępczych uwikłaniach.

Bardzo nielicznym uda się przenieść do lepszego świata rajskiej Wyspy, gdzie ludzie wiodą dostatnie i przyjemne życie. Najpierw jednak trzeba przejść wieloetapowy Proces, w którym liczy się nie tylko rywalizacja, ale i współpraca. I to właśnie ta specyficzna próba ukaże prawdziwe oblicze biorących w niej udział ludzi.

15

Serial stawia bardzo ważne pytania na temat istoty człowieczeństwa - do czego bylibyśmy zdolni, by spełnić swoje największe marzenie? Co jesteśmy w stanie poświęcić dla własnych korzyści? Czy w sytuacji granicznej bylibyśmy w stanie kogoś zabić? 3% to jedno wielkie pytanie o kwestię moralnej ceny.

Serial daje do myślenia, a oryginalnie sportretowana wizja świata urzeka, fascynuje i przeraża. Nie liczcie jednak na wizualne fajerwerki - tutaj chodzi raczej o intelektualną rozrywkę i socjologiczno-filozoficzną refleksję. To jeden z tych seriali, po obejrzeniu których nie przechodzi się zbyt łatwo do porządku dziennego. Macie dwa sezony, by się o tym przekonać.

A jakie są Wasze ulubione seriale na platformie Netflix? Być może któryś z nich powinien znaleźć się na naszej liście najlepszych oryginalnych seriali Netflixa?

Reklama

Komentarze (16)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami

Powiązane materiały