Irdeto - właściciel firmy odpowiedzialnej za zabezpieczenia Denuvo - ujawniło dane, z których wynika, że niesprecyzowana gra sportowa nie korzystająca z DRM w dwa tygodnie od premiery straciła 21 milionów dolarów.

Spółka poinformowała, że śledziła nielegalne pobrania jednego z wysokobudżetowych tytułów w sieci P2P. W ciągu czternastu dni od debiutu piraci ściągnęli 355,66 tysięcy torrentów z produkcją, przy czym 12 procent pierwszego dnia (dzięki, TorrentFreak).

Opierając się na cenie detalicznej pozycji, obliczono, że użytkownicy, którzy w bezprawny sposób weszli w posiadanie kopii gry, przynieśli wydawcy straty w wysokości 21,34 milionów dolarów.

01
Piractwo przynosi największe straty w ciągu dwóch tygodni od premiery gry

Irdeto wyjaśniło, że pobrania śledzono przez dwa tygodnie od premiery, ponieważ taki okres jest kluczowy dla sukcesu produkcji. Wówczas sprzedaje się 80 procent wszystkich egzemplarzy, a połowa w ciągu czterech dni.

Denuvo jest jednym z najskuteczniejszych zabezpieczeń antypirackich dostępnych na rynku. System jest ostatecznie łamany przez piratów, ale w wielu przypadkach potrafi chronić dany tytuł właśnie przez kluczowe cztery dni.

Reklama

O autorze

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Redakcja Eurogamer.pl

Piotrek zajmuje się w naszym serwisie głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Więcej artykułów od Piotr Bicki