Farming Simulator 19 to relaksujący symulator rolnictwa, rozwijający sporo aspektów serii, ale wciąż borykający się z wieloma problemami.

Farming Simulator 19 potrafi przykuć do ekranu na długie godziny, zwłaszcza gdy nie mieliśmy okazji bawić się przy poprzednich częściach. To właśnie nowi gracze powinni odczuwać największą satysfakcję z rozgrywki - doświadczeni mogą być rozczarowani zbyt małymi zmianami w rozgrywce.

Po pierwszym kontakcie Farming Simulator 19 naprawdę imponuje. Do naszej dyspozycji zostały co prawda oddane zaledwie dwie mapy, ale są na tyle duże i zróżnicowane, że stanowią i tak bardzo dobry start na początek zabawy w rolnika, zwłaszcza gdy spojrzymy na liczbę dostępnych maszyn.

Gdy zagłębimy się nieco w ogromny park pojazdów i urządzeń, a także poznamy wszystkie możliwości upraw roślin i hodowli zwierząt, nowa część serii robi olbrzymie wrażenie, nawet pomimo błędów technicznych. Całość prezentuje się jednak inaczej, jeśli w poprzednich odsłonach aktywnie wykorzystywaliśmy modyfikacje gry.

Producent gry, Giants Software, wyciągnął wiele dobrych wniosków z modów stworzonych przez miłośników poprzednich części Farming Simulator. Powstaje jednak pytanie - czy wielbiciele wcześniejszych odsłon mają tu zatem czego szukać?

Farming_Simulator_19_Recenzja_01
Wskazówki często pojawiają się u dołu ekranu, ale gra nie prowadzi klasycznie „za rękę” (Farming Simulator 19 - recenzja)

Gra nie doczekała się zbyt wielu usprawnień, jeśli chodzi o silnik fizyczny i graficzny. Gleba wciąż pozostaje dwuwymiarowa, co - jak na obecne standardy - wygląda jak rozwiązania sprzed naprawdę wielu lat. Choćby Spintires: Mudrunner - symulator jazdy w trudnym terenie - udowadnia, że można to zrobić lepiej.

Niezbyt nowoczesne pozostają także kwestie związane z odległością rysowania, przez co często wydaje się, że na długim polu kukurydzy pod koniec już nic nie rośnie, co wprowadza w błąd podczas koszenia. Uproszczenia graficzne są zapewne ukłonem w stronę graczy ze słabszymi konfiguracjami - oprawa mimo to jest po prostu niedzisiejsza.

Farming_Simulator_19_Recenzja_02
Ziemia wygląda niemal tak samo, jak w poprzednich odsłonach (Farming Simulator 19 - recenzja)

Głównym trybem gry pozostaje kariera, w której prowadzimy własne gospodarstwo. Startujemy z trzech możliwych pułapów: najprostszy z nich oferuje podstawowe wyposażenie, ziemię i sporą górę gotówki. Drugi poziom to tylko pieniądze, a więc przeznaczony jest dla graczy świadomych i potrafiących odpowiedzieć sobie na pytanie: jakich maszyn potrzebuję?

Najtrudniejszym i najbardziej czasochłonnym pozostaje trzeci tryb kariery, gdzie nie posiadamy nic, oprócz niewielkiej ilości pieniędzy - początkowo jesteśmy wówczas skazani na wykonywanie kontraktów dla innych farmerów.

Formuła rozgrywki jest oparta na piaskownicy i gracze znający poprzednie części powinni odnaleźć się tu błyskawicznie. Nieco gorzej wygląda sytuacja dla tych, którzy dopiero zaczynają przygodę z Farming Simulator. Przygotowane samouczki to tylko podstawy, z których wiele rzeczy nie wynika i musimy się ich domyślać samodzielnie.

Farming_Simulator_19_Recenzja_03
Największe wrażenie w grze robi park maszyn (Farming Simulator 19 - recenzja)

Nawet sekcja pomocy tłumaczy niektóre rzeczy zbyt ogólnikowo, przez co mniej doświadczeni wirtualni farmerzy mogą napotkać problemy choćby z odpowiednim doborem narzędzi rolniczych. Niektóre sekcje maszyn mogą być problematyczne także dla doświadczonych graczy - trudno tu znaleźć chociażby urządzenie służące do sadzenia ziemniaków.

Farming Simulator 19 w ostatecznym rozrachunku bywa więc grą trudną, ale sprawiającą wiele satysfakcji po rozwikłaniu jej tajemnic. W trybie kariery brakuje jednak wyraźnie konkretnych celów do zrealizowania. W zasadzie całość opiera się tylko na rozwijaniu gospodarstwa i staraniu się o coraz większe zyski, zakup kolejnych pól i inwestowaniu w coraz lepsze maszyny.

Zobacz: Farming Simulator 19 - Poradnik i najlepsze porady

Taki progres wymaga wielu godzin zaangażowania, a dotarcie do najciekawszych pojazdów sprawia dużą satysfakcję. W całym procesie pomocni okazują się wynajmowani pracownicy, których sztuczna inteligencja na polu została nieco poprawiona. Wciąż jednak brakuje kompletnego systemu zatrudniania takich osób.

Farming_Simulator_19_Recenzja_04
Projekt map jest ciekawy, choć niektórzy mogą nie być zadowoleni z ich liczby (Farming Simulator 19 - recenzja)

Otwarta struktura kampanii sprzyja także naszym zainteresowaniom. Nic nie stoi na przeszkodzie, abyśmy zostali potentatem zbożowym, mistrzem hodowli czy leśnictwa albo działali globalnie, inwestując w każdy z możliwych sektorów. Możliwości jest naprawdę mnóstwo, a rozwój wirtualnego gospodarstwa satysfakcjonuje.

Wszystko to okupione jest zbyt małą liczbą zmian w rozgrywce, niedoróbkami technicznymi i wysokim progiem wejścia, ze względu na niewyczerpujące tematu samouczki. Farming Simulator 19 można polecić tym, którzy z serią nie mieli jeszcze nic wspólnego, choć przy założeniu, że nie boją się wyzwań.

Plusy: Minusy:
  • imponujący park maszyn
  • poprawiona SI pracowników
  • wiele możliwości upraw i hodowli
  • relaksuje i satysfakcjonuje
  • słabe samouczki
  • wielu rzeczy trzeba się domyślać
  • oprawa i problemy techniczne
  • tryb kariery bez szczególnych celów

Platforma: PC, PS4, Xbox One - Premiera: 20 listopada 2018 - Wersja językowa: polska (napisy) - Rodzaj: symulator - Dystrybucja: cyfrowa, pudełkowa - Cena: od 130 zł (PC) do 160 zł (konsole) - Producent: Giants Software - Wydawca: Focus Home Interactive - Dystrybutor: CDP

Recenzja Farming Simulator 19 została przygotowana na podstawie egzemplarza Xbox One dostarczonego nieodpłatnie przez CDP.

Reklama

Komentarze (1)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami

Powiązane materiały

Farming Simulator 19 - poradnik i najlepsze porady

Porady ogólne, uprawa i hodowla, leśnictwo, maszyny, jak grać.

Farming Simulator 19 - uprawa: przetwarzanie trawy, słomy, plew, sieczki

Wytwarzanie siana, kiszonki w pryzmie lub kompostu.

Farming Simulator 19 - uprawa: przechowywanie plonów i surowców, korzystanie z pociągu

Magazynowanie zbiorów w wewnętrznych i zewnętrznych magazynach oraz ich sprzedaż za pomocą pociągu towarowego.