Red Dead Redemption 2 - konie, poziomy i rozwój więzi

Jak wychować wiernego rumaka.

Koń to najlepszy przyjaciel kowboja. Konie odgrywają bardzo dużą rolę w Red Dead Redemption 2, a twórcy rozwinęli system więzi ze zwierzęciem znany z poprzedniej odsłony.

Ponownie możemy ujarzmiać dzikie konie, łapiąc je na lasso, a następnie starając się je ujeżdżać, aż się uspokoją. Potem wystarczy kupić i założyć na schwytane zwierze siodło.

Stajnie znajdziemy w miastach i możemy przechowywać w nich maksymalnie 3 konie. To także tutaj kupimy różne akcesoria, sprzedamy i kupimy rumaki, czy też zmienimy wygląd koni i akcesoriów.

Konia możemy przywołać gwizdem (wciskając d-pad w górę), ale rumak przybiegnie tylko wtedy, kiedy nie zostawiliśmy go zbyt daleko. Nie pojawi się też, jeśli jesteśmy w budynku czy jaskini.

Poziomy więzi z koniem

W Red Dead Redemption 2 istnieją 4 poziomy więzi z koniem. Wraz z nimi rośnie poziom zdrowia, wytrzymałość i stamina naszego rumaka. Może też pokonywać coraz głębszą wodę i słyszy nasz gwizd z większych odległości oraz trudniej go ukraść, jeśli go nie przywiążemy. Staje się on też bardziej spokojny.

008
O więź z koniem warto dbać już od samego początku gry

Na kolejnych poziomach otrzymujemy też dodatkowe manewry:

  • Poziom 2 - możemy sprawić, że koń stanie dęba (R1/RB + kwadrat/X)
  • Poziom 3 - możemy gwałtownie się zatrzymać lub skręcić (R1/RB + X/A)
  • Poziom 4 - możemy wykonać piaff, specyficzny chód konia, także bokiem (przytrzymując kwadrat/X)

Jak dbać o konia

O konia należy odpowiednio dbać i pielęgnować go, by poziomy więzi szybciej się zwiększały. Zaniedbany koń to mniejsza szansa na mocniejszą więź z bohaterem, a więc w efekcie po prostu słabszy, mniej efektywny i przydatny rumak.

Sposoby pielęgnacji i dbania o konie:

  • Karmienie. W grze znajdziemy różne rodzaje jedzenia dla konia. Ciastka owsiane, jabłka czy siano są jednak najlepszym, najbardziej pożywnym wyborem. W przypadkach awaryjnych można wykorzystać zioła zebrane poza miastem. Trzeba jednak uważać, by nie karmić konia zbyt obficie, bo istnieje ryzyko nadwagi.
  • Czyszczenie. Pielęgnacja sierści konia jest bardzo ważna dla jego samopoczucia. Jeżeli jest brudny, nie zależy mu na więzi z bohaterem. By wyczyścić zwierzę, wystarczy podejść i wcisnąć przycisk odpowiedzialny za celowanie oraz wybrać opcję czyszczenia.
  • Uspokajanie. Stojąc przy koniu lub nawet na nim siedząc, możemy wcisnąć L2 i wybrać odpowiednią opcję, by pogłaskać zwierzaka po szyi czy grzbiecie. Bohater odzywa się też do konia. W ten sposób można uspokoić zwierzę, które może spłoszyć się słysząc strzały czy stykając z dzikimi zwierzętami.
  • Jazda i prowadzenie, bez zmęczenia. Koń jest nam wdzięczny, gdy go nie przemęczamy. Dlatego, jeśli chcemy zwiększyć więź, warto czasem nie przyspieszać maksymalnie, tylko zdecydować się na spokojniejszą jazdę, albo nawet zejść na ziemię i prowadzić rumaka obok siebie.

Warto też przypomnieć o przywiązywaniu konia w specjalnych miejscach. Wystarczy wcisnąć trójkąt/Y. Specjalne słupki są zazwyczaj przy ważnych budynkach w miastach. Przywiązanie konia to gwarancja, że nikt nam go nie ukradnie.

Reklama

Skocz do komentarzy (3)

Autor

Mateusz Zdanowicz

Mateusz Zdanowicz

Senior Editor  |  matzdanowicz

Człowiek orkiestra i miłośnik gier niezależnych. Mateusz zajmuje się przygotowywaniem recenzji, artykułów oraz poradników. Wspiera również dział informacyjny.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (3)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami