Assassin's Creed Odyssey - wybory i konsekwencje

Sprawdź, jakie skutki niosą za sobą poszczególne decyzje. Najlepsze zakończenie, najgorsze zakończenie.

W trakcie przygody wielokrotnie natkniesz się na ważne wybory, które będziesz musiał podejmować. Niektóre z nich są związane z wątkiem głównym, inne z różnymi zadaniami dodatkowymi lub innymi sytuacjami.

W przypadku niektórych konsekwencje można sprawdzić niemal od razu, co można uczynić na przykład zapisując grę przed dokonaniem wyboru, a potem wczytaniu zapisu i sprawdzeniu innej opcji.

W przypadku innych wyborów konsekwencje mogą ujawnić się dopiero w dalszej części gry.

Poniżej skupiamy się na najważniejszych wyborach, które wpływają na losy rodziny i zakończenie gry. Są one związane z: Ojcem Nikolaosem i przybranym bratem Stentorem, matką Myrrine, a przede wszystkim z Aleksiosem/Kassandrą, czyli Dejmonem lub Dejmonią (ostatni wątek ma największy wpływ na zakończenie).

Uwaga - poniżej znajduje się wiele spoilerów związanych z fabułą gry!

Wilk ze Sparty

wy002

Jest to jedna z bardziej kluczowych decyzji mających wpływ na dalszą część fabuły i zakończenie. Pod koniec rozdziału bohater stanie oko w oko ze swoim ojcem Nikolaosem. Podczas rozmowy możesz:

 • Zabić go - będziesz wtedy musiał stanąć do walki ze Stentorem i zablokujesz część zadań dodatkowych oraz negatywnie odbije się to na "dobrym" zakończeniu gry.
 • Zostawić go przy życiu - w tym przypadku ojciec zdradzi sekrety z przeszłości bohatera. Stentor przeżyje, a w dalszej części gry pojawią się nowe zadania oraz możliwość doprowadzenia do "dobrego" zakończenia gry.

Przebudzone wspomnienia

wybor3

W tej misji głównej docierasz do miejsca, gdzie możesz ulepszać Włócznię Leonidasa. Po opuszczeniu Kuźni Hefajstosa natkniesz się na Aleksiosa lub Kasandrę, a pod koniec rozmowy musisz podjąć ważną decyzję. Możesz:

 • Być agresywny - i popchnąć brata/siostrę, co zaogni stosunki między rodzeństwem i wpłynie negatywnie na zakończenie.
 • Być spolegliwy i odpowiedzieć bez emocji - w ten sposób polepszysz stosunki z bratem/siostrą i wpłyniesz na zakończenie pozytywnie.

Zdobywca

wybor4

Podczas wykonywania tej misji głównej natkniesz się na Stentora, który rzuci się z pięściami na głównego bohatera (jeśli wcześniej stanąłeś z nim do pojedynku, to będzie mocno pokiereszowany). W trakcie wypełniania zadania związanego z herosem Aristajosem możesz trafić na Nikolaosa, o ile wcześniej go nie zabiłeś (powiedz mu wtedy, że Stentor go potrzebuje). Pod koniec misji odbędzie się finalne załatwienie sprawy ze Stentorem.

Jeśli Nikolaos żyje, to dołączy do rozmowy i umożliwi dobre zakończenie, w którym ojciec i przybrany syn spotkają się z bohaterem na końcu. Jeśli ojciec nie żyje, to będziesz musiał stanąć do walki ze Stentorem, w której możesz go zabić lub darować mu życie. Bez względu na podjętą decyzję, finalnie nie zobaczysz Nikolaosa ani Stentora w zakończeniu.

Bitwa pod Pylos

wybor

Pod koniec walki z bratem/siostrą, w ramach misji głównej Bitwa pod Pylos, rozpocznie się scenka, w której na przeciwnika spadnie drzewo. W tym momencie będziesz musiał podjąć kolejną ważną decyzję:

 • Dokonałeś wyboru - opcja ta pogorszy stosunki z bratem/siostrą.
 • Zaczekaj! - wybór tej kwestii spowoduje, że wpłyniesz pozytywnie na stosunki rodzeństwa i zakończenie gry.

Odsiadka

wybor2

Zaraz po Bitwie pod Pylos główny bohater wyląduje w więzieniu, gdzie z celi będzie rozmawiał z bratem/siostrą. W tym momencie ważne jest przekonanie go lub jej do tego, że jest jedynie narzędziem w rękach Czcicieli. Oto właściwe odpowiedzi:

 • Nie porzuciliśmy cię.
 • Chciałem cię uratować.
 • Ja też zostałem zrzucony.

Jeśli zadanie się powiedzie, to pod koniec rozmowy Dejmon/Dejmonia ostro sprzeciwi się Kleonowi, co oznacza, że odniosłeś sukces i zbliżyłeś się do dobrego zakończenia. Jeśli do sprzeczki nie dojdzie, to oznacza, że dialog został źle poprowadzony i dobrze byłoby go rozpocząć ponownie.

Gdzie wszystko się zaczęło

wybor5

Jest to finalne spotkanie Aleksiosa i Kassandry, które może skończyć się tylko na dwa sposoby. Pogodzeniem rodzeństwa lub śmiercią jednej z tych osób. Istnieją dwie możliwości:

 • Doprowadzenie do pojedynku - możesz rozpocząć go samemu lub okaże się konsekwencją złych wyborów związanych z bratem/siostrą. W drugim przypadku, jeśli nie rozpoczniesz starcia od razu, to zginie również Myrrine.
 • Pogodzenie się rodzeństwa - z opcji tej uda się skutecznie skorzystać tylko pod warunkiem, że podczas kampanii dokonywałeś dobrych wyborów związanych z bratem/siostrą.

Zakończenia

Istnieje kilka możliwych zakończeń całej przygody. Ich podsumowanie najlepiej widać w ostatnim spotkaniu z matką oraz Aleksiosem/Kassandrą i podczas obiadu w domu (tu widać zakończenie związane z ojcem i bratem). W skrócie zakończenia można umownie podzielić następująco:

 • Najlepsze zakończenie - cała rodzina spotyka się w komplecie. W tym celu nie możesz zabić Nikolaosa, ani Stentora oraz Aleksiosa/Kassandry (uratowanie jej/jego spowoduje, że automatycznie przeżyje matka Myrrine). Szczególnie ważne jest nawiązanie dobrych stosunków z Aleksiosem/Kassandrą.
 • Najgorsze zakończenie - cała rodzina ponosi śmierć. Aby do tego doszło musisz zabić ojca Nikolaosa i Stentora. Ponadto w kluczowych momentach doprowadź do złych relacji z Aleksiosem/Kassandrą, a podczas spotkania na górze Tajget powiedz, że NIE będziesz walczyć z bratem/siostrą. W ten sposób doprowadzisz też do śmierci matki Myrrine, a na koniec i tak będzie trzeba zabić brata/siostrę.
 • Zakończenie mieszane - w tym przypadku możesz doprowadzić do śmierci całej rodziny, ale uratować matkę. Wykonaj wszystko, jak w wariancie Najgorsze zakończenie, ale podczas spotkania na górze Tajget od razu stań do walki z Aleksiosem/Kassandrą. W ten sposób uratujesz Myrrine. Możesz też doprowadzić tylko do śmierci Aleksiosa/Kassandry - w tym przypadku uratuj wszystkich pozostałych, a na górze Tajget od razu stań do finałowej walki. Ostatnia możliwość to uratowanie Nikolaosa i Stentora, ale doprowadzenie do śmierci matki oraz Aleksiosa/Kassandry.
 • Sekretne zakończenie - jeśli podczas misji głównej, w której Myrrine rozmawia z główną postacią o przyszłości Dejmona/Dejmonii powiesz, że zrobisz wszystko, aby sprowadzić go/ją z powrotem, ułożysz z bratem/siostrą dobre stosunki, a na górze Tajget rozpoczniesz walkę i zabijesz Aleksiosa/Kassandrę, to Myrrine odwróci się od bohatera. Po powrocie do domu będziesz sam lub z Nikolaosem i Stentorem.

Oczywiście nie należy zapominać, że w trakcie przygody podejmiemy też sporo innych decyzji. Jedne o większym, drugie o mniejszym znaczeniu, jednak to te opisane powyżej mają największy wpływ na zakończenia i całą historię.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Michał Basta

Michał Basta

Senior Guide Writer

Michał pracuje głównie nad poradnikami, ale od czasu do czasu wspiera zespół także innymi tekstami i materiałami. Prywatnie kolekcjoner książek, filmów i planszówek.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami