FIFA 19 - skuteczna obrona

Jak odbierać piłkę, jak grać defensywnie.

Obrona to jeden z najważniejszych aspektów FIFA 19, a zarazem jeden z najtrudniejszych do nauczenia się. Wielu graczy doskonale radzi sobie z atakiem, zwodami i skutecznym podawaniem, ale gdy tylko tracą piłkę, nie wiedzą, jak ją szybko odzyskać.

Gra bez piłki po raz kolejny została zmodyfikowana względem poprzedniej odsłony sportowej serii. Tym razem skupiono się na starciach jeden na jednego, podczas których włącza się system porównywania statystyk zawodników i determinuje, kto wygra bój o piłkę.

Z tego poradnika dowiesz się, jak skutecznie się bronić, jak odbierać piłkę i jak wykorzystywać nowe mechanizmy w FIFA 19. Lektura tekstu powinna znacznie poprawić twoje umiejętności defensywne. Najpierw przedstawimy porady ogólne, a potem przejdziemy do szczegółów.

fifa2

Obrona i odbiór piłki - porady ogólne

W tym miejscu zebraliśmy najlepsze porady dotyczące gry defensywnej w FIFA 19. To reguły, które powinieneś zapamiętać jako pierwsze i stosować w każdym meczu, aby zdobyć przewagę nad oponentami.

Ograniczyliśmy się do omawiania przycisków z kontrolera do PlayStation 4 - w innym wypadku należy użyć odpowiedników, znajdujących się naturalnie w tym samym miejscu.

 • Kontrola tempa - pamiętaj, aby używać odpowiedniego przycisku, aby zwolnić tempo i zyskać większą kontrolę nad precyzją poruszania się. Aby to zrobić, przytrzymaj L2. Stracisz wtedy prędkość, ale odwrócisz się do przeciwnika z piłką i automatycznie przeszkodzisz mu, gdy tylko się zbliży. Gdy oponent znajdzie się w twoim zasięgu, naciśnij kółko, aby spróbować odebrać piłkę.
 • Wślizgi - na przestrzeni serii FIFA był to ruch bardzo ryzykowny, ale teraz to doskonała metoda odbioru piłki. Upewnij się, że biegniesz z dużą prędkością i że jesteś blisko zawodnika z piłką, a bardzo prawdopodobne, że ją odzyskasz.
 • Pojedynki ramię w ramię - to nowy system w FIFA 19. Kiedy masz piłkę, przytrzymaj L2, by osłonić ją od biegnącego koło ciebie zawodnika. Od tego momentu o skuteczności wszystkich wymierzonych w ciebie ataków zadecyduje mechanizm, który porównuje statystyki ścierających się piłkarzy i decyduje, kto wygra piłkę.
 • Używaj dwóch obrońców na raz - kiedy bronisz, zauważysz przezroczystą ikonkę nad jednym z twoich zawodników. To twój drugi obrońca. Przytrzymaj R1, aby nakazać mu wywierać pressing na posiadającym piłkę graczu. Możesz przełączyć się na drugiego obrońcę w dowolnym momencie, wciskając L1.
 • Naucz się korzystać z prawego drążka podczas przełączania zawodników - podczas gdy R1 przełącza cię automatycznie na najbliższego piłkarza, prawa gałka analogowa pozwala ci wybrać niemal każdego zawodnika, jakiego chcesz. To znacznie precyzyjniejsze rozwiązanie.
 • Taktyki defensywne - w FIFA 19 możesz personalizować taktykę, według której zagrasz podczas meczu. W trakcie spotkania naciśnij strzałkę w dół, by uzyskać dostęp do taktyk defensywnych.
 • Nie biegaj sprintem, jeśli nie musisz - nie zawsze powinieneś poruszać się z pełną prędkością, to częsty błąd nowicjuszy. Wbiegając na atakującego z naprzeciwka oponenta tylko ułatwisz mu wyminięcie twojego zawodnika. Zwolnij i spróbuj odebrać piłkę biegnąc powoli.
 • Naucz się, kiedy powinieneś spróbować odebrać piłkę - nie naciskaj kółka cały czas, bo utrudnisz sobie zadanie. Użyj przycisku, gdy jesteś pewien, że masz szansę odzyskania futbolówki.

Na czym polegają pojedynki 50/50?

Pojedynki 50/50 to nowy system zaimplementowany w FIFA 19. To algorytm, który oblicza, kto wygra pojedynek o piłkę podczas starcia dwóch zawodników. Rezultat obrazują animacje, które prezentują akcję w realistyczny sposób. Wygrana pojedynku zależy od:

 • atrybutów zawodnika (jak siła i waga)
 • wykonywanej akcji (podanie, odbiór, wślizg)
 • twojej pozycji względem piłki i przeciwnika (kąt, prędkość, pozycja ciała)

Najlepsze formacje defensywne

W FIFA 19 znajdziesz całkiem nowy system dynamicznej taktyki, który pozwala ci łatwo i szybko dostosować taktykę do swoich potrzeb. Dzięki temu, nie ma już jednej najlepszej formacji obronnej, bo możesz zmieniać ich warianty. Warto jednak poznać kilka najważniejszych informacji.

 • Do gry zaimplementowano całkiem nową formację, nazwaną 4-1-3-2. To doskonałe ustawienie dla Bardzo defensywnego planu gry, który zmienia nieco pozycję centralnego pomocnika tak, aby pomógł w obronie. Skorzystaj także ze stylu Cofniętego, który utrzyma formację twojej drużyny, ale przesunie ją w stronę twojej bramki. Napastnicy będą wtedy mniej agresywni, ale zaowocuje to obroną niczym twierdza.
 • Jeśli chodzi o instrukcje dla konkretnych zawodników, spróbuj przypisać obronę i pomocników do funkcji Cofnij się podczas ataku.
 • Dla defensywnego planu gry rekomendujemy formację 4-3-3. Zapewni ci to optymalne wsparcie. Ustaw defensywną taktykę na pressing, aby upewnić się, że wystarczająca liczba twoich zawodników cofnie się, gdy piłkę kontroluje przeciwnik.

Pamiętaj, że tylko trening pozwoli ci rozwinąć umiejętności obrony. Zauważ też, że choć rozgrywka przeciwko sztucznej inteligencji może być pomocna, najlepszą nauką są mecze z żywym przeciwnikiem. Ludzie reagują zupełnie inaczej niż AI, spróbuj to wykorzystać!

Reklama

Skocz do komentarzy (0)

Autor

Przemysław Wańtuchowicz

Przemysław Wańtuchowicz

News & Content Editor

Przemek na początku przygotowywał u nas materiały wideo, a obecnie odpowiedzialny jest m.in. za dział informacyjny. Jako dziecko marzył, by zawodowo rysować, żonglować lub grać na gitarze - dwie pierwsze czynności wychodzą mu całkiem nieźle.

Powiązane materiały

Na stronie

Komentarze (0)

Ukryj komentarze z niską oceną
Sortuj:
Wątki z odpowiedziami