FIFA 19 - skład i formacje, najlepsze taktyki

Ustawienia zawodników, które pomogą w zwycięstwie.

W piłce nożnej bardzo ważne jest, aby nie spoczywać na laurach i nie przestawać się rozwijać. To dynamiczny sport, w którym piłkarze nieustannie budują swoje relacje i razem stają się coraz lepsi. Znalazło to swoje odbicie również w grze FIFA 19.

Interakcje zawodników determinuje wybrana przez ciebie taktyka oraz wyselekcjonowany skład. Znalezienie odpowiedniej formacji dla zespołu to nie bułka z masłem. Na wybór wpływ ma wiele czynników: z jednej strony musisz zwracać uwagę na mocne i słabe strony indywidualnych zawodników i ich aktualną formę, a z drugiej na to, z kim będziesz się mierzył w najbliższym spotkaniu.

To czynniki, które nieustannie się zmieniają, więc za każdym razem musisz analizować i przeprowadzać niezbędne zmiany. Pamiętaj jednak, że nie ma jednej, najlepszej formacji czy taktyki, która pozwoli ci wygrać każde spotkanie. Wszystko zależy od twojej elastyczności i gotowości do zmian.

Na tej stronie dowiesz się, na co powinieneś zwrócić uwagę przy doborze składu, oraz która formacja i taktyka najlepiej pasuje do twojego stylu gry.

Dobieranie właściwego składu

grundlagen5

Aby wykorzystać maksymalny potencjał swojej drużyny, każdy zawodnik musi zostać przydzielony do odpowiedniej pozycji i właściwych zadań. Na to, jakiej taktyki użyjesz, wpływ ma twój styl gry. Ale to, co się liczy najbardziej, to piłkarze. Przeanalizuj swój skład i dobrze przypatrz się każdemu zawodnikowi. Twój cel to wdrożyć własne pomysły na boisko.

Aby to zrobić, dobierz skład tak, żeby każdy otrzymał odpowiednią rolę. Przykładowo, jeśli chcesz agresywnie atakować skrzydłami, potrzebujesz szybkich pomocników i bocznych obrońców. Jeżeli nie masz takich zawodników do wyboru, powinieneś zmienić taktykę. Zauważ, że nie każdy piłkarz nadaje się do wszystkich pozycji na boisku. Powinieneś bezwzględnie umożliwiać zawodnikom grę w odpowiednich rolach, bo tam będą najbardziej skuteczni. Cristiano Ronaldo nie przyda ci się w drużynie jako środkowy pomocnik. Dotyczy to wszystkich piłkarzy.

Przechodząc na zakładkę zarządzania drużyną, możesz użyć trójkąta/Y na danej pozycji i zobaczyć, kto nadaje się na to miejsce. Gra proponuje zawodników do każdego sektora: ataku, środka boiska i obrony. Musisz jednak kontrolować, czy automatyczne podpowiedzi są tymi najlepszymi.

Pamiętaj też, że kiedy zmieniasz formację, gra przetasowuje ustawienie zawodników. Czasem kończy się to tym, że lądują na niewłaściwych miejscach. Po zmianie formacji zawsze dokonaj niezbędnych korekt.

Ręczne dostosowywanie może być nieco mozolne, ale na szczęście w grze FIFA 19 istnieje możliwość zapisania wielu ustawień i wzorów taktyk, abyś mógł łatwo się między nimi przełączać. Dostosuj się do wielu rodzajów oponentów, a następnie tylko wybieraj odpowiednie ustawienie.

Dobieranie właściwej formacji

FIFA 19 oferuje szeroki wachlarz różnych formacji do wybrania. Prezentujemy te najpopularniejsze i opisujemy je, abyś wiedział, która najlepiej ci pasuje i jak ją wykorzystać.

Formacja Rodzaj Opis
3-4-4;
4-3-3
Atak skrzydłami Do tej formacji potrzebujesz szybkich i wysoko ocenionych zawodników na skrzydłach. Przyda się także napastnik, który dobrze opanował strzały z główki.
4-1-2-1-2;
4-2-2-2
Defensywna, nastawiona na kontratak Wszystko zależy tu od środkowego napastnika, który powinien być kluczowy dla zespołu, a więc dysponować odpowiednią siłą. W tej formacji nie musisz stawiać na skrzydłowych.
4-4-2;
4-4-1-1
Zbalansowana, uniwersalna Klasyczne formacje, nastawione na wielozadaniowość i skupiające się na pomocy w środku boiska. Możesz też wykorzystać skrzydłowych.
3-5-2 Słaba obrona, nastawienie na pomocników Jeżeli dysponujesz bardzo dobrym pomocnikiem, możesz wykorzystać tę formację na swoją korzyść, tworząc mnóstwo sytuacji bramkowych.
5-3-2 Twierdza Bardzo mocna defensywa. Powinieneś zatroszczyć się o szybkich bocznych obrońców.
5-4-1;
4-5-1
Obrona korzystnego wyniku Jeżeli prowadzisz, te formacje to klasyczne rozwiązania służące obronie wyniku. Graj spokojnie i nie popełniaj błędów, a doprowadzisz drużynę do zwycięstwa.
3-4-3;
3-4-1-2;
3-4-2-1
Mocny atak, duże ryzyko Jeżeli nie masz już nic do stracenia, spróbuj tych formacji stawiających niemal wyłącznie na atak. Pomocnik może wspomóc defensywę.

Dobieranie właściwej taktyki

Korzystając z ekranu taktyk, możesz edytować ich style, zarówno dla obrony, jak i ataku. Poniżej prezentujemy dostępne style oraz inne czynniki, na które masz wpływ.

Style obrony:

 • Zdecydowany pressing: utrzymywanie formacji, póki rywal nie wypuści piłki lub mu ona nie odskoczy.
 • Pressing po utracie piłki: siedmiosekundowy pressing po utracie piłki. Piłkarze dość szybko się męczą.
 • Nieustanny pressing: naciskanie rywali w każdym rejonie boiska, nawet kosztem opuszczenia pozycji.
 • Cofnięta: bezpieczny styl, ale mało możliwości po odzyskaniu piłki.
 • Zrównoważona: pressing w środkowej części boiska, utrzymywanie formacji.

Masz również wpływ na:

 • Szerokość ustawienia
 • Głębokość ustawienia

Style ataku:

 • Długie piłki: zagrywanie długich podań do wybiegających za plecy obrony kolegów.
 • Szybie konstruowanie akcji: szybsze przesuwanie się w górę pola, duże ryzyko kontry po stracie piłki.
 • Posiadanie piłki: powolna akcja, gra krótkimi podaniami.
 • Zrównoważona: wzajemne wspieranie i wybieganie do przodu tylko wtedy, gdy jest to zasadne.

Masz również wpływ na:

 • Szerokość ustawienia
 • Zagęszczenie szesnastki
 • Liczbę zawodników w polu karnym rywala przy rzutach rożnych
 • Liczbę zawodników w polu karnym rywala przy rzutach wolnych

Używaj szybkich i indywidualnych taktyk

grundlagen6

W FIFA 19 dzięki krzyżakowi na kontrolerze masz dostęp do szybkich taktyk. Dzięki temu szybko wskażesz swoim zawodnikom, na czym mają się skupić. Może to być pressing, odbiór piłki lub skoncentrowany atak. Naciśnij przycisk w górę, aby wybrać odpowiednią opcję.

Dzięki suwakom możesz przydzielić konkretnym zawodnikom specjalne instrukcje. Możesz na przykład rozkazać pewnym piłkarzom skupić się na pressingu. Niektóre instrukcje sprawią jednak, że będą się męczyć - pamiętaj o tym.

Nowością w grze FIFA 19 są dynamiczne taktyki. Działają w inny sposób niż te szybkie i na stałe wpływają na taktykę zespołu. Co najlepsze, nie musisz już zatrzymywać meczu, aby z nich skorzystać. Użyj do tego przycisków kierunkowych.

Pozwoli ci to szybko zareagować na styl gry obrany przez oponenta. Kiedy tylko rozpoznasz jego taktykę, zastosuj ustawienie kontrujące.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor

Przemek na początku przygotowywał u nas materiały wideo, a obecnie odpowiedzialny jest m.in. za dział informacyjny. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami