FIFA 19 - jak dbać o kondycję i morale

Piłkarze pełni energii.

Talent piłkarzy to nie wszystko, co liczy się na boisku. Równie ważne jest ich fizyczne przygotowanie. Nawet najlepsi zawodnicy zdadzą się na nic, jeżeli nie mają dobrej kondycji. Wtedy łatwo jest przegrać nawet z niższym o klasę przeciwnikiem.

Kolejnym istotnym czynnikiem jest przygotowanie psychiczne. Niezadowolony piłkarz nie będzie chciał się wykazać na boisku, a dodatkowo może nawet zagrozić odejściem z drużyny. Takich sytuacji nie powinieneś lekceważyć.

Kluczowe jest dbanie o każdego ze swoich podopiecznych i podejmowanie takich decyzji, które zadowolą możliwie każdego członka klubu. W tym poradniku opisaliśmy skutki niskiej kondycji i morale oraz sposoby zapobiegania obniżeniu tych statystyk.

Jak zadbać o kondycję w drużynie

Kondycja to bardzo ważny czynnik w FIFA 19. Przekłada się bezpośrednio na osiągi twoich piłkarzy, a więc również na szansę zwycięstwa. Na kondycję powinieneś zwrócić uwagę w trybie Ultimate Team (FUT) oraz - przede wszystkim - kariery oraz wszystkich innych wariantach, w których jedną drużyną rozgrywasz następujące po sobie spotkania.

Skutki niskiej kondycji są bardzo poważne. Napastnicy mogą już nie dobiec do podania prostopadłego, a obrona - nie nadążać za przeciwnikami. U wyczerpanego zawodnika znacznie zwiększa się również ryzyko kontuzji.

Możesz oczywiście dokonywać zmian na boisku, ale ich limit ogranicza się do trzech na mecz. Jeżeli połowa drużyny jest wycieńczona, zamiana kilku zawodników nie przyniesie zbyt odczuwalnych skutków. Dlatego kontroluj kondycję i przed każdym meczem planuj ewentualne zmiany.

Jeżeli zawodnik ma tylko pół paska energii, dokonaj zmiany i daj mu odpocząć na ławce. Trzy czwarte paska energii to z kolei dopuszczalna długość, która zazwyczaj powinna wystarczyć na jeden mecz. Pamiętaj jednak, aby szczególnie zwracać uwagę na gwiazdy twojej drużyny i traktować ich ze specjalną troską. Poważna kontuzja może wykluczyć zawodnika z gry nawet na kilka miesięcy.

fif

Kwestia kondycji w trybie kariery jest szczególnie kluczowa dla drużyn, które nie grają tylko w lidze, ale również mistrzostwach międzynarodowych. W takim wypadku rozgrywka tymi samymi piłkarzami szybko doprowadzi do spadku energii. Dlatego tak ważne jest, abyś zawsze dysponował mocnymi rezerwowymi, którzy uratują zmęczonych kolegów i wybawią ich od niepotrzebnej kontuzji. Stawiaj też na rezerwowych w meczu ze słabszym przeciwnikiem, rezygnując z wprowadzania na boisko najlepszych zawodników.

Jeżeli grasz tylko w lidze, problem kondycji nie jest dla ciebie tak dotkliwy, dlatego nie musisz tak często korzystać z rezerwowych. Nie ignoruj jednak wskaźników energii całkowicie. To, w jak szybki sposób wyczerpuje się kondycja, zależy od obranej taktyki. Jeżeli lubisz grać agresywnie, piłkarze mogą szybko się męczyć.

Jak zadbać o morale w drużynie

Oprócz kondycji i oceny ogólnej, kluczowe dla jakości gry jest morale zawodników. Każdy z nich ma swoje własne oczekiwania, a twoją rolą jest je zaspokoić. Morale piłkarzy wzrasta, kiedy często wchodzą na boisko albo kiedy kiedy wspomina się ich w rozmowach i chwali podczas wywiadów.

Morale to współczynnik, którego również nie powinieneś lekceważyć. Na szczęście, gra powiadomi cię o niezadowolonych piłkarzach. Jeżeli jednak się o nich nie zatroszczysz, ich morale wciąż będzie spadać i w końcu mogą chcieć opuścić klub. Czasem możesz temu zapobiec, ale w innych wypadkach nie zatrzymasz niezadowolonego podopiecznego. Pilnuj, aby nie stało się to z filarami twojego zespołu.

Wpływ ma morale masz już w trakcie dokonywania transferów i oferowania kontraktów. Nie powinieneś wzbudzać w piłkarzu fałszywych nadziei i obiecywać większą rolę w klubie, niż pozwala na to sytuacja. Oczywiście, że piłkarze tego wymagają, ale odbije się to negatywnie na ich morale. Jeżeli nie masz zamiaru regularnie wpuszczać piłkarza na boisko - nie zapewniaj mu, że to zrobisz. Bądź szczery, nawet jeśli przekonanie potencjalnego członka drużyny będzie wymagało większych środków lub zrezygnowania ze świetnego zawodnika.

Pamiętaj też, żeby dbać o weteranów w swoim składzie. Nie będą oni szczęśliwi, jeśli stracą miejsce w pierwszej jedenastce. Spróbuj wtedy zaoferować kontrakt z nową rolą.

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor

Przemek na początku przygotowywał u nas materiały wideo, a obecnie odpowiedzialny jest m.in. za dział informacyjny. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami