Brandon Sanderson gotów za darmo oddać CD Projektowi prawa do własnego cyklu fantasy

Nietypowa deklaracja w świetle sporu z Sapkowskim.

Pisarz Brandon Sanderson oznajmił, że jest gotowy za darmo oddać studiu CD Projekt Red prawa do własnego cyklu fantasy - trylogii zatytułowanej „Z mgły zrodzony” (w oryginale Mistborn).

Nietypową deklarację artysta złożył na forum Reddit, gdzie odniósł się do sporu pomiędzy polską firmą a Andrzejem Sapkowskim - twórca postaci Geralta z Rivii domaga się dodatkowych 60 milionów złotych za prawa do wiedźmińskiego uniwersum.

„Może uznacie to za zabawne. Czytałem o tej sprawie o trzeciej w nocy i naprawdę byłem bardzo bliski napisania do CD Projektu, że jeżeli chcą, mogą otrzymać prawa do Mistborn. Uświadomiłem sobie jednak, że podobny wpis by eksplodował, a nie chciałem po przebudzeniu mieć setek odpowiedzi w skrzynce odbiorczej” - stwierdził.

Sanderson uważa, że polskie studio przygotowało najlepszą grę na podstawie książki, a wielu pisarzom „cieknie ślinka” na myśl o podobnej adaptacji własnej twórczości. Zaznaczył, że wszystkie gałęzie rozrywki korzystają z produkcji pokroju serii Wiedźmin.

01
Brandon Sanderson - autor trylogii „Z mgły zrodzony”

„Poważnie rozważyłbym oddanie CD Projekt Red praw do moich powieści za darmo ze względu na ogromny wpływ kulturowy, jaki może wywrzeć świetna adaptacja. Chociaż… podejrzewam, że mają dość współpracy z egoistycznymi autorami fantasy i są bardziej zainteresowani stworzeniem własnej marki” - dodał.

Wpis artysty spotkał się z pozytywnym przyjęciem internautów. Użytkownicy Reddita zachęcają Sandersona do kontaktu z CD Projekt Red, a także chcą, by studio zwróciło uwagę na propozycję pisarza.

Autor „Z mgły zrodzony” nie jest jedynym, który krytycznie odnosi się do Sapkowskiego. W ubiegłym roku twórca uniwersum Metro - Dmitrij Głuchowski - nazwał Polaka „aroganckim sukinsynem”, twierdząc, że gdyby nie gry, książki o Geralcie nie zdobyłyby popularności.

Reklama

Skocz do komentarzy (7)

Autor

Piotr Bicki

Piotr Bicki

Senior News Writer

Piotrek zajmuje się głównie tekstami informacyjnymi. Miłośnik kilku popularnych serii gier oraz wielbiciel superbohaterów i fantastyki.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (7)

Komentarze zostały zamknięte.

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami