Kury i owce to najłatwiejsze w hodowli zwierzęta w grze. Doglądanie stada w obu przypadkach nie jest zbyt skomplikowane i czasochłonne, dzięki czemu możemy poświęcić się innym zajęciom w gospodarstwie.

Posiadając kury i owce zarabiamy na dobrach przez nich produkowanych: jajach i wełnie. Te pierwsze możemy sprzedać w niemal każdym skupie. Hodując owce jesteśmy zależni od cen przede wszystkim w Przędzalni, ale nic nie stoi na przeszkodzie, żeby wełnę magazynować w oczekiwaniu na lepsze ceny.

Zanim przystąpimy do rozpoczęcia hodowli, musimy zakupić niezbędne maszyny. Mając w posiadaniu podstawowy zestaw urządzeń, inwestycje w sprzęt możemy odłożyć na później. Jedyne, co nam pozostanie, to kupować lub produkować na czas paszę.

Kury

  • Dieta - pszenica (100% wydajności) lub jęczmień (100% wydajności) - 100 litrów na 1 sztukę w stadzie
  • Dodatkowe czynniki wpływające na wydajność - czystość
  • Produkty - jajka (układane na paletach)
  • Szybkość rozmnażania -stosunkowo wysoka
  • Zysk - ze sprzedaży jaj
  • Liczba dostępnych gatunków 3 + kogut
  • Niezbędne budynki i maszyny - kurnik (dostępne pojemności: 100, 400 kur)
  • Minimalny koszt zestawu budynków i paszy - 21.500€ (kurnik, 1 worek z pszenicą na 10 sztuk w stadzie)
  • Rośliny, które mogą być przydatne w hodowli: pszenica, jęczmień
060

Atutem kur jest dieta, która bez względu na to, czy wybierzemy pszenicę, czy jęczmień, zawsze daje 100% wydajności produkcyjnej. Pszenicę możemy kupić w Sklepie, jeżeli nie posiadamy jej na stanie lub nie zajmujemy się uprawą. Kury produkują jaja, które możemy przenosić ręcznie do np. samochodu albo na przyczepę.

Kury stosunkowo szybko się rozmnażają - pilnujmy wielkości kurnika, nawet jeśli różnica między małym a dużym to 300 miejsc. Na zadowolenie ptaków poza pokarmem wpływa czystość wybiegu. Przy hodowli kur nie musimy kupować wielu sprzętów poza zestawem podstawowym, wystarczy nam kurnik (mały to koszt tylko 20.000€), a w worek z pszenicą (1000 litrów) możemy zaopatrzyć się w Sklepie, w którym kosztuje 1.500€.

Owce

  • Dieta - siano (100% wydajności) lub trawa (100% wydajności) - 500 litrów na 1 sztukę w stadzie
  • Dodatkowe czynniki wpływające na wydajność - czystość, woda - 200 litrów na jedną sztukę
  • Produkty - wełna (zebrana w worki na paletach)
  • Szybkość rozmnażania - średnia / niska
  • Zysk - przez sprzedaż wełny
  • Liczba dostępnych gatunków - 4
  • Niezbędne budynki i maszyny - pastwisko dla owiec (dostępne pojemności: 80, 250 owiec)
  • Minimalny koszt zestawu budynków i paszy - 66.300€ (pastwisko dla owiec, 2 kostki siana na 16 sztuk w stadzie)
  • Rośliny, które mogą być przydatne w hodowli: trawa
061

Owce, podobnie jak kury, mogą być karmione dwiema różnymi paszami, a mimo to zostanie zachowana ich 100% wydajność. Możemy w tym celu wykorzystać kupne siano (4000 litrów za 650€) lub trawę, której z pewnością mamy pod dostatkiem na naszej farmie.

Jeżeli zdecydujemy się na karmienie trawą, będziemy musieli dokonać niezbędnych zakupów w Sklepie. Niezbędne minimum to kosiarka (np. New Holland Discbine 313, koszt: 17.000€) oraz przyczepa samozbierająca (np. Strautmann Zelon CFS 2501 DO, cena: 46.000€), możemy także dokupić zgrabiarkę (np. Pottinger Top 462, koszt: 10.000€), która będzie układać trawę w rzędach, choć nie jest to konieczne.

Trawę należy skosić za pomocą podłączonej do ciągnika kosiarki, a następnie zebrać przy użyciu przyczepy samozbierającej (1). Jeżeli zachowaliśmy stosunkowo prostą ścieżkę koszenia, nie musimy korzystać ze zgrabiarki. Przyczepę pełną trawy umieszczamy w wyznaczonym miejscu i rozpoczynamy wyładunek.

062

Jeżeli chcielibyśmy zastosować siano zamiast trawy, musimy wyposażyć się w przetrząsacz (np. Vicon Fanex 604, cena: 11.000€), który będzie przerzucać trawę i przyspieszać jej schnięcie. Wyschniętą trawę, czyli siano, zbieramy za pomocą przyczepy samozbierającej i wyładowujemy obok zagrody.

Oczywiście maszyny niezbędne do zbioru trawy i wytworzenia siana możemy wypożyczać, choć koszty leasingu będą przewyższać cenę kostki siana. Jeżeli nie zamierzamy inwestować w hodowlę krów lub przygotowywanie bydłu mlecznemu paszy mieszanej, zdecydowanie korzystniej jest kupować owcom co jakiś czas słomę w sklepie.

Poza pożywieniem, owce potrzebują wody oraz zachowania czystości. Wyprodukowaną wełnę należy przetransportować do przędzalni przy użyciu wideł do palet. W ten sposób załadujemy palety z wełną na przyczepę i przetransportujemy do Przędzalni.

Reklama

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami

Powiązane materiały